Реорганізація “Бориславнафтогазу”: місто б’є в усі дзвони!

Через особливості українського податкового законодавства в результаті реструктуризації Бориславської центральної бази виробничого обслуговування (БЦБВО) місцевий бюджет може втратити щорічний податок на доходи фізичних осіб у розмірі майже 7 млн. грн. Такі невтішні новини збентежили бориславців. Адже бюджет міста заледве справляється з утриманням навчальних та медичних установ. Що вже казати про його інфраструктуру та благоустрій.

 

Нагадаємо, що на початку квітня цього року стали відомими результати зборів Наглядової ради ПАТ «Укрнафта». На них було оголошено рішення, за яким передбачалася передача та переведення до нової структурної одиниці «Управління нафтопромислового сервісу» (м. Долина) усіх об’єктів та персоналу центральних баз виробничого обслуговування і бригад з контролю за свердловинами. Відповідно це рішення стосувалося й БЦБВО.

 

Першими зреагували депутати

Наприкінці квітня на позачерговій сесії міської ради питання реорганізації розглядали депутати БМР. Вони не бачать доцільності та логіки ухвалення такого рішення ПАТ «Укрнафта». «Як можна підприємство, на якому працює 370 осіб, приєднувати до Долини, де працює 130 людей?», – каже депутат Богдан Городиський. Також депутати побоюються, що реорганізація загрожує не лише формальним переоформленням, а й реальним знищенням БЦБВО та, можливо, і НГВУ (Нафтогазовидобувне управління). Ці побоювання не є безпідставними. Так само починалось знищення Бориславського управління бурових робіт. «Ми все залишимо, – казало тоді керівництво УБР. – І робочі місця, і техніку. А потім усе вивезли. Майже 6 млн. грн. тоді втратило місто», – згадує Богдан Городиський. На сесії депутати дійшли до спільного висновку: про Борислав потрібно нагадувати керівництву країни та ПАТ «Укрнафта» постійно і особисто. Листи-звернення найчастіше лише перечитуються та відкладаються в довгу шухляду.

 

Віче

На початку травня на центральній площі міста відбулось віче. На ньому було ухвалено резолюцію до Президента, Прем’єр-міністра, Голови Верховної Ради України, голови ЛОДА, голови ПАТ «Укрнафта» та міського голови м. Борислав. У ній містяни вимагали від керівників країни не допустити виведення юридичних інституцій нафтогазовидобувної галузі, основних наповнювачів бюджету Борислава, за межі міста. ПАТ «Укрнафта» при проведенні реорганізації галузі, на думку активістів, має створити в Бориславі сервісний центр бази центрального виробничого обслуговування, а не переводити в місто Долину.

Вимагають також негайно припинити скидання попутного газу в атмосферу. У зв’язку із згортанням нафтовидобування, різким погіршенням екологічної безпеки у регіоні, місцевій владі терміново організувати та провести громадські слухання із залученням належних фахівців. На основі резолюції 15 травня Львівська обласна рада подала звернення стосовно ситуації у м. Борислав до Президента, Прем’єр-міністра та Верховної ради України.

 

Про Борислав почула уся країна

16 травня у Верховній Раді України відбувся брифінг голови фракції об’єднання «Самопоміч» Олега Березюка, у якому постало питання реорганізації ПАТ «Укрнафта». Представниками від Борислава були депутати Любов Голубіцька та Віктор Руднєв.

Про екологічні та економічні проблеми єдиного в світі, побудованого безпосередньо на нафтовому родовищі міста, розповідала Любов Голубіцька. А також – про зруйновані важким транспортом «Укрнафти» дороги.

 

На захист мешканців Борислава Олег Березюк також став у Верховній Раді 18 травня.

Екологічне та економічне знищення Борислава він назвав «знущанням, зневагою олігархату до місцевого самоврядування, до громади і людини  як такої».

 

Діалог розпочався

В травні у Львівській обласній державній адміністрації відбулася робоча зустріч щодо проблематики роботи у нафтовидобувній галузі структурних підрозділів ПАТ «Укрнафта» в м. Бориславі та на Львівщині загалом, реорганізаційних процесів в «Укрнафті» та їх вплив на подальше майбутнє міста.

У нараді взяли участь міський голова Борислава Ігор Яворський, голова правління ПАТ «Укрнафта» Марк Роллінс, його заступник Маврікій Калугін, начальник корпоративних комунікацій Роман Ільтьо, начальник управління взаємодії із державним сектором Ольга Магалецька, керівник департаменту паливно-енергетичного комплексу ЛОДА Михайло Мельник та заступник директора департаменту фінансів ЛОДА Іван Нос, – повідомляє прес-служба БМР.

Підсумки зустрічі обнадійливі, але такі, що нічого не гарантують:

  1. Борислав, обласна адміністрація та ПАТ «Укрнафта» будуть залучені до написання п’тирічної програми, направленої на покращення екологічної ситуації в місті.
  2. Ретельний розгляд керівництвом «Укрнафти» механізму, який дозволить залишити сплату податків у нашому місті.
  3. Домовленість про продовження наради найближчим часом уже на території Борислава, де також буде присутнє керівництво ПАТ «Укрнафта».

 

Позиція “Бориславнафтогазу”

“Процес утворення єдиного сервісного центру в Долині вже розпочався, – пояснює операційний менеджер Нафтогазовидобувного управління «Бориславнафтогаз» ПАТ «Укрнафта» Андрій Барабаш. – Компанія переходить на європейську модель керівництва. Щодо питання, яке болить місто і стосується податку. “Укрнафта” звернулась в Державну фіскальну службу з проханням надати письмову індивідуальну податкову консультацію і у такий спосіб роз’яснити, чи має право ПАТ «Укрнафта» здійснювати нарахування та сплату ПДФО і військового збору з доходів працівників до місцевих бюджетів тих громад, де фактично працюють наші робітники. Відповіді від ДФС “Укрнафта” ще не отримала.

 

Досьє

Мажоритарним акціонером ПАТ «Укрнафта» є НАК «Нафтогаз України» (50% акцій). Меншим пакетом акцій володіють офшорні компанії, зареєстровані на Кіпрі. Це BORDO MANAGEMENT LIMITED (12.27 %), BRIDGEMONT VENTURES LIMITED (13.6 %) та LITTOP ENTERPRISES LIMITED (13,6 %). Керівник товариства від 29.09.2015 р. – Роллінс Марк Ендрю.

Відсотка акцій держави (50% + 1) вистачає для того, щоб вважати збори товариства дійсними. Отже, держава має усі важелі впливу на організацію підприємства.

Юлія Гасій

Медіа Дрогобиччина, #10 (40)

Додати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *