Екологічна програма: виконано не все, але небіжчики рікою не попливуть

Екологія, екологічна програма та грамотність, екологічна культура та компетентність – ці слова стають все більш актуальними в наш час. Люди потроху розуміють, що не можна лише споживати і забруднювати землю, а потрібно якомога швидше ставати свідомими та подбати про те, що залишилося природнього на цій землі. Та, на жаль, проблеми і відходи з’являються швидше, ніж кошти на виконання благих екологічних намірів.

Так, на останній сесії Дрогобицької районної ради депутати розглянули питання «Про хід виконання екологічної Програми Дрогобицького району на 2018-1019 роки». І вже другим пунктом рішення визнано, що «у зв’язку з недостатнім фінансуванням частина заходів екологічної Програми Дрогобицького району на 2018-2019 роки не виконані».

Доповідач – начальник управління агропромислового розвитку райдержадміністрації Зенон Кебза констатує, що екологічна програма – дуже об’ємний документ, який складається з шести розділів, і, на жаль, на все коштів районного та навіть обласного бюджету не вистачає.
Зокрема треба визнати, що у Дрогобицькому районі наразі системно не вирішено проблему вивезення сміття та твердих побутових відходів. І блокування полігону твердих побутових відходів в селі Брониця – лише мала частина цієї проблеми. Краща ситуація в селах низинної частини Дрогобицького району, де вивезенням сміття займається підприємець Шулак з Меденич, який має угоди з Миколаївським та Стрийським сміттєзвалищами. Вивезення відходів здійснюється за кошти мешканців. А от гірські села рятуються, як можуть – сортують, спалюють, закопують, везуть сміття у ближні міста… Зараз органи влади шукають підприємця або фірму, які б зайнялися вивезенням сміття з гірської частини району. Мовою рішення це звучить «Дрогобицькій райдержадміністрації спільно з сільськими та селищними радами вжити необхідних заходів для забезпечення організованого вивезення твердих побутових відходів з населених пунктів району»; «продовжити роботу щодо запровадження роздільного збору твердих побутових відходів».

Ще одним пунктом рішення передбачено «забезпечити дієвий контроль за належним використанням сільськогосподарськими підприємствами мінеральних добрив та препаратів для захисту рослин на території району, з метою недопущення їх шкідливого впливу на здоров’я людей». Зенон Кебза зазначає, що проведено наради з керівниками сільськогосподарських підприємств та орендарями щодо безпечного застосування пестицидів та інших хімічних добрив. Великим землекористувачам нагадали санітарні норми та правила використання хімікатів. Та все ж вже була одна скарга мешканців села Гаї Нижні в Державну продовольчу споживчу службу на порушення правил застосування пестицидів.

Також попри те, що борщівник Сосновського, який виділяє небезпечний сік (що під дією ультрафіолету призводить до опіків людини) – він досі в Україні вважається не карантинною, а кормовою рослиною. Програмою передбачено «забезпечити виконання необхідних заходів із знищення та недопущення розповсюдження борщівника на території Дрогобицького району». За кошти місцевих бюджетів з фонду ОНПС – охорони навколишнього природного середовища – підступний борщівник рекомендовано знищувати трьома способами: механічним способом – косити, хімічним – обприскувати та агротехнічним – переорювати.

Та завершити хочеться на позитиві. Начальник відділу агропромислового розвитку РДА Зенон Кебза акцентував, що попри об’ємність екологічної Програми та недофінансування багатьох пунктів, тішить те, що вдалося добитися виділення коштів з обласного бюджету на три важливі заходи. Найперше – 1 мільйон 100 тисяч гривень з обласного бюджету та 251 тисячу гривень з районного бюджету буде виділено на берегоукріплення річки Бистриця в селі Смільна, де вже виникла загроза підтоплення сільського кладовища. Причому така серйозна, що далі небіжчики плили б рікою. По-друге, 2 мільйони 900 тисяч гривень буде виділено з обласного бюджету на будівництво каналізаційних мереж в селі Раневичі. І третя чудова екологічна і фінансова новина – 2 мільйони 400 тисяч гривень з обласного бюджету вдалося закласти на розчистку річки Вишенька в селі Модричі.

Іра Циган

Газета “Медіа Дрогобиччина”, №5 (52)

Фото ілюстративне

Додати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *