Епідемія не відступає!

Цією недугою може захворіти будь-хто з нас. Їй байдуже: бідний ти чи багатий, успішний чи пропащий. Туберкульоз – інфекційне захворювання, яке з 1995 року в  Україні оголошено епідемією. Недуга небезпечна ще й тим, що має прихований період: хвора людина часто помилково вважає, що просто застудилася, і лише з появою важких симптомів звертається до медиків. Однак, у такому випадку лікування є складним  та доволі тривалим. Чим небезпечний  туберкульоз, кому слід його боятися та яка ситуація із захворюванням у нашому регіоні – зясовуємо із завідуючою поліклінічним відділенням Дрогобицького протитуберкульозного диспансеру Ольгою Левицькою.

 – Ольго Ярославівно, які показники захворюваності туберкульозом у Дрогобичі та регіоні станом на 2017рік? Чи прогресує ця підступна недуга?

 – Так, епідемія туберкульозу є і в Дрогобичі. А з 1995 року в усій державі зареєстрована епідемія, яка триває досі. Протягом 2-ох останніх років медики говорять про незначне зменшення зафіксованих випадків хвороби. Однак, це не означає, що туберкульоз іде на спад. Просто менше людей проходило обстеження – як наслідок, менше виявлено нових хворих. Якщо говорити мовою цифр, то станом на 01.11.2017 р. у Дрогобичі та Стебнику на обліку у Дрогобицькому протитуберкульозному диспансері є 88 хворих на активний туберкульоз. Що стосується Дрогобицького району, то хворих зафіксовано 66. За аналогічний період 2016 року у реєстр баз даних пацієнтів було внесено 97 осіб з Дрогобича і Стебника та 75 мешканців Дрогобицького району. У 2015 році було зафіксовано таку кількість хворих: у Дрогобичі та Стебнику – 91, у Дрогобицькому районі – 72. Середній вік хворого на туберкульоз на Дрогобиччині становить 52 роки.  

Чим небезпечний туберкульоз? Хто ризикує підхопити хворобу?

 – Туберкульоз – інфекційна хвороба, яка найчастіше вражає легені; також може розвиватися патологічний процес в інших органах і тканинах. Цю хворобу відносять до соціальних недуг, бо найчастіше нею заражаються люди, у яких неабияк знижений імунітет: ВІЛ-інфіковані особи, люди без постійного місця проживання, особи, що зловживають спиртним та ведуть аморальний спосіб життя, мігранти та біженці з регіонів з високою захворюваністю на туберкульоз… Однак помилково думати, що хвороба атакує лише соціально незахищені верстви населення. На туберкульоз хворіють і люди, яких ми знаємо як забезпечених, успішних або ж “трудоголіків”: викладачі,  підприємці, директори великих компаній… Вся річ у тому, що ритм сучасного світу вимагає від нас шалених темпів. Люди працюють ледь не по 24 години на добу! Затяжна втома, нерегулярний сон, недоїдання або невчасні прийоми їжі та постійні стреси ослаблюють наш  імунітет. Коли людина перебуває у такому стані, недузі легше  знайти  “слабинку” в її організмі.

  Ще один  небезпечний спосіб потрапити у пастку недуги – контакт із хворим. Найчастіше туберкульоз поширюється повітряно-крапельним шляхом. Люди з так званою відкритою формою туберкульозу при чханні виділяють у повітря до сотні  тисяч крапель, більшість з яких можуть  переносити захворювання, бо заражені паличкою Коха (мікобактерією туберкульозу). Ймовірність передавання хвороби від однієї людини до іншої залежить від: кількості інфікованих крапель, що виділяє носій туберкульозу; вентиляції середовища, де перебуває ця людина (чи часто воно провітрюється та прибирається); тривалості контакту із хворим (найнебезпечніше –  до 8 годин); вірулентності штаму; рівня імунітету здорової людини. Проникаючи і розповсюджуючись в організмі людини, мікобактерії туберкульозу не обов’язково викликають захворювання.  Під дією захисних сил організму багато з них гине, проте деякі можуть зберегти життєздатність і роками перебувати в організмі, до певного часу не завдаючи йому шкоди. Несприятливі чинники (неповноцінне харчування, погані житлові умови, стреси, зниження опірності організму внаслідок  інших хвороб) збільшують ризик зараження туберкульозом. Загалом, мікобактерією туберкульозу інфіковано 98% населення України. І лише 10% інфікованих протягом життя таки захворіють.

 –  Коли слід терміново звертатися до медиків та які симптоми мають насторожити хворого?

– Почну з того, що кожній людині, яка дорожить станом  свого здоров’я, вартує хоча б раз на рік проходити повноцінне медичне обстеження. Адже раннє виявлення будь-яких негараздів у вашому організмі – це практично запорука одужання. Що стосується конкретно туберкульозу, то тут слід звернути увагу на такі симптоми:  кашель довше 2-х тижнів, швидка втомлюваність та слабкість, раптове зменшення ваги тіла, безпричинне підвищення температури тіла до 37-ми і більше, рясне потовиділення вночі і т.д. Якщо хворому дошкуляють якісь із цих проблем, йому найперше слід звернутися до свого сімейного лікаря, щоб пройти необхідне обстеження.  В кабінет до лікаря, як і в поліклінічне відділення, бажано заходити в масці, щоб не заразити інших людей. Сімейний лікар вже на огляді такого хворого може встановити, чи є у нього підозра на туберкульоз, чи ні. Якщо вона зафіксована,  лікар скеровує пацієнта на аналіз харкотиння та рентген. Отримавши аналізи із лабораторії з виявленою паличкою  Коха, хворого скеровують у Дрогобицький тубдиспансер. Ми проводимо пацієнту додаткові обстеження, серед яких – аналіз на харкотиння на спеціальному тесті «Джин-експерт». Цей тест допомагає виявити чутливість паличок туберкульозу до ліків та показує: хворий має звичайну форму туберкульозу, з якою кладемо його у стаціонар,  чи мультирезистентний туберкульоз.  Останній небезпечний тим, що має високу стійкість до медикаментів. Підібрати препарати для таких хворих є важче, відтак – довше триває і сам процес лікування.  Хворі із мультирезистентним туберкульозом одразу скеровуються на лікування до Львова. На жаль,  у 2015 році Україна стала однією з країн світу із найвищим рівнем мультирезистентного туберкульозу.

 Між іншим, стаціонарне відділення Дрогобицького тубдиспансеру сьогодні приймає пацієнтів із Дрогобича, Стебника, Трускавця, Борислава, Стрия, Сколе, Самбора, Дрогобицького, Стрийського, Самбірського, Сколівського та Миколаївського районів. Це зумовлено тим, що інші протидиспансерні відділення в області позакривали. Стаціонари на 50 ліжок є лишень  у Дрогобичі та Львові.

Скільки триває процес лікування пацієнта із туберкульозом  та за чиї кошти це  відбувається?

Оскільки туберкульоз — інфекційне захворювання, збудником якого є мікобактерія, лікування спрямоване саме на знищення збудника за допомогою антибактеріальних препаратів. У стаціонарному відділенні хворий перебуває 2-3 місяці, але це не означає, що опісля курс лікування є завершеним. Амбулаторно цей процес триває ще 4 місяці. Щодня хворий має отримувати ліки у поліклініці – до 5-ти таблеток, які необхідно приймати регулярно. Кошти на лікування та препарати для хворих виділяє держава. У грошовому еквіваленті, щоб вилікувати звичайну форму туберкульозу необхідно понад 1 тис.грн. Щороку на боротьбу із туберкульозом  у нашій державі витрачають мільйони гривень. Однак тут важливо інше: щоб хворий пройшов повний курс лікування та не переривав його. Нерегулярне вживання ліків викликає стійкість палички Коха до медикаментів. Відтак, зі звичайної форми  туберкульоз може перерости у мультирезистентний. Його лікування є складнішим та довшим – зазвичай, це до 8 місяців у стаціонарі та 12 місяців – амбулаторно. Таке лікування є значно дорожчим –  курс терапії одного хворого  обходиться державі від 40 до 230 тис. грн., буває, що ця сума сягає до 400 тис.грн.  Що найгірше – хворий із мультирезистентною формою туберкульозу заражає здорових людей саме ним, а не звичайною формою.

– Як можна захистити себе від туберкульозу?

–  Найголовніше та найперше, що потрібно робити кожній людині, – регулярно проходити медичний огляд і обов’язково – флюрографію. Так є шанс виявити зaхворювання ще на ранній стадії і не запустити його. Окрема увага нашій оселі: регулярне прибирання у квартирі та  провітрювання приміщення – важливі складові нашого здоров’я. Звісно ж, не варто забувати про міцний сон та повноцінне хaрчування, адже саме так ми можемо зміцнити наш організм та підвищити імунітет. У раціоні повинна бути їжа, збагачена білком, а також молочні продукти (сир, молоко, сметана), масло, фрукти, овочі та мед.
 
 Важливо: Якщо раніше туберкульоз був захворюванням, що вражало переважно антисоціальні групи населення, то тепер, на жаль, ним хворіють і впливові  та амбітні люди. Бережіть себе та будьте здорові!  

Наталя Зелена, Медіа Дрогобиччина №16 (30) від 29 грудня

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *