Василь Качмар: Я далекий від політики, я людина результатів, яка вимагає їх від себе та підлеглих…

– До вашого приходу в місцеву політику у вас була успішна кар’єра в управлінні юстиції. Чому вирішили змінити профіль діяльності?

– Я не приходив в політику. Я б дуже не хотів щоб мене пов’язували з політикою. Для власного досвіду я вирішив балотуватися до Трускавецької міської ради, але через те, що не надто займався власною кандидатурою, а більше зосередився на роботі штабу Руслана Козира перемоги не отримав. Найперше для мене це був досвід, скажу більше- конкретної цілі потрапити в політику у мене не було. Знаєте, що мене найбільше вразило протягом тієї виборчої кампанії? Партійна система виборів, це крах реалізувати роботу в містах, як на мене. Я прихильник «мажоритарки».

–  Ви працювали в Трускавці, зараз у вас посада в Дрогобичі. Де вам комфортніше?

 – В місті- курорті я працював саме в той складний період, 2002 року, коли економіка була дуже нестабільною, натомість зараз – інший стан справ, тому тут неможливі порівняння. Та й специфіка міст зовсім різна – Трускавець- місто- курорт, яке почало отримувати інвестиції ще при Австро- Угорській імперії,  і  в нього зовсім інші проблеми. Дрогобич- промисловий гігант колись, зараз також має свої особливості. Я не можу порівнювати свою роботу в цих двох містах.

 – В Дрогобичі триває реорганізація медичної галузі. Чи можете назвати головні переваги цієї місцевої «реформи»?

 – Не можна говорити, що ми боремось за якісь «плюси» чи «мінуси». Станом на сьогодні перед міським головою та його командою постало питання виживання тих чи інших галузей. Можливо гучно буде сказано, але ми одні з перших в Україні почали реорганізовувати медицину  і зіштовхнусь із багатьма проблемами – починаючи від відсутності нормативно- правової бази і закінчуючи дискусіями із «горе»- активістами. Що мене найбільше засмутило у стосунках із останніми – так це відсутність будь-яких пропозицій. Медики отримали неправдиву інформацію щодо закриття лікарень, масових скорочень, до того ж ситуацію добряче «підігріли» тривалі затримки по виплаті заробітної плати. Ці всі чинники унеможливили  в той час конструктивний діалог, принаймні в сесійній залі.

 – Яка головна мета реорганізації медичної сфери у Дрогобичі?

 – Перш за все, це своєчасна виплата зарплати працівникам медицини. Субвенція, що виділена державним бюджетом на покриття цієї статті витрат, є недостатньою. Ще одна мета – аналіз господарчої системи медичного управління та відмова від неефективних об’єктів. Тут варто відзначити дитячу лікарню, приміщення якої розкидані по всьому місту, деякі використовуються неефективно, а сплата комунальних послуг коштує великих грошей та приміщення шкір вендиспансеру. Стоїть питання ефективного використання. Хочу відзначити ще один дуже важливий момент- головні лікарі нарешті почали перейматися цими питаннями, адже донедавна не було жодної відповідальності керівників щодо економічної діяльності установ. З переходом на комунальні некомерційні підприємства та контрактну форму роботи керівники лікарень почали задумуватись над тим, як вижити. Це ключове слово в цій ситуації. Якщо раніше головні лікарі виявляли супротив, то зараз ми повністю співпрацюємо.

 – Питання, яке найбільше хвилює медиків – чи плануються скорочення? Якщо так, то в яких кількостях?

 – В силу того, що кожен медичний заклад має свого керівника, який, окрім іншого, займається ще й кадровими питаннями, влада не вимагає жодних скорочень.  З іншого боку, ми розуміємо, що кадрова оптимізація має проводитись. Наголошую ще раз – ми не вимагаємо звільнень, але ми нагадуємо керівникам, що в кінці року людям потрібно буде заплатити зарплати. Можливо не варто тоді «тримати» цих працівників до останнього, а дати їм зараз шанс працевлаштуватись в інших напрямках? В «групі ризику» перебуває технічний персонал та молодший медичний персонал; ми максимально намагаємось зберегти лікарські посади.

 – Чи в міському бюджеті вистачає коштів на проведення реорганізації? Якщо ні, то звідки плануєте залучати фінанси?

 – Тішить факт, що під час проведення нами реорганізації Верховна Рада прийняла закон, яким дала поштовх для перетворення державних медичних установ в комунальні неприбуткові підприємства. Мені прикро, що за той шквал емоцій та критики, яку влада отримала, запропонувавши зміни з медичній системі міста, зараз немає жодного спростування. Ми налаштовані на результат, і  я впевнений, що ми його досягнемо.

 – Зараз ви обіймаєте посаду заступника мера з гуманітарних питань. Що в цій роботі для вас є найскладнішим?

 – Робота з колективами, скоріш за все. Природньо, я керівник приходжу до них з своїми побажанням до роботи і, буває, наштовхуюсь на часткове непорозуміння або дискусії. Я не з тих людей, що будуть зважати на емоції, тому перш за все намагаюсь переконати колективи, що найперше треба орієнтуватись на громадянина. На мій погляд, мені вдається переконувати, хоча, визнаю, є певні непорозуміння з деякими керівниками відділів та управлінь.

 – У вас бувають особисті конфлікти в професійних питаннях?

 – Я не допускаю особистих конфліктів. Це неправильно. Особи, що мають особисті конфлікти в міській раді, мають обоє звільнятися – моя думка.

 – Наскільки достовірною є інформація про закриття вечірньої школи у Дрогобичі? Та які ще заклади освіти і культури підпадають під оптимізацію?

 – Історія з вечірньою школою нагадує мені реорганізацію медичної галузі, коли треті особи, отримавши якусь частину інформації, прийшли до педагогічного колективу із словами: «Вас закривають». Там також є особисті амбіції з боку адміністрації школи. Пропозиція влади – реорганізація закладу шляхом приєднання до другої школи у Дрогобичі. Виграли б усі – як міський бюджет, так і учні. Жоден працівник не мав втратити робочого місця, за винятком осіб пенсійного віку. Але депутати не прийняли цю пропозицію відділу освіти, яку я схвалив. Хоча моя позиція – освіта має оптимізовуватись, в тому числі в майнових ресурсах. Сьогодні, маючи розмову з депутатом від опозиції, – так вони себе називають принаймні, – я дав чітко зрозуміти, що зараз ці люди не дають зробити ті кроки, які вкрай необхідні місту. Водночас ці депутати мають в планах йти на майбутні вибори і перемагати. Проблеми ж залишаться ті самі, то чому б  не дати можливості вже зараз їх вирішити людям, в яких є воля і характер?

Відповіді я звичайно не отримав. Прикро, що ні від опозиції в Дрогобичі, ні від активістів немає пропозицій, а лише спротив. Це найгірше.

 – У вас немає в планах обійняти  посаду нинішнього керівника відділу освіти Петра Сушка?

 – В сферу моїх повноважень не входять кадрові питання. Скажу відверто – я ніколи не зловживав службовим становищем в частині кадрової політики. На минулій посаді в управлінні юстиції я мав прикрі випадки, коли приходили посадовці і вимагали працевлаштування людей із своєї команди.

 – Чи існує система «подяк» та  хабарів в замовленні чи оплаті послуг в сфері місцевої освіти?

 – Зараз я борюсь з чергами в дошкільні навчальні заклади, поставив собі мету  до вересня ліквідувати це ганебне явище. Саме слово «черга» вже викликає негатив до представників влади та відкриває можливості до корупційних діянь. Зараз вийшов новий закон щодо державних закупівель – система «Прозорро», в якій ми також працюємо, виключає можливість зловживань з боку чиновника, але паралельно не виключає зловживань з боку підрядника. Минулого року влада втратила можливість провести проект із освітлення вулиць лише тому, що підрядники настільки занизили ціну, що в подальшому всі відмовились від роботи. Від цього постраждала громада, а тінь впала на представників міської ради. Але ми намагаємось боротись із цим явищем, не допускати до заангажованості в цьому процесі. Візьмімо басейн – є результат, і це важливо. Мені дуже приємно, що я також дотичний до відновлення історії Дрогобича.

 – Ви вважаєте, що ваше ім’я увійде в новітню історію міста завдяки відновленому басейну?

 – Сьогодні кожне публічне ім’я входить в історію, питання лише в тому з якими результатами роботи. От і все. Когось критикують, про когось говорять добре. Моя мета – дати такі результати роботи, які б зробили можливим моїм дітям та онукам згадувати добрими словами про те, що я зробив на посаді.

 – Колишні регіонали, що зараз прагнуть політичного реваншу та люди із кримінальним минулим. Вони мають право на другий шанс, ваша думка?

 – Про людей з кримінальним минулим – наведу приклад депутата трускавецької міської ради . Я щиро радію, що виправна система в Україні дала можливість людині переоцінити свої дії. Це, до речі, дуже показовий приклад і я, дізнавшись про таку долю особистості, був приємно вражений. Щодо колишніх регіоналів скажу таку річ – особи, яким подобається жити в політиці, їм здебільшого доводиться пристосовуватись до різних правил гри. Скажіть будь ласка, як можна було балотуватися на минулих виборах, оминувши всі політичні сили? Та ніяк! Звичайно, є люди які були в Партії Регіонів і зараз доволі успішно роблять кар’єри в інших політичних силах. Таких прикладів доволі багато і  у кожного такого політика є своє пояснення. Мені пощастило – управління юстиції, де я працював в часи Януковича, було політично незаангажованим – від моменту початку моєї роботи в органах виконавчої служби до закінчення я жодного разу не чув від керівництва розмов про зосередження над якоюсь політичною силою. На превеликий жаль, зараз ситуація змінилась кардинально. Я доволі далекий від політики, я людина результатів, яка вимагає їх від себе та підлеглих.

 – З вашим іменем пов’язують нібито корупційний скандал, коли ви працювали на посаді в органах виконавчої влади в Полтаві. Одразу після цього випадку ви звільнилися. Що тоді трапилось насправді?

 – Це був 2013 рік. Банки почали масово банкрутувати. Підприємець, який отримав ухвалу про забезпечення позову, вимагав виконати її з порушенням перед банківською установою. Я не пішов на це, а підприємець вдався до таких неприємних речей як висвітлення неправдивої інформації в ЗМІ. Через декілька днів ми поспілкувалися з цією людиною, я попросив його прокоментувати свої дії, натомість він вибачився і вніс спростування. Все виявилось банально – адвокат, який представляв інтереси підприємця не зміг  й  виконати його замовлення, просто сказав, що вимагають гроші. Даєш гроші – я спробую ще щось зробити. Хочу вам сказати, що  в мене була можливість зняти цю інформацію з сайтів, яка, до речі, активно почала поширюватись саме під час політичної кампанії, в якій я брав участь, проте я не захотів цього робити.

 – Після аналізу  вашої декларації, хочу уточнити два питання – де зараз мешкає ваша сім»я та яким авто ви володієте?

 – Скажу відверто: свою декларацію я заповнював по факту реєстрації майна власного та членів моєї родини. Я б утримався від коментарів лише тому, що в вашій газеті ця інформація висвітлена дещо в іншому форматі. На мій погляд, фахівець, що взявся за цю тему мав би просто переписати інформацію з декларації на шпальту газети. Якщо цього не вдається – моя вам порада- замініть фахівця цієї рубрики. Як юрист, я маю повне моральне право зараз звернутись до суду з позовом про висвітлення недостовірної інформації щодо моєї декларації.

 – То ви збираєтесь судитись із «Медіа Дрогобиичини»?

 – Ні. Зважаючи на те, що оновлена газета тільки почала працювати, думаю, вийшло непорозуміння. До речі, не лише про мене була недостовірна інформація, тому як юрист застерігаю – з такими успіхами можна на самому старті роботи отримати проблеми. Переживаєте -не висвітлюйте, не вмієте- не беріться.

 – Яке у вас авто? В декларації про це – ні слова.

 – Зважаючи на те, що інформація в попередньому номері газети висвітлена недостовірно, то рекомендую ще раз проаналізувати цей документ аби зрозуміти яке авто перебуває в моєму користуванні, а яке – у власності.

 – У вас є політичні амбіції? Збираєтесь балотуватись на наступних виборах?

 – Той об’єм щоденної роботи, що зараз стоїть перед владою, не дає часу замислюватись над такими питаннями. Знаю точно, що моя сім’я не в захваті від моєї роботи, тому що в мене зараз немає достатньо часу аби приділити його рідним. Знаю точно- якби я прийняв рішення надалі займатись політикою, моя сім’я була б незадоволеною

 – Якщо вже йдеться  про вільний час чи, точніше, про його відсутність, розкажіть як ви його проводите, коли випадає нагода?

 – Намагаюсь бути із сім’єю. Маю також гобі- полювання. На відпочинку в мисливському товаристві, звичайно, розмови заходять на тему політики, але я намагаюсь утримуватись від них.

 – Басейн у Дрогобичі відвідуєте?

 – Намагаюсь, але якщо відверто- часу не вистачає.

 – Що для політика найголовніше, як думаєте?

 – Вміння приймати вольові рішення, нести відповідальність за свої рішення і чесність. І саме чесніть я б поставив на перше місце. На жаль, в цілому в українській політиці зараз дуже бракує чесності. Саме цю чесноту я найбільше ціную в людях.

 – Вас можна знайти в соціальних мережах?

 – Я сприйму це як зауваження, і мабуть із завтрашнього дня стану активним користувачем Фейсбуку.

 – Розкажіть про останню книгу, що ви її прочитали.

 – Зараз читаю проект «Закону України про освіту». Дуже мало вільного часу- загалом читати намаюгась, але мені це не дуже вдається.

Роксолана БУЯК, Медіа Дрогобиччина №2 (16) від 26 травня

Від редакції: ми свідомо не скорочували жодної відповіді нашого співрозмовника.. Вважаємо, що читач має чути усе. Щоб реагувати.

До речі, є закиди чиновника щодо некомпетентності наших журналістів і недостовірності інформаці є неправдою. Переконатись у цьому має змогу кожен із вас. Для цього потрібно:

  1. В мережі інтернет зайти на сайт НАЗК.

  2. В розділі “Пошук декларації” ввести “Качмар Василь Богданович”.

  3. Відкрити декларацію і перевірити, чи є задекларованим бодай одне авто.

Щодо попередньо озвучених закидів Василя Качмара, мовляв, йому приписали житлові площі, яким він не володіє. Ми перерахували всі квартири, якими володіє Василь Качмар та родина, ніде на вказуючи, що право власності складає 100 відсотків.  Отже, якщо у власності є бодай 25 відсотків – це теж власність.

Припускаємо, що чиновник міг образитись за те, що не вказано доходу його родини. Виправимо: окрім зарплати Василя Качмара в розмірі трохи більше
64 тисяч гривень  заробляла і дружина – зарплата дружини за 2016 рік у ТзОВ “Альфа” склала 18 тиссяч 550 гривень, також задекларовано 1860 гривень соціальних виплат.

А дороге авто (що на фото), на якому чиновник їздить містом і на якому приїздив контролювати стан справ в басейні,  мабуть, позичене, позичене давно, і тому – незадеклароване?!

І ще раз щодо майна. Заступник міського голови з гуманітарних та соціальних питань має у власності дві квартири – одну у Трускавці – загальна площа 50,1 квадратоного метра  (власність 33 відсотки  від 31 грудня 2001року), а  другу в Києві (66,1 квадратного метра,власність 100 відсотків  від 31грудня  2005 року) у дружини декларанта також є дві квартири і також  одна у Трускавці 66 квадратних метрів  (від третього березня 2007, власність 25 відсотків, а друга у Києві (148,4 квадратного метра, від 21 вересня 2009 року, власність 100 відсотків). Також, згідно з декларацією, заступник немає жодної готівки і жодного рахунку в банку. Виникає запитання: обслуговує дорогі “позичені” незадекларовані авто чиновник зі своєї невисокої зарплати, чи теж за “позичені” гроші?!

Також застерігаємо чиновників від необдуманих звинувачень щодо, мовляв, неправдивості інформації. Якщо вам вистачило сміливості задекларувати своє майно і майно родини (ну або її не вистачило, і хтось це з’ясував), майте сміливість не зрікатись того, що ви задекларували чи чим володієте або користуєтесь (власність, оренда тощо), шляхом виправдань “це не наше, я це не писав, це мами-тата-брата тощо”.

Ми готові визнавати помилки, якщо вони були допущені (з технічних причин), як от – щодо права власності на квартиру керуючим справами виконкому Володимиром Коцюбою. Володимир Коцюба, якщо вірити декларації, не має ні квартири, ні будинку, ні землі, ні гаража, нічого не орендує і нічим не користується, живе з родиною незрозуміло де. В двох автомобілях, мабуть?

Майте мужність, ви ж самі задекларувати свої статки. Так, як, наприклад, запевнив міський голова Дрогобича Тарас Кучма:  ствердив,  що на автомобіль “Субару”, яким зараз користується, укладе договір оренди і впише в декларацію. Чи так, як уже зробив голова РДА Володимир Шутко, вказавши у декларації за 2016 рік і житло, і авто (чого не було зроблено у 2015 році).  Адже справа не у прізвищах чиновників, а в явищі.