Роланд Франко і його внесок в історію Дрогобича

Сьогодні зранку Дрогобиччину сколихнула сумна звістка – помер невтомний популяризатор постаті Івана Франка, засновник премії його імені та його останній онук Роланд. Це велика втрата для всієї світової спільноти українців, але для Дрогобицького краю вона особливо болюча. Всі заходи із шанування пам’яті Франка не обходилися без участі  цього імпозантного поставного чоловіка, він був частим гостем в Нагуєвичах та Дрогобичі.

Саме завдяки Роланду щороку, 27 серпня, до Дрогобича прикута увага наукової спільноти світу – в цей день тут проходить урочиста церемонія нагородження Премії Івана Франка. Станом на 2021 рік, за 6 років існування на премію претендували 107 науковців і 11 авторських колективів з України, Австрії, Італії, Канади, Великої Британії, Німеччини, США, Фінляндії, Іспанії, Грузії, Ізраїлю, Польщі та Сербії, а першим лауреатом Премії був архієпископ-емерит, колишній глава УГКЦ  Любомир Гузар.

Сама церемонія нагородження проходить на особливо високому рівні за участі визначних  науковців України та світу, політичних діячів та дипломатів. Так Роланд, заснувавши Премію імені свого геніального діда,  зробив Дрогобич на один день, без перебільшення, культурно-науковою столицею України.

Нещодавно Роланд Франко був задіяний у зйомках фільму «Лиса Микита», який знімають дрогобицькі митці за мотивами однойменного твору Івана Франка. На щастя, кадри із Роландом у Київській квартирі-музеї Франків були відняті одними з перших, тож останні місяці його життя залишаться яскравим спомином задокументованим у фільмі.

Життєвий шлях  Роланда

Роланд – син Тараса, одного із чотирьох дітей Івана Франка, народився 28 березня 1932 р. у м.Львові.

В 1950 році радянська влада добровільно-примусово переселила родину Тараса Франка зі Львова у Київ (із 2016 р. в цій квартирі завдяки Роланду функціонує музей-квартира Родини Франка).

У  столиці Роланд після закінчення Львівської політехніки  вступає ще й на гірничий факультет  Київського політехнічного інституту. Був запідозрений (разом з колишніми однокласниками) у створенні підпільної націоналістичної організації, після чого його двічі викликали в МБД, а  від арешту й ув’язнення його врятувало тільки дідове ім’я.

Понад тридцять років Роланд Франко віддав науковій праці в Київському інституті автоматики, де закінчив аспірантуру, захистив кандидатську дисертацію та пройшов усі посади — від наукового співробітника до заступника генерального директора. Автор 50 наукових праць.

Роланда Франка також називають”хрещеним батьком української антарктичної станції”. Саме завдяки клопотанням Роланда в період його дипломатичної служби в Посольстві України у Великій Британії  у 1996 році Україна безкоштовно отримала від Великої Британії науково-дослідну станцію “Фарадей” (тепер станція “Академік Вернадський”) в Антарктиці.

Активна громадська діяльність була постійно присутня в житті Роланда Франка. Окрім популяризації спадщини Івана Франка, Роланд був заступником голови та в.о. голови правління  Всеукраїнського фонду відтворення видатних пам’яток історико-архітектурної спадщини імені О. Гончара, віце-президентом, згодом заввідділу міжнародних відносин, відтак консультантом  президента  Міжнародного науково-технічного університету імені академіка Ю. Бугая, членом правління Національної спілки краєзнавців України.

Не тільки Дрогобиччина а й Україна втратила великого сина, гідного нащадка свого геніального діда, який до останнього подиху жив і працював на благо своєї Батьківщини.

Нехай вічною буде пам’ять про покійного, а душа хай спочиває у Царстві Небеснім …

Фото із сторінок Міжнародного Фонду Івана Франка та фільму “Лис Микикта”

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *