Веломандрівка в Смільну: храм, на захист якого мешканці ставали живим щитом

Смільна належить до Дрогобицького району Східницької  громади. Розташоване на висоті 566 м над рівнем моря.  В селі протікають річки Опалина та Бистриця. Серед забудов в основному переважають хати зі зрубу, багато з яких, на жаль, стоять пусткою. Згідно даних Вікіпедії, в селі всього 375 жителів, у місцевій школі (І-ІІ ст.) навчається близько 30 учнів. Дорога, звісно, без асфальту. Лише мальовничі краєвиди довкола без благ цивілізації не можуть послужити вагомим чинником, щоб тут залишалася молодь…

Через події, які відбулися у с.Смільна 1972 року, село стало відоме далеко за межами СРСР. В селі є дерев’яна церква Воздвиження Чесного Хреста, 1905 р. (ПЦУ), і коли в1972 р. представники комуністичної влади приїхали сюди з наміром закрити церкву і забрати церковне майно, люди живим щитом стали на захист храму і не допустили наруги. Та з часом партійці приїхали вдруге, попри опір селян, церкву було спустошено і пограбовано, врятувати вдалося тільки іконостас.

І тоді, вперше в СРСР відбувся організований сільський страйк, який тривав 14 діб, запротестувало усе село. На той час в Смільні на фермі налічувалося близько 600 голів ВРХ, більшість худоби довелося перевезти на ферму у сусіднє село, а решту худоби, що залишилася, доглядало кілька людей, яких більшовицька влада залякала і заставила.

У підсумку, десятки учасників протесту отримали від 10-ти до 15 діб ув’язнення за хуліганство, а деякі навіть від 1-го до 3 років тюрми. Про ці події тоді говорили навіть закордонні радіостанції, а уже в наш час уродженець села о. М.Пишкович написав та видав книгу, де є зокрема спогади учасників протесту.

Красива і велична церква на пагорбі пережила своїх кривдників та служить окрасою села.

Обабіч дороги збереглося багато старих хрестів, здебільшого –  в оточенні чотирьох лип.

Видатні уродженці:

Амвросій Яновський (1809-1884) – галицький освітній і політичний діяч, посол до Галицького сейму, Австрійського парламенту, перший голова Руського педагогічного товариства.

Марія Шалайкевич (1954 р.н.) – народна артистка України, композитор, солістка гурту «Соколи».

Віра ЧОПИК, фото автора

P.S. Відвідини Смільної відбулися в серпні 2020 року, та з тих пір в селі особливо нічого тут не змінилося, дорогу тут не провели – але із позитивного –  у Вікіпедії збільшилася цифра чисельност інаселеення на 14 осіб.

Місцева школа

Старі хрести, оточені 4 старими липами – доволі поширені цій місцевості

Приміщення “Укрпошти”

У багатьох хатах вже ніхто не живе…

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *