СМІТТЄВЕ ПРОТИСТОЯННЯ В БОРИСЛАВІ

СТАН СМІТТЄЗВАЛИЩА В БОРИСЛАВІ

У Бориславі до 2010 року послуги з вивезення твердих побутових відходів (ТПВ) надавав Бориславський комбінат комунальних підприємств. 30 березня 2010 року на 47 позачерговій сесії Бориславська міська рада ухвалила  рішення надати право на обслуговування сміттєзвалища ТзОВ «Ком-Еко – Борислав 2010» на десять років.  Згідно з договором, умови привезення  сміття не передбачені. Тобто, чи лише бориславське сміття привозитимуть і якшо ні, то чиє ще і в якій кількості, – не вказано. Це давало підставу орендарю та перевізнику сміття О.В.Василянському  возити в Борислав сміття з інших міст.

У квітні та червні 2016 р. державна екологічна інспекція у Львівській області та комісія у складі відповідних бориславських фахівців з обстеження сміттєзвалиша встановили ряд екологічних порушень. Серед них – відсутність системи захисту грунтових вод, виводу метанів, вилучення та знешкодження фільтрату, який стікає в канаву, сполучену з річкою. Відсутність протипожежних водойм (на сміттєзвалищі неодноразово траплялись загоряння), нормального заїзду, відлякувачів птахів. Моніторинг впливу полігону на навколишнє природне середовище не здійснюється. Про умови праці робітників «бориславської сортувальної лінії» – вихідців із Закарпаття ромського походження – давно ходять легенди. Вони живуть сім’ями безпосередньо біля сміттєзвалища в тимчасових поселеннях і польових умовах. Діти не працюють хіба у тому випадку, коли прив’язані до працюючої матері слінгом.

На сьогоднішній день сміттєзвалище заповнене на 73 відсотків, чого б мало вистачити на три-п’ять років. Згідно умови договору про оренду, орендар повинен повернути містові ділянку у стані, не гіршому порівняно з тим, у якому він її одержав. На сьогодні жодного пересипання сміттєзвалища Василянський О. не проводив.  2016 року орендар сплатив до міського бюджету за оренду земельної ділянки 59879 гривень.

ПЕРЕЛОМНИЙ 2016

Трагедія на Грибовицькому сміттєзвалищі 28-30 травня 2016 року спровокувала ряд протестів жителів Великих Грибович, спрямованих на припинення завозу сміття до них. От і почало львівське сміття подорожувати всією країною. Борислав погоджувався приймати сміття зі Львова двічі. «Від літа сміттєзвалище перетворилося на гору, збільшилось вдвічі а то й утричі» – кажуть мешканці Бані Котівської.

Від липня 2016 року громадські активісти Борислава почали фіксувати факти нелегального завезення сміття зі Львова. Ні громадські слухання, ні ухвала виконкому про заборону ввезення сміття з інших міст не могли вплинути на ситуацію. На нарадах О.Василянський  запевняв, що жодної машини зі Львова завезено не було. Ще однією причиною подальшого  конфлікту між громадою та перевізником-орендарем стало складування сміття на дорозі-доїзді до сміттєзвалища у грудні минулого року. Брехня, безгосподарність Василянського з одного боку та бездіяльність  А. Садового в розробці загальної стратегії вирішення сміттєвого питання і будівництва регіонального сміттєпереробного заводу спонукали  людей на радикальні кроки. 24 березня в Бориславі розпочалась блокада Львівського сміття. А вже 30 березня на сесії міської ради депутати ухвалили  рішення про заборону ввозити сміття зі Львова та інших міст на територію міста  Борислав, окрім Східниці.   Змусити ТЗоВ «КОМ-ЕКО – Борислав – 2010» надати всі документи на сміттєзвалище та доступ до навігаційної системи. Надати Трускавцю час на облаштування власного сміттєзвалища до першого  травня.

ЧОМУ ТРУСКАВЕЦЬ?

Від 2010 року “збирачем” сміття в Трускавці є «КОМ-ЕКО-Борислав». Згідно з підрахунками охоронців сміттєзвалища КП “Муніципальна Варта Борислава”, машин з Трускавця заїздило більше, ніж з Борислава та Східниці разом узятих. Питання компенсації чи субвенцій Бориславу трускавецькою владою не розглядалось. На сесії 30 березня заступник міського голови О.Ткаченко запевнив, що «за умови заборони ввезення сміття з міста  Трускавець взаємини між двома містами не погіршаться». За словами бориславських депутатів, вони б могли продовжити термін завозу сміття до першого липня за умови, що влада Трускавця робитиме конкретні кроки в пошуку іншого сміттєзвалища. Таких кроків зроблено не було, виконавчий комітет Трускавецької міської ради обов’язок знайти новий полігон ТПВ поклав на того, хто сміття вивозить. Тому заборона завозу сміття з Трускавця набула чинності від першого  травня.

Від 18 травня 2016 року послуги з вивезення ТПВ з Трускавця місту надає ТзОВ «ДВ-Екосвіт» (засновники – О. Василянський, С. Деміч ). Представник перевізника на сесії 20 квітня повідомив, що ведуться активні перемовини з іншими містами, але навіть, якщо вдасться домовитись, то ціна на послуги становитиме до 500 гривень  за один кубічний метр сміття.

МІСТО ЗІ СМІТТЄВИМ ПОЛІГОНОМ ПЕРЕТВОРЮЄТЬСЯ НА СУЦІЛЬНЕ СМІТТЄЗВАЛИЩЕ

Приблизно від 12-13 травня в Бориславі взагалі перестали вивозити сміття з-під будинків – повідомляє сторінка F4S на Фейсбуку. Їх же ж редакція періодично викладає в мережу фото-фіксацію стану сміттєвих майданчиків, які фірма-перевізник не тримає в належній чистоті.

О.Танчинець, що являється відповідальною особою з перевезення сміття з Борислава та Трускавця від «ДВ-Екосвіт», невивезення сміття пояснює поломкою двох сміттєвозів, які від 21 травня знову мають розпочати свою роботу. Також він стверджує, що трускавецьке сміття в Борислав не завозять.

Від першого  травня «ДВ Екосвіт» замінили в Трускавці усі сміттєві контейнери на нові зі заднім завантаженням. В Бориславі такі контейнери складають 20 відсотків  від загальної кількості. Решта 80 відсотків – звичайні баки. Ця інформація повинна полегшити охоронцям сміттєзвалища від муніципальної варти контроль кількості і приналежності машин. Хоча повний контроль може забезпечити лише доступу до GPS-навігації сміттєвозів, які заїздять на сміттєзвалище. Доступ до GPS є однією з умов договору про перевезення сміття в Бориславі. Відмова його надання є причиною того, що з фірмою, яка виграла тендер з перевезення – «ДВ Екосвіт» – досі не підписана угода.

ПРОТИСТОЯННЯ КОМ-ЕКО БОРИСЛАВУ ТА СХІДНИЦІ

КП «Еко-місто» (директор –М. Щербанік ) у зв’язку із забороною невизначеною особою ввезення сміття на сміттєзвалище від 15 травня почало створювати стихійне сміттєзвалище на території міста. М. Щербанік повідомляє, що нічого не знає про заборону. На водія складено протокол.

У ході інспектування сміттєзвалища Муніципальною вартою було встановлено, що невизначена особа, яка назвала себе представником Василянського, не допускає машини КП «Екомісто» через поломку техніки. Зате пропускає машини «КОМ-ЕКО». По телефону невизначена особа вказівку отримала від О. Танченця. Також було встановлено, що сміттєзвалище самовільно розширило територію на 400 метрів  за рахунок семи гектарів, виділених сесією міської ради КП «Еко-місто» (зі слів Щербаніка М.).

Про заборону, пов’язану з несправністю  техніки, яка працює на сміттєзвалищі, повідомляє і східницьке КП «Господарник», яке займається перевезенням сміття в селищі. Східницька селищна рада у створенні штучних проблем та незручностей для Східниці з вивезенням ТПВ звинувачує Бориславську міську раду.

22 травня на прямій лінії радіо “Слово” міський голова Борислава повідомив, що інформація про те, що Борислав блокує сміття Східниці, не відповідає дійсності, тому що це є угода між селищною радою і компанією-орендарем, до якої Борислав відношення не має.

Завезення в Борислав львівського сміття з трускавецьким паспортом, блокування східницького та бориславського сміття. Чи буде влада трьох міст вестись на провокативні дії Василянського, а чи навчиться вести діалог та діяти рішуче та в інтересах наших громад?

Юлія ГАСІЙ, Медіа Дрогобиччина №2 (16) від 26 травня

Додати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *