АУКЦІОН ГРОМАДСЬКИХ ПРОЕКТІВ – інновація чи давно забута культура меценацтва

Декілька років тому при згадуванні поняття «добродійність» на думку спадали прізвища багатих людей, які частину, а то й майже все віддавали потребуючим. Тобто, щоб стати благодійником, спочатку треба володіти надлишком ресурсів, якими вже можна ділитися з іншими. Такий підхід був притаманний і до діяльності волонтерів, що тільки представники середнього класу, який має тверду матеріальну основу, могли виділяти свій час і вміння для інших. Багато з нас схилялися до такого підходу… намагалися заробляти для себе і родини, а паралельно зверталися до багатих, щоб вони виділяли свої кошти на громадські активності… При цьому був дискомфорт, бо відчувалося, що дивляться вони на нас як на прохачів… і для себе також.  

Все перевернула революція Гідності, яку започаткував Другий Майдан. Виявилося, що люди з невеликими доходами можуть впевнено творити позитивну конкуренцію окремим меценатам. Кількість багатих меценатів вимірюється одиницями, а людей, що можуть виділити невеликі ресурси тисячі. І саме ці кошти, людей з невеликими достатками, здатні творити великі можливості для доброчинності. Це продемонстрував наш Майдан, так працює багато благодійних фондів допомоги військовим, так, нарешті, будує свою діяльність десятки фондів громад по всій Україні, серед який чільне місце займає фонд громад «Рідня». Цей фонд зі Стрия, але його діяльність поширюється на значну частину Львівщини, яка визначається територією діяльності Стрийської Єпархії УГКЦ та кредитної спілки «Вигода», засновників фонду.

Фонд громад «Рідня», за ініціативи владики Стрийської Єпархії Тараса Сенькова та голови наглядової ради Петра Маковського, у травні цього року, запропонував провести перший в Україні благодійний аукціон громадських проектів. Подібні аукціони вже відбувалися у Лондоні та Варшаві, досвід яких було запозичено тут, у Стрию, зовсім не у столиці, але для людей зі щирими серцями та намірами.

Отож, перед самим аукціоном, був оголошений фондом «Рідня» конкурс проектів,  зголосилося сімдесят ініціативних груп із Львівщини. Далі було організоване навчання з написання проектів, що  привело до тридцяти підготовлених проектних заявок, які розглядалися компетентними експертами. Паралельно з цим кропітким процесом було визначено п’ять проектів, яким було запропоновано взяти участь в аукціоні проектів і там здобути кошти на їх здійснення. Вони погодилися, більше того поринули у майже місячний період підготовки до нього. Фонд запросив знаного режисера Андрія Юркевича допомогти із організацією дійства та відомого музиканта Андрія Дулиша із його джаз-бендом створити атмосферу джазової вечірки. Цілий ряд партнерів від ресторанних послуг, транспортних та інформаційних сприяли підготовці заходу.

До фіналу  аукціону, таким чином, вийшли у Підгорецькому Маєтку п’ять ініціативних груп, які представляли різні ініціативні середовища громад. Це релігійна громада із села Вовків Перемишлянського району із ідеєю створення сільського молодіжного центру. Це ініціативна група батьків дітей дитячого садочка із Гніздичева Жидачівського району, які забажали збудувати ігровий павільйон для інклюзивних занять із дітьми з особливими потребами на території садочка. Це ініціативна група працівників народного дому із Добрян Стрийського району, які вважали за потрібне організувати активне життя для сільських пенсіонерів під гаслом: «Старість на радість!». Це релігійна громада зі Сколе, яка мріяла про створення Центру раннього розвитку дитини, поєднавши неформальні педагогічні технології та духовну опіку для найменших. Це ініціативна група зі Стрия, які вирішили створити фонд школи № 1, випускниками якої вони були, щоб запроваджувати у школі стипендіальні програми, конкурси проектів для учнів та інші інновації.

Після представлення своїх проектів конкурсанти передали слово ліцитатору, людині, яка розпочала безпосередньо сам аукціон. Люди активно намагалися підтримати той чи інший проект, виписуючи аукціонні векселі на ту чи іншу суму. Й під кінець аукціону організатори зібрали веселів на суми, які навіть перевищували потреби проектів. Після завершення аукціону, впродовж двох тижнів, ці векселі покриваються людьми, які їх виписали через перерахунок своїх пожертв на конкретні проекти. Організатори подбали, щоб під час аукціону була пряма трансляція, яку могли переглядати в багатьох інших містах не тільки України, але багатьох інших країн. На телебаченні теж пройшов ролик про аукціон та запрошення підтримати номінантів. Загальна сума коштів очікується до 70 тисяч  гривень, які буде передано ініціативним групам на виконання проектів та, при отриманні більших сум на проект, на реалізацію інших, ними задуманих ідей.

Кількість позитивних емоцій під час благодійного аукціону перевищувала всі можливі сподівання. Що важливо – не тільки тих, хто отримував можливість фінансування, але, чи не найбільше, ті 120 учасників, які завітали на аукціон та жертвували свої кошти на уподобані ними проекти.

Звуки джазу, аристократичні умови Підгорецького Маєтку, неперевершене ведення аукціону, привітні посмішки двадцяти волонтерів формували стійке бажання стати учасниками вже наступного аукціону, ще масштабнішого та здатного утверджувати культуру меценацтва серед громади.