Паспортні махінації

Виготовлення закордонного паспорту в Трускавці для значної частини громадян є справжнім важким випробуванням.

У соціальних мережах трускавчани доволі часто скаржились на нестерпні черги, займати які доводилось ще зранку,  а то й уночі, ще задовго до початку роботи регіонального відділу державної міграційної служби. Люди радили одне одному не марнувати час та їхати до інших міст або обласного  центру для подання документів.

Навесні, коли значна частина українців масово кинулась виготовляти біометричні паспорти в очікування  безвізу, ситуація з чергами різко загострилась. В окремі дні, від  четвертої години ранку люди чергували під дверима міграційної служби в Трускавці, намагаючись потрапити до  числа тих 15 щасливчиків, яким вдасться  цього дня  оформити документи.

Фіктивний графік – не жартівливі черги

Основною причиною такого штучного ажіотажу був вигаданий керівництвом внутрішній графік роботи цієї  служби, який був видрукований  на звичайному листку А-4  та вивішений у коридорі на дошці оголошень, однак не був підтверджений  жодним з офіційних документів. Таке собі власне ноу-хау, згідно з яким  виділений час на прийом документів для виготовлення id-карток та закордонних паспортів розподілявся 50/50. Звісно ж, попит на закордонні паспорти є значно вищим, що й спричинило абсолютно абсурдну ситуацію, коли два дні на тиждень регіональне відділення ДМС практично було порожнім, а в інші два дні перед ним утворювалась черга ще з ночі.
У березні цього року громадський активіст і депутат Трускавецької міськради Святослав Грабовський звернувся до Трускавецького відділу ДМС із запитанням: «Чи можна виготовити закордонний паспорт?», – на що отримав відмову та пояснення, що в цей день проводиться прийом документів на виготовлення виключно id-карток, тобто подати документи для отримання паспорта громадянина України для виїзду закордон неможливо. Однак, у відповіді на інформаційний запит (№ЗПІ-Г-100 від 30.03.2017) про кількість оформлених заяв-анкет для виготовлення паспорта громадянина України для виїзду закордон Державна Міграційна Служба України повідомляє, що 24 березня 2017 року в Трускавці було оформлено таких заяв-анкет – чотири, а в Дрогобичі – 59. Тобто в неприйомний, за твердженням керівництва трускавецького центру ДМС, день було прийнято аж чотири анкети. Відповідаючи на запитання про наявність будь-яких офіційних внутрішніх документів, наказів про графік роботи, керівниця відділу ствердно відповіла, що таких не існує, а розміщений графік був просто усно узгоджений з вищим керівництвом ДМС. Фактично такий графік роботи був незаконним та вводив в оману громадян, які відповідно до офіційного графіку мають право на подання документів для оформлення паспорта громадянина для виїзду закордон щоденно протягом  тижня, окрім двох вихідних днів в місцевому секторі ДМС – неділі та понеділка. На жаль, поліція в такому зловживанні складу злочину не побачила.
Окрім, того, що такий графік ускладнив отримання паспортів чималій кількості мешканців курорту він ще, ймовірно, завдав збитків місцевому бюджету. Як виявляється, з відповіді на інформаційний запит №03/Г-41і/з від 25 травня 2017 року, за період лютий-квітень цього року Головним Управлінням Державної Міграційної Служби у Львівській області до загального фонду бюджету міста було перераховано – 99 тис 292 грн. Частина з цих коштів отримана за послуги виготовлення паспорта громадянина України для виїзду закордон. У випадку, коли б міграційна служба в Трускавці, не займалась самодіяльністю, а щоденно приймала громадян з такими зверненнями відповідно до офіційного графіку, надходження до місцевого бюджету були б більшими. Після оприлюднення інформації про такі порушення роботу в Трускавецькому відділенні ДМС налагоджено, й на разі громадян приймають відповідно до щоденного графіку.

Але аби в подальшому уникнути схожих маніпуляцій, Святослав Грабовський розробив пам’ятку для громадян, які збираються звертатись до ДМС за для подання заяви на виготовлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон:

1. Вам потрібно взяти свій внутрішній паспорт громадянина України, якщо маєте і закордонний паспорт, оплатити 557, 32 грн. (у випадку виготовлення паспорта протягом 20 днів) у відділенні банку, отримавши чек про сплату. З цими документами можна звертатись до міграційної служби. Більш детально з процедурою можна ознайомитись на офіційному сайті Державної міграційної  служби www.dmsu.gov.ua

2. На фасаді, на синьому табло є офіційний графік прийому громадян, порівнюєте  його із графіком роботи на офіційному сайті Державної міграційної служби www.dmsu.gov.ua

3. Правильний той, що на сайті. (У виняткових випадках може бути інший графік роботи, просіть щоб службовці показали документ, у якому вказаний графік роботи, скріплений підписом та печаткою). У будь-який день прийому службовець зобов’язаний вам надати заяву-анкету для заповнення, зробити процедуру сканування пальців ваших рук і прийняти документи на виготовлення біометричного паспорта.

4. Якщо службовець говорить, що він сьогодні не приймає документи, а на сайті це прийомний день, такі дії посадовця незаконні. Телефонуйте на “гарячу лінію” та повідомляйте про порушення. +38(044)278-50-30 або +38(032)261-09-30.

5. Намагайтесь спокійно пояснити посадовцю, що його дії незаконні і він зобов’язаний прийняти у вас документи.

6. Якщо службовець веде себе грубо, ображає вас, кричить, включайте відеокамеру чи диктофон на своєму телефоні, або просіть, щоб це зробив  хтось із присутніх людей і фіксуйте дії службовця. Дзвоніть на “гарячу лінію”.

7. Якщо посадовець починає вам погрожувати, викликайте поліцію 102.

8. Через 20 днів, після подання  документів, знову йдіть  до того  відділення міграційної служби:  посадовець  зобов’язаний видати вам паспорт.

Пам’ятайте, що кожен чиновник є найманим працівником на службі в громади, його обов’язок бути ефективним менеджером і максимально спрощувати надавання послуг населенню. В тих випадках, коли чиновники починають зловживати владою, обов’язком кожного громадянина є відстоювання власних прав та поширення інформації про зловживання, яке зазвичай  приводить до повернення поведінки чиновників в адекватне русло. А загалом, неефективних менеджерів з часом буде усунено з державних посад, бо надто вже дорого вони обходяться народу.

Марко ФЕДОРЕНКО, Медіа Дрогобиччина №4 (18) від 23 червня

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *