Пляшки і шприци: активісти прибрали біля пам’ятки 18 століття

Майже чотири десятки активістів прийшли у суботу,  12 грудня, на толоку до Шпихліра.

Толока тривала кілька годин і увінчалась гарно прибраною територією та смачним кулешем від Максима Перевязка.

Пліч-о-пліч біля пам’ятки  працювали-прибирали міський голова Тарас Кучма, депутати Львівської облради Андрій Ковч (разом з дітлахами) та Василь Масний, заступник міського голови Олег Дукас, депутати міськради Олена Жуковська та Андрій Янів, Дмитро Куцій, митці Тетяна Думан (ініціаторка акції), Лев Скоп, волонтер Максим Перев’язко з дружиною Оксанкою, журналісти, волонтери, небайдужі.

Навколо Шпихліру активістам довелося збирати найрізноманітніший «крам»– від опалого листя до сотень використаних шприців…

Ініціатори щиро раділи що громада відгукнулася і прийшло немало небайдужих, що дозволило навколо пам’ятки зробити колосальний шмат роботи. Тим паче, що на території біля Шпихліра є намір створити місцину для культурного розвитку молоді, цікавого дозвілля містян. Адже станом на зараз там – «місце відпочинку» місцевих алкоголіків і наркоманів (куди міліція-поліція дивиться?)

Саму пам’ятку є намір відновити.

Втім, все велике починається з малого. І перші маленькі кроки дрогобичани таки зробили.

Нагадаємо, Дрогобицький шпихлір – міська мурована житниця (зерносховище), споруджена в 1778 р. в стилі бароко. Є пам’яткою архітектури національного значення. Вважається, що дрогобицький шпихлір – це єдине, що залишилося від комплексу будівель і обійстя дрогобицького старости, що було побудовано в другій пол. XVII ст. Шпихлір є унікальною, чи не єдиною подібною спорудою (в стилі бароко) в Україні, яка вирізняється фаховою композицією із застосуванням так званої «золотої пропорції».

З 2004 року шпихлір перебуває на реконструкції (за кошти обласного бюджету). Завдяки їй вдалося замінити лише півкаркасу (без покриття). Інша частина даху в липні 2012 року після зливи із градом була зруйнована, і станом на 2013 рік так і не відновлена. Згодом цей каркас завалився.

Шпихлір, як стверджують історики і краєзнавці,у Дрогобичі збудували за вказівкою Австро-Угорської цісаря для зберігання зерна на випадок неврожайних/воєнних часів. Подібних споруд, які збереглися до наших днів, в Україні дуже мало.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *