Побачили, оцінили, на тому й стихло?!

На початку травня цього року з ініціативи селищного голови смт. Меденичі Володимира Шулака Львівський Центр розвитку місцевого самоврядування, що діє за підтримки Програми «U-LEAD з Європою», організував для керівників сіл, які межують з селищем і потенційно могли б увійти в Меденицьку ОТГ, ознайомчо-пізнавальну поїздку у Великолюбінську ОТГ Городоцького району.

Метою подорожі було продемонструвати головам і секретарям сільських рад сіл Довге (614 мешканців), Летня (2947 мешканців), Ріпчиці (673 жителі), Солонсько (1145 мешканців), Опарі (1109 мешканців) та інших, що в ОТГ жити можна і жити можна добре, що кошти не залишаються в центрі об’єднаної громади, а за потребами розподіляються на всі села під конкретні справи, причому на ОТГ суттєво збільшується фінансування з державного бюджету.

Насправді Великолюбінська ОТГ, до складу якої увійшло десять сіл (три сільські ради), зовсім молода – створена у 2017 році. Фінансування надійшло лише у 2018-му, тож чимось дуже вражаючим похвалитися перед делегацією з Дрогобиччини там не могли. Але господарі щиро хотіли донести гостям головне – об’єднавшись, можна РЕАЛЬНО БАГАТО ЗРОБИТИ. В більших і малих селах жодна людина під час створення ОТГ не постраждала і не втратила роботу – бухгалтери з сільських рад були працевлаштовані в селищну раду, сільські голови стали старостами з більшою зарплатою(!), нових виборів не було, Львівська облдержадімінстрація підтримала створення кооперативу з виготовлення молочних продуктів,  багато мікропроектів отримали співфінансування тощо.

Поїздка вийшла чудова, всім все сподобалось, всі все побачили, оцінили і …  роз’їхались по своїх селах, а далі – жодної ініціативи зі створення Меденицької ОТГ! А ця бездіяльність, на жаль, має свою велику ціну – втрачаються мільйони гривень. Адже згідно з Законом «Про добровільні об’єднання територіальних громад», ОТГ перші роки для стимулювання громад до об’єднання отримують базову дотацію, освітню субвенцію, медичну субвенцію, інші субвенції та дотації, а також на ОТГ залишається ПДФО – податок з доходів фізичних осіб. “За такими підрахунками, Меденицька ОТГ у 2016 році втратила 27 мільйонів 237 тисяч гривень, у 2017 р. – 22 мільйони 43 тисячі гривень, у 2018 р. – 21 мільйон 780 тисяч гривень. Разом сума втрат сягнула 71 мільйон 61 тисяча гривень”, – наводить сумні цифри селищний голова Меденич Володимир Шулак. Як бачимо, суми з кожним роком зменшуються, час і гроші невблаганно втрачаються, тож якщо негайно не почати рухатися, далі буде ще сумніше. Вже тепер через зволікання з об’єднанням під постійною загрозою закриття лікарня в Меденичах на 75 місць. Знаємо, як «з метою оптимізації та економії коштів» у нашій країні легко розчерком пера щось закрити, і як важко потім повернути статус-кво.

Ні, Володимир Шулак не опускає рук, тепер він ініціює та складає графік сходів-зборів громад навколишніх сіл, щоб відкрито і щиро поговорити з людьми. Та справді дивно, що так довго і важко доводиться доносити просту думку: аби мати те, чого ти досі не мав, потрібно зробити те, чого ти досі не робив.

Іра Циган

Медіа Дрогобиччина, № 10 (40)

 

Додати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *