350 кг відпрацьованих батарейок – в рік

Близько 350 кг батарейок в рік задають на утилізацію мешканці Борислава. Їх збором вже п’ятий рік поспіль займається займається ГО “Еко-культура”. Головна “винуватиця” цієї тривалої екологічної ініціативи – раніше голова ГО “Еко-культура” Надія Онисько.

 

Для початку, треба віддати належне пані Надії за те, що спільно із членами організації, вони першими у Дрогобицькому районі налагодили логістику збору батарейок. Їх можна здати у будь-якому куточку міста: магазини, заклади освіти тощо. Збором батерейом по місту займаються волонтери. А от із утилізацією – проблема: вона вимагає коштів.

За рішенням Львівської міської ради №1169 від 20.12 2019 р. «Про погодження вартості збору і переробки відпрацьованих ртутьвмісних відходів та батарейок» вартість збору, зберігання та передачі на утилізацію відпрацьованих батарейок від юридичних осіб (за 1 кг) – 62,10 грн., у т.ч. ПДВ – 10.35 грн.

 

Раніше волонтери возили батарейки до Львова, та здавали їх до Еко-бусу від підприємства “Бондарівка”. “Це було не просто, – згадують волонтери, – адже Еко-бус збирає батарейки по Львову. А ми привозили одразу десятки пляшок. Шофери бачили, що ми – не львів’яни. З часом нам заборонили безкоштовно здавати батерейки”.

 

Відтак за 2 роки у Бориславі назбирали 700 кг батарейок. Шукаючи кошти на їх утилізацію, цього року організація подавала проєктну пропозицію щодо утилізації батарейок на конкурс громадського бюджету Борислава. Пропозицію зняли з участі у конкурсі у зв’язку із тим, що “послуга на збирання, перевезення та утилізацію батарейок повинна проводитись за кошти осіб, що продукують ці ТПВ – відповіли у Бориславській міській раді. – Згідно положення про поводження з ТПВ, дана послуга буде врахована у договорі з новим надавачем послуг з вивезення ТПВ”.

Поки у Бориславі готуються документи для оголошення тендеру на визначення перевізника сміття, у ГО “Еко-культура” продовжують шукати можливості утилізації назбираних батарейок. Це коштуватиме місту бл. 50 тис. грн.

 

Чому це важливо? 

Відпрацьовані батарейки відносять до небезпечних відходів, і у разі потрапляння на полігони під дією атмосферних чинників вони розкладаються з виділенням отруйних речовин у довкілля. Батарейки є токсичними та небезпечними, оскільки містять:

– свинець (накопичується в нирках, спричинює нервові розлади, захворювання мозку);

– кадмій (є токсичним для легенів та нирок);

– ртуть (послаблює зір, слух, призводить до захворювань органів дихання, рухового апарату);

– нікель і цинк (спричинюють дерматити);

– луги (зумовлюють опіки слизових оболонок і шкіри).

Потрапляючи у довкілля, одна батарейка забруднює 400 л води або 20 м2 ґрунту. Розкладання однієї неправильно утилізованої пальчикової батарейки триває понад 20 років.

 

Як у сусідів

Згідно офіційно наданих даних, у Дрогобичі на утилізацію батарейок витрачають  29,5 тис. грн.

Трускавецька міська рада повідомила, що у Трускавці збором та утилізацією небезпечних відходів не займається ніхто.

Бориславська міська рада не володіє інформацією стосовно того, хто утилізовує батайки в місті.

Організація “Батарейки-здавайтесь” налагодила співпрацю із мережею заправок WOG та ТЦ “Епіцентр”. Тепер мешканці району можуть здавати відпрацьовані батарейки – туди.

Попри те варто наголосити, що, згідно прикладу Борислава, розширення мережі пунктів прийому батарейок призводить до збільшення їх кількості. А, отже,  – до зменшення негативного впливу на довкілля.

Наразі в Україні збирають всього 2% відпрацьованих батарейок.

 

Юлія Гасій

Додати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *