Зміни свій простір та здійсни свою мрію

  •  
  •  
  •  
  •  

«Бюджет участі» стартує: з першого червня у Дрогобичі розпочинається прийом заявок на конкурс проектів 

Днями у Дрогобичі відбувся конкурс соціально-культурних проектів. За наслідком конкурсу вісім проектів від ГО міста отримають фінансування з міської ради на втілення в життя своїх задумів і ідей на загальну суму 230 тис. грн.

 Втім, це ще далеко не все! З 1 червня дрогобичани матимуть ще один шанс здійснити свою мрію.

Про що йдеться? Про те, що Дрогобич – місто , у якому в цьому році ряд своїх ідей містяни можуть подати на конкурс проектів, реалізація яких відбуватиметься за рахунок коштів громадського бюджету.

Тобто, будь-хто із вас-мешканців Дрогобича, може придумати ідею, написати заявку, зібрати 25 підписів однодумців – і подати її на конкурс. За наслідком цього конкурсу, якщо ваша ідея переможе, вона буде втілена в життя!

Пріоритетні напрямки програми, за якими можна буде подавати ідеї:

– урбаністика (розвиток живого, сталого, безпечного і здорового міського середовища; розвиток громадських просторів та велоінфраструктури; формування креативного та інноваційного міського середовища; розвиток історичної частини міста, створення спортивних просторів);

– благоустрій (інженерний захист, розчищення, осушення, озеленення території, заходи з покращання мікроклімату, санітарного очищення, зниження рівня шуму на території з метою створення умов щодо захисту і відновлення сприятливого для життєдіяльності людини довкілля);

– комунальне господарство (покращення транспортної інфраструктури, використання енергозберігаючих технологій та відновлюваних джерел енергії, зелені насадження загального користування, вуличне освітлення).

Отож, збирайтесь з думками і придумуйте проект за вказаними напрямками (час подачі заявок з 1 червня до 30 червня). А ми тим часом готуватимемо для вас корисну інформацію і у наступних номерах МД розповімо більше детально щодо власне заявок, документації, форми подання тощо.

Нагадаємо лише, що Бюджет участі – інструмент прямої демократії, за допомогою якого мешканці міста залучаються до розподілу частини міського бюджету. Ще такий бюджет називають партиципаторним. Вперше повний процес творення партиципаторного бюджету відбувся у місті Порту- Алегрі (Бразилія) 1989 року. Це щорічний процес дискусії та ухвалення рішень, у якому тисячі мешканців міста вирішують, як видавати частину міського бюджету. У процесі загальнодоступних сусідських, районних і загальноміських зібрань громадяни й обрані бюджетні делегати голосують за те, які пріоритетні потреби профінансувати додатково і на якому рівні. На першому етапі сусіди обирають дільничних і «тематичних» делегатів, які потім на неофіційних зустрічах ухвалюють рішення про пріоритетні інвестиції, надаючи їм визначене число пунктів – чим більше, тим важливіша інвестиція. У другому раунді беруть спільну участь дільничні і «тематичні» збори, які вибирають депутатів до Ради партиципаторного бюджету.

Працює партиципаторний бюджет працює і у сусідній Польщі. Саме досвід Польщі, вважає чимало експертів, може бути найбільш актуальним для України. Від теорії до практики в реалізації громадського бюджету перейшли й у деяких містах України. Зокрема, з 2015 року мешканці Луцька, Чернігова та Черкас мають змогу активно включатися у бюджетний процес, ініціювати власні проекти й контролювати їх реалізацію. За ними до такої роботи доєднались й інші міста, і тепер процес громадського бюджетування ведуть також у Вінниці, Полтаві, Сумах та Івано-Франківську, Львові, Житомирі та ін.

В нашому регіоні таку практику започаткували у Дрогобичі та Трускавці.

Статтю надруковано у рамках Проекту “Публічні бюджети від А до Я: Інформування, активізація та залучення громадянського суспільства”, який реалізується Фондом Східна Європа та Фундацією польсько-української співпраці ПАУСІ за фінансової підтримки Європейського Союзу та Проекту міжнародної технічної допомоги “Партнерство для розвитку міст” (Проект ПРОМІС), що впроваджується Федерацією канадських муніципалітетів та фінансується Міністерством міжнародних справ Канади.

Медіа Дрогобиччина №2 (16) від 26 травня

Додати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *