Будуть гроші – буде і вода

Суттєвою незручністю для більшості бориславчан є відсутність цілодобової води в кранах. Погане водопостачання в місті не є проблемою лише сьогоднішнього дня. Наочним прикладом бездіяльності влади були події 2,5-річної давності, коли через заборгованість Водоканалу перед “Львівобленерго”, люди близько чотирьох місяців жили без води та влаштували перед будівлею міської ради “Спраглий страйк”, що завершився подальшою відставкою тодішнього мера В. Фірмана.

Про те, як КП «Водоканал» виводили із заборгованостей, ми писали в попередніх номерах “МД”. Але витоки на вулицях не припиняються. А це означає, що взимку ми знову будемо їздити по кризі. Про ці та інші незручності для містян і шляхи їх вирішення ми поговорили з директором підприємства Ярославом Лопушанським та головою житлово-комунальної комісії Ігорем Тарновецьким.

Інтерв’ю  розпочалось із демонстрації викопаних при заміні на пластикові старих, схожих на решето залізних труб. Найстаріша з них датується 1902 роком. Термін придатності залізних труб – 30 років.

Немає сенсу ремонтувати труби, що вкрилися іржею по всьому діаметру, – пояснює керівник підприємства. Лише їх повна заміна може ліквідувати витоки в місті. А це – близько 290 км. трубопроводів, які рано чи пізно вийдуть з ладу.

 

Заміна труб, на думку п. Лопушанського, повинна здійснюватися за кошти міста або з інших джерел фінансування, оскільки труби є  міською власністю. Функція ж КП «Водоканал» – обслуговування очисних споруд, водопроводів та подача води у квартири.

 

Дохід підприємства

З міського бюджету КП «Водоканал» не фінансується. Прибуток підприємства – приватні замовлення та дохід від оплати населенням та підприємцями послуг за водопостачання та водовідведення. Зі збільшенням тарифу, дохід збільшився майже вдвічі. Але цих коштів вистачає лише на оплату електроенергії та заробітної плати працівникам – разом з усім необхідним оподаткуванням. До речі, про заробітні плати. Головний бухгалтер підприємства надала інформацію, що протягом останніх трьох місяців вони виплачуються стабільно.

Заборгованість заробітних плат, яка тягнеться на підприємстві роками, виплачуватиметься працівникам поступово – в міру надходжень, якщо не буде надзвичайних ситуацій та додаткових витрат – каже п. Тарновецький.

Також на початку 2000-их років протягом двох років підприємство не сплачувало податок у пенсійний фонд. Отже, ці два роки працівникам до стажу не зарахують – повідомляє працівник Бориславського пенсійного фонду. Якщо податок сплатиться пізніше, стаж людям буде нараховано.

Щодо прибутку від ремонтних робіт, то тут усе не так просто. На капітальні роботи (такі, як заміна великої ділянки трубопроводів) потрібна відповідна ліцензія. Сьогодні у Бориславі таку ліцензію мають лише МКП “Мажор” та ТзОВ “Спецтехнології”. Зараз керівник Водоканалу працює над виготовленням ліцензії. Це потребує дотримання певних вимог – щодо наявності кадрів та відповідної техніки на балансі підприємства.

 

Покращення є

Порівняно з минулим роком, використання електроенергії підприємством зменшилося майже вдвічі. Натомість, збільшилась реалізація води за рахунок зменшення витоків у мережах з 91% до 73% (прокладено 20 км. пластикових труб) і виявлення та усунення крадіжок води. Нарешті “Водоканал” вирішує це питання і зі Східницею.  Як результат – на баланс підприємства вже надійшло 30 тисяч грн. штрафних санкцій. У майбутньому це збільшить і прибуток від реалізації води. Для прикладу, якщо готелі-крадії раніше платили за 4 куби води в місяць, то тепер платитимуть за 120 кубів. Більш прибутковою буде зима й за рахунок державної субвенції, якої мало б вистачати на оплату електроенергії.

Завдяки всьому  вищепереліченому, збільшився проміжок погодинної подачі води населенню в центрі міста, на вул. В.Великого, Коваліва, Дорошенка, Луговій та ін. У найближчих планах – заміна частини водопроводу на Коваліва, через який бруд просочується просто в крани. Кінцева мета Водоканалу – цілодобова подача води населенню.

 

Треба лише набратись терпіння. Якщо хочеться поскаржитись на теперішню ситуацію, згадайте, якою вона була ще два роки тому. Тоді, коли води в кранах не було тижнями, – радить п. Тарновецький.

 

Влада повинна втрутитись

Є у місті витоки, які неможливо ліквідувати через складність доступу. Наприклад, на вул. Трускавецькій витік починається під чиїмось гаражем. Саме через нього щозими мешканці вул. Зеленої та частини Трускавецької змушені ходити кригою.

 

Міська влада, попри неодноразові звернення, нічого для усунення цієї проблеми не робить, – каже п. Тарновецький. Хоча гараж там стоїть нелегально. І таких витоків у місті є близько 10. Поки влада не втрутиться – проблема з місця не зрушиться.

 

Існує також проблема із підключенням нового водогону на вул. В.Великого. За кошти обласного бюджету (715, 645 грн.) роботу проводило ТзОВ “Мажор”, частково, як субпідрядник – БКП “Еліт”. Власне, з останнім виникла неприємна ситуація. Як відомо, кошти з держбюджету перераховують після виконаних робіт. БКП “Еліт” не завершило роботи. І завершувати не збирається, аргументовуючи це тим, що їм не заплатили. Але ж ніхто їм грошей і не заплатить, поки не будуть виконані усі роботи згідно з договором. Замовником робіт виступав відділ ЖКГ та будівництва Бориславської міської ради.

 

Цікаво також, коли Водоканал почне засипати після своєї роботи ями. Керівник підприємства каже, що вони можуть навіть асфальтувати їх. Але для цього місто має дотувати підприємство, або ж – збільшити тариф до 40 грн. замість 16. Також добре було б керівникові КП «Водоканал» узгоджувати «розкопки» з керівником КП «Еко-місто», одним із завдань якого є здійснення “ямкового” ремонту доріг. Це дозволить дотримуватися послідовності «розкопки-асфальтування».

 

Крадіжка люків

Ще одна проблема не лише Борислава, а й цілої країни, – крадіжка каналізаційних люків. Зокрема, у Бориславі місяцями з люків «ростуть» дерева. Їх уже навіть не огороджують. «Пластикові люки крадуть також, – каже п. Лопушанський, – мабуть, продають потім. У полях ми будемо встановлювати саморобні бетонні люки, але для доріг вони не підійдуть. Я неодноразово писав заяви з приводу крадіжки люків у поліцію».

Начальник Бориславського відділення поліції Олександр Закутний запевняє: «Ми здійснюємо всі можливі та необхідні заходи для встановлення осіб злочинців. Якщо пункт металоприйому має ліцензію, ми не можемо її скасувати і заборонити прийом люків. Нами проводяться профілактичні розмови щодо прийому крадених речей».

 

Отже, Борислав має всі перспективи бути забезпеченим чистою  водою цілодобово. Але для цього КП «Водоканал», міська влада, поліція та громада повинні працювати злагоджено.

 

  Юлія ГАСІЙ, Медіа Дрогобиччина №15 (29) від 08 грудня                                                                                                                     

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *