Вам тротуар чи «комусь» «Ламборджині»?

Тут могло б бути багато офіціозу і роз’яснень від податкової щодо того, що таке акцизний збір та сплата акцизного податку з  підакцизних товарів.

Але цього не буде.

Попроси чек – відчуй себе прибульцем

Ми просто наголосимо, що п’ять відсотків від  вартості сигарет або алкоголю, який ви купуєте, автоматично мають надійти  до місцевої скарбниці. Скажете: небагато. Небагато з вас одного, але з багатотисячного міста то буде  неабияка кругленька сума. Тож кожен із вас, окрім того, що сплачує ЄСВ, ПДФО тощо, наповнює бюджет, купуючи навіть цигарки. Або не наповнює – якщо податок йде «повз», бо товар не «зачекований». І замість тротуару за ці гроші (хоч якась користь від шкідливої звички) – хтось собі купить чергові  «Ламборджині», чи «Тойоту», або-що.

Як таке можливо? Все просто. В кіосках з тютюном вам касовий чек видадуть лише на вашу вимогу, до того ж подивляться  на вас, наче ви з Альфа-Центаври прилетіли. Хоча це стосується не лише кіосків-МАФів: центр міста, вулиця Ковальська, магазин «Калинка», від слів «Прошу видати чек» продавці дивляться на вас, як на божевільного. І потім, зі специфічним виразом обличчя, довго-довго щось клацають  на тому апараті й уже потім  видають вам “вимріяний” папірець. Або не видають, бо «кодів нема». Або не видають, бо «сьогодні вихідний офіційно, й мені сказали касу не відкривати».

Або ресторан чи кафе. Ви замовляєте алкогольний коктейль, 50 грам коньячку до кави чи шампанське. Що вам принесуть? Правильно: здебільшого вручну написаний рахунок. Без чеків. Отже, ймовірність того, що алкоголь не облікований і з нього акциз сплачено не буде,  – висока, яка стрибки Сергія Бубки.

Як наслідок, ми отримуємо наступну картину: хтось за три місяці першого кварталу сплатив в місцеву скарбницю майже півмільйона гривень або й більше (так-так, саме акцизного збору!, з отих «незначних» п’яти відсотків виходять і такі суми), а хтось пише «нуль» (при тім, що ліцензію відповідну придбав. Невже просто, «аби була»?), або символічних три-чотири тисячі гривень.

Ми скерували  запит до Дрогобицької  міської  ради  з проханням надати інформацію про кількість суб’єктів, які мають ліцензії на продаж алкоголю, тютюну і реалізовують їх , а також продають  в місті пальне ( яке оподатковують від  2017 року  за дещо іншою схемою). Надійшла відповідь про ліцензіатів і сплати. Її й проаналізуємо. Відтак уже кожен зможе зробити висновок: у яких суб’єктів господарювання варто робити покупки, а яких або оминати, або нічого не купувати до часу, поки вам не видадуть багатостраждальний чек. Бо треба розуміти: п’ять відсотків до вартості  товару уже закладено, і лише від вас залежить, куди вони надійдуть  – до  міського  бюджету, а, отже, вам біля дому зможуть прокласти омріяний тротуар чи залатати яму,  чи комусь на чергове авто, пентхаус тощо.

Сто тисяч, сто тисяч, нуль

Згідно знаданою інформацію щодо надходжень акцизного податку з реалізації суб`єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів та плати за лiцензiю на право роздрiбної торгiвлi алкогольними напоями та тютюновими виробами, у 2016 році 212 суб’єктів реалізовували в місті алкоголь і тютюн та за рік сплатили 12 мільйонів 138 тисяч  61 гривню акцизного збору.  Також в місті працювало сім автозаправок, які за рік сплатили 12 мільйонів  642 тисячі  366 гривень  акцизного збору.

Щодо 2017 року: алкоголь і тютюн від  початку року (у першому кварталі) реалізовували 179 суб’єктів господарювання, одиниці із них станом на сьогодні припинили діяльність.

За перший  квартал акцизного податку з продажу підакцизних тютюну та алкоголю сплачено два мільйони 425 тисяч 442 гривні, з них 536 тисяч 500 гривень  – платня за придбання відповідних ліцензій (оплачена в поточному році не усіма суб’єктами, що може означати або наявність річної ліцензії, яка  оплачена в межах другого-четвертого  кварталів 2016 року, або взагалі роботу без ліцензії, що загрожує  значними  штрафними санкціями).

З найбільших платників акцизного збору (тютюн і алкоголь): ТзОВ “Львівська пивна компанія” – (магазин-склад) 565 тисяч 434 .гривні, ТзОВ “Гал-Леобуд” – 161 тисяча 129 гривень (один магазин), ТзОВ “Овація” (два магазини – на вулицях  Грушевського і Самбірській) – 180 тисяч  847 гривень, ТОВ “Сільпо -Фуд” – 131 тисяча 663 гривні, ТОВ “АТБ-маркет” – 109 тисяч 790 гривень, “Колібріс” і “Рукавичка” –  понад 46 тисяч гривень кожен, Р.М. Муль  («Ромашка», магазини і кафе-магазин, 11 штук) – 416 тисяч 647 гривень (близько 38 тисяч гривень кожний).

А є й такі, хто за цілий квартал акцизу заплатив менше однієї тисячі гривень.

Серед «мінімізаторів» (до однієї тисячі гривень):Ю.Г.  Макарчук (вул.. Самбірська, кафе) – 17 гривень, Л.В. Москаль  – 196 грн,  Т, В, Станович (бар “Софія”) – 285 грн,  Ю. М. Кравчук (кафе) – 360 грн, Ю.П.  Побігач  (кіоск та магазин) – 420 грн, МПП “Зодіак” (кафе) – 422грн, В.В. Ворончук – 425 грн, В.В.Дубіна  (кафе) – 455 грн, Л.Д. Плекан . – 490 грн, МПП”Волошка” (кафе) – 493 грн, І.В. Конторович  (“Рандеву”) –  561 грн, О.З Орсуляк  – 626 грн, С.Б. Олійник  – 637 грн, Т.Б. Красногурський  – 648 грн, О.М.  Солопій  (Спортивна) – 713 грн, Фідик В.І. – 776грн, Р.М.  Миськів . – 788 грн,  Т.Я Мельничин – 798 грн, Ю.Є. Романишин  – 820грн, І.М. Поляниця (кафе) – 860 грн, Р.Р. Підцерковний з двох «точок» – 861 грн, Н.М. Муль  – 875 грн,  Ю.І. Чепіль – 957 грн, О.Й. Хомич . – 967 грн, М.І. Хомич  – 2838  грн з трьох магазинів разом (менше однієї тисячі гривень кожен).

А скільки акцизу за перший квартал цього року заплатили усім відомі і в більшій чи меншій мірі улюблені та затребувані кафе-бари-ресторани?

Як уже згадувалось, Конторович І.В. (“Рандеву”) –  561 гривня, а також:

МП НВКП ф-ма”Комплекс” (“Більярдна”) –  1001 гривня,

О.І. Миськів  (“Холодний яр”) – 1070 гривень,

М.Й.Федишин  (Гостинний двір) – 1563 гривні,

Л.Й.Селяник  (“Черемшина”, ресторан) – 1652 гривні,

ПСК “Пролісок” (Дрогобицька райспоживспілка) – 1878 гривні,

І.І.Магурський (“Сервант”) – 1682 гривні,

Н.О.Загроцька  (“Локаль”) – 2064 гривні,

ПСК “На ринку” (Дрогобицька райспоживспілка, кафе) – 2096 гривень,

С.В. Малярчук(“Берімор”) – 2175 гривні,

ТзОВ “Україна” (“Фоксі-роксі”) – 2370 гривень,

М.В Лютик .(Нестер) (“Аль Капоне”, бар) – 2667 гривень,

ТзОВ “Океан” – 3521 гривня,

ТЗОВ “Дрогобицька Кава” (“Галіція”) – 3879 гривень,

В.В.Танчук  (“Залісся”) – 3945 гривень,

О.П. Юречко  (“Чікаго”) – 4154 гривні,

А.В. Малицький  (“Вишенька”,  бар) – 4820 гривень,

ТзОВ “Бар Десертний” – 7646 гривня,

МКП фірма “Геяна” (кафе, ресторан) (три) – 9484 гривні.

Ну і насамкінець – про нулики. Є суб’єкти господарювання, які у першому кварталі 2017 року придбали Ліцензії на продаж алкоголю і тютюну, але сплата акцизного збору не здійснена. Серед них:

М.І Мельник . – 0 гривень сплати акцизного збору, при тім, що 4500 гривень  оплачено за ліцензію;

МПП “Дивоцвіт” – 0 гривень акцизу, 2500  гривень ліцензія;

Ю.П. Плісак – 0 гривень акцизу, 2500 гривень ліцензія;

О.І Попова . – 0 гривень  акцизу, 2000 гривень ліцензія;

ТзОВ “Крутогіря” – 0 гривень  акцизу, 2000 гривень ліцензія;

ТзОВ “Левмарк” – 0 гривень акцизу, 2500 гривень ліцензія.

У 2017 році  в місті працює дев’ять заправок, три  з яких в силу різних обставин, в т.ч. через зміни у законодавстві щодо оподаткування, сплатили 0 гривень акцизу, інші шість перерахували акцизного збору у сумі один  мільйон 136 тисяч 837 гривень.

Тож станом на кінець першого  кварталу 2017 року  від реалізації підакцизних товарів бюджет отримав сумарно три мільйони 562 тисячі  279 гривень акцизного збору.

Крім того, Акцизний податок з вироблених в Україні підакцизних товарів (продукції) склав 518 тисяч 717 гривень і акцизний податок із ввезених на митну територію України підакцизних товарів (продукції) – один мільйон 777 тисяч  70 гривень.

Більше втомлювати цифрами вас не будемо. Зазначмо лише, що за Кодом 14000000 (за класифікатором доходів бюджету цей код означає внутрішні податки та послуги) надходження склали 5 мільйонів 858 тисяч  67 гривень  за перший квартал 2017 року  (проти 24 мільйонів  780 тисяч  гривень 2016 року загалом).

Від себе додамо: ми не можемо стверджувати, що та чи інша структура ухиляється від сплати податків, на це є  контролюючі органи, й  кожен із вас, хто  мав би вимагати касовий чек. Ми лише припускаємо: якщо принаймні «Ромашка» чи «Рукавичка» можуть платити по 40 тисяч гривень  з кожного магазину щоквартально – то, напевно, так можуть і більшість ліцензіатів, особливо – різних тютюно- і алко-маркетів, сигаретних кіосків тощо. Якщо ТзОВ “Бар Десертний” може в квартал заплатити 7646 гривень акцизу, то, мабуть, це може зробити і, наприклад, «Залісся». Але «чомусь» усі вони цього не роблять. Чому? Питання і до органів контролю, й до нашої з вами свідомості.

Марія КУЛЬЧИЦЬКА, Медіа Дрогобиччина №4 (18) від 23 червня

Додати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *