Облрада Львівщини: Трускавець має відповідально ставитись до історичної забудови

 Нещодавно комісія культурної спадщини та туризму Львівської області розглядала питання надання Трускавцю статусу курорту державного значення.
Згідно з Законом України про курорти, «курорт державного значення» – це освоєна природна територія на землях оздоровчого призначення, що має природні лікувальні ресурси (ПЛР), необхідні для їх експлуатації будівлі та споруди з об’єктами інфраструктури, використовується виключно з метою лікування, медичної реабілітації, профілактики захворювань та для рекреації і підлягає особливій охороні. Статус курорту державного значення надається Верховною Радою України.
Цього статусу Трускавець, разом із ще 17 населенними пунктами Львівщини, позбавив Кабінет Міністрів України Постановою № 91, 21 лютого 2017 року, скасувавши постанову від 15 грудня 1997 року про надання їм державного статусу.

Перелік пам’яток архітектури місцевого значення Львівської області (м. Трускавець, 1997-2017)

Через неповні три роки після цього, наприкінці 2019 року, Трускавецька міська рада доручила розробку документації для призначення Трускавцю статусу державного курорту державній установі «Український науково-дослідний інститут медичної реабілітації та курортології МОЗ України». Ціна розробки вартувала трускавецькій громаді 400 тисяч гривень.
Для чого Трускавцю цей статус?
Із інтерв’ю міського голови Трускаця Андрія Кульчинського виданню “Укрінфрмо” за 29.09.2020.: “Державний статус дає певні охоронні речі, є стримуючим фактором від якогось такого хаосу на курорті. Бо ми живемо в такий період, що створюються нові закони і підзаконні акти, рішення уряду, які містять прогалини. І ними можуть скористатися. Мені як трускавчанину, як міському голові потрібен захист. Я бачу його в статусі курорту”.
Проте, комісія культурної спадщини та туризму вважає саправедливою протилежну послідовність дій. Спочатку органи місцевого самоврядування демонструють прагнення збереження архітектурної спадщини на ділі, а потім обласна рада підтримує клопотання про призначення статусу державного курорту на розгляд Кабінету міністрів України.
«Статус курорту має бути чітко відображеним у містобудівній документації. Мають бути затверджені охоронні зони об’єктів спадщини, а влада міста та забудовники мусять їх дотримуватися і розуміти, яка це відповідальність – бути справжнім європейським курортом. Всі європейські курорти пишаються історичною забудовою. На жаль, у Трускавці більшість спадщини знищена, тому виникає особлива потреба рятувати та цінувати те, що наразі є», – каже голова комісії спадщини та туризму Іван Щурко.

Також комісія пропонує рекомендувати місцевій владі зберегти в управлінні/комунальній власності міста мінеральні джерела. Це є важливий ресурс і варто дослідити українське законодавство, щоб зрозуміти, як не втратити його.
Остаточне рішення щодо питання статусу державного курорту для Трускавця ми перенесли на наступне засідання комісії, оскільки свої зауваження до нього мають також надати комісії екології, місцевого самоврядування, бюджету та інженерної політики обласної ради.

Додати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *