Міфи та правда про змій у нашому регіоні

Останнім часом в засобах масової інформації частішають повідомлення про небезпеку змій. Часто в погоні за трафіком на свої сайти онлайн-ресурси пишуть про «навалу плазунів», «атаки агресивних змій» і т. ін. Здебільшого це висмоктані з пальця матеріали, що провокують паніку серед населення.
На території України з отруйних змій водяться виключно гадюки, яких налічується п’ять видів: гадюка звичайна, гадюка степова, гадюка Нікольського, гадюка Ренарда та гадюка носата. Усі п’ять видів зустрічаються в південних та східних областях, а в Західній та Північній Україні поширений один вид отруйних змій – гадюка звичайна. Варто зазначити, що в нашому регіоні часто зустрічається ще мідянка звичайна, яка є неотруйною змією та відноситься до родини полозових.
Отрута гадюки звичайної має білкову природу та не є смертельною для людини, адже та її кількість, яку змія впорскує при укусі, є незначною.
Нещодавно мережею почала ширитись інформація про відсутність сироватки від зміїних укусів в лікарнях області. Тож ми звернулись до головного лікаря Трускавецької міської лікарні із запитанням, чи раніше лікарні були вдосталь забезпечені сироватками. На запитання Ігор Стасик відповів: «Наскільки я пам’ятаю, сироватки були ще за часів Союзу. Вироблялись вони у Росії та були орієнтовані на Азію (отрута тих змій – смертельна). В нас практикується введення сироватки переважно при укусах в голову чи укусах дітей, коли ризики ускладнень та смерті різко зростають. Якщо ж це ураження в руку чи ногу, що буває найчастіше, достатньо дезінтоксикаційної та загальноукріплюючої терапії. За останні 20-25 років я не пригадую випадків смерті чи серйозних ускладнень при укусах змій в Україні. Не можу згалати також і випадків введення сироватки  в нашому регіоні».


Отож сіяти паніку стосовно відсутності сироватки не варто. А от вивчити основні правила поведінки при зустрічі із гадюкою не завадить:

  1. Пам’ятайте, що змія не полює на вас. Вона атакує людей виключно для самозахисту.
  2. Взувайте високе взуття при походах до лісу та в гори. Будьте обережні, коли працюєте біля землі.
  3. Якщо ви зустріли плазуна – завмріть і не робіть різких рухів! Дозвольте змії відповзти та мирно розійдіться.
  4. Якщо змія залізла до будинку – викличте МНС і не намагайтесь її викинути самостійно.

 

Вносимо роз’яснення стосовно першої допомоги при укусі гадюки. Отож за медичними протоколами медицини невідкладних станів, потрібно:

  1. За можливості відсмоктати отруту з рани. Для цього можна використати підручні засоби – до прикладу, створити вакуум за допомогою пластикової пляшки та прикласти до місця укусу.
  2. Накласти на місце укусу асептичну пов’язку.
  3. Зняти з кінцівки усі кільця, браслети та інші прикраси, щоб попередити ішемію тканин після набряку.
  4. Іммобілізувати кінцівку за допомогою шини, яку можна виготовити навіть з підручних матеріалів.
  5. Якщо є можливість, обколоти місце укусу 0,5% розчином адреналіну та ввести внутрім’язово димедрол 1% – 1,0 та промедол 1% – 1,0.

 

Пам’ятайте! При укусі гадюки немає потреби в накладанні джгута. Він принесе більше шкоди, аніж користі. Джгут вище місця укусу накладається при укусах небезпечних змій з нейротоксичною отрутою – аспідових змій, кобр, морських змій.
Пояснюйте дітям про небезпеку укусу змії та попередьте, щоб вони не намагались гратись з плазунами.
Знайте, що в нашому регіоні жертвами змій стають або з необережності, або через надто самовпевнене ставлення до цих тварин.

Марко Федоренко

Медіа Дрогобиччина, №10 (40)

Додати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *