Діліться кров’ю, даруйте життя!

Людство невпинно крокує вперед і творить речі, які ще кілька десятків років тому здавалися фантастикою. Медики навчилися використовувати 3Д принтери для протезування пацієнтів. Все частіше можна зустріти повідомлення про успішні експерименти 3Д друку та приживання кісток, суглобів або навіть елементів обличчя. Та досі немає альтернативи донорській крові.

При великих втратах крові в аваріях, на операціях, при опіках, важких пологах тощо дати другий шанс людині, подарувати другий День народження може лише донорська кров.

Тому у 2005 році Всесвітньою асамблеєю охорони здоров’я 14 червня було проголошено Всесвітнім днем донора. Цього дня у 1868 році народився Карл Ландштейнер, австрійський лікар, який у 1930 році отримав Нобелівську премію за відкриття груп крові людини.

До Всесвітнього дня донора про ситуацію з донорською кров’ю в регіоні розмовляємо з завідуючою донорським відділом Дрогобицької філії Львівського обласного центру служби крові Мартою Сорокою.

– Пані Марто, то розкажіть, будь ласка, чи вистачає сьогодні донорської крові на Дрогобиччині?
– Наша філія служби крові обслуговує Трускавець, Борислав, Стебник, Дрогобич і Дрогобицький район. На жаль, потрібно відзначити, що донорська активність останнім часом спала. Люди активно почали здавати кров у 2014 році з початком військових дій на Донбасі. Тоді з’явилося усвідомлення, навіщо здавати кров. Українці зрозуміли, що це дійсно може врятувати життя і, можна сказати, масово здавали кров на потреби армії.
Та зараз пішов спад. Маємо дефіцит особливо резус від’ємної крові. Адже лише 15 відсотків людей мають кров з резусом мінус. На сьогодні на експедиції – на видачі – є лише перша група резус мінус. Ні другої, ні третьої мінус немає. За нормативами на одного мешканця має бути 12 мілілітрів крові. У нас і половини цього немає.

– Що робити, якщо от зараз виникає потреба у крові цих груп з від’ємним резусом?
– В разі виникнення нагальної потреби і відсутності потрібної крові у нас, родичі хворого шукають донорів з потрібною групою крові. Допомагає “велика сила фейсбуку”. Тобто все робиться під конкретну людину. Так наразі, на жаль, є, що у нас немає стабільного запасу крові та нема стабільного підходу донорів. Насправді великий запас крові теж не зробиш. Бо кров чим свіжіша, тим краща, і максимальний термін її зберігання 30 днів. Тобто не потрібна якась захмарна кількість донорів, але постійний сталий потік був би дуже доречним.

– Пані Марто, на Вашу думку, чому така ситуація, чому є дефіцит донорів та крові?
– Немає ще у нас достатнього рівня свідомості. В Німеччині та Франції донорство рекламується як показник доброго здоров’я людини-донора. Бути донором там престижно і почесно. Цього не можна досягнути матеріальною мотивацією. Це має бути на безоплатній основі, адже слово «донор» в перекладі з латини означає «дарую». А за гроші тут у нас під дверима буде черга, даруйте, «алкашні».

– Здавати кров – це не лише почесно, а й корисно?
– Так, здати кров – це не лише благородний жест. Це корисно для організму самого донора, особливо для мужчин. Донорство зменшує ризик серцево-судинних захворювань та захворювань імунної системи. Після здачі крові організм отримує сигнал про оновлення і починає відшкодовувати втрати та стимулювати кровотворення. Покращується обмін речовин, підвищується імунітет, організм починає виробляти стовбурові клітини, відбувається загальне омолодження.
450 мілілітрів – безпечна доза здачі для людини. Жінкам можна здавати кров чотири рази в рік, чоловікам – п’ять разів. Все обладнання зараз одноразове, так що ризиків жодних, одні бонуси. Забір донорської крові у нас здійснюється з 9.00 до 13.00. Заборонена здача після нічних змін та 48 годин після вживання алкоголю. Люди, які здали кров 40 і більше разів, отримують звання «Почесний донор України». Сьогодні в нашому регіоні близько 500 Почесних донорів, але багато ще з часів радянського союзу. Так що приєднуйтеся, діліться кров’ю, даруйте життя.

Іра Циган

Газета “Медіа Дрогобиччина”, №4 (51)

 

Впродовж теми

Хештеги, рамки, гайди: Супрун про донорство крові

Питання донорства крові не оминула увагою й в.о. міністра охорони здоров’я Уляна Супрун.

На своїй сторінці у Фб вчора, 10 червня, вона написала:

Усім донорам, хто регулярно здає кров та рятує життя

Якщо ж ви постійно плануєте здати кров, але поки що не наважилися це зробити — є хороша нагода здати кров вже цього тижня. Сьогодні розпочинається тиждень благодійної здачі крові до Світового дня донора.

В Україні близько 70% донорів здають кров лише один раз. Цього недостатньо, щоби забезпечити потребу та допомогти всім, кому потрібна кров. Кожна здача крові дуже важлива, а будь-яка група крові потрібна щодня.

Відповідно до рекомендацій ВООЗ, кількість донацій донорської крові на рік має бути не менше 1,3 мільйона. В Україні ми відстаємо у 2,5 раза — за 2017 рік в нас відбулася лише 571 тисяча донацій. Але ми можемо це змінити.

Вже маємо Стратегію розвитку національної системи крові. http://bit.ly/2K5n5Rq. Це план дій, який допоможе вивести нашу систему крові на кращі показники, раціональніше використовувати ресурси та забезпечити рівний і своєчасний доступ до якісних та безпечних компонентів донорської крові для всіх, хто цього потребує.

Ще одне важливе завдання — зробити донорство популярним в країні. Сьогодні кожен охочий може допомогти популяризувати культуру донорства і долучитися до порятунку життів. Здавайте кров та впродовж тижня публікуйте в соцмережах свої фотографії з хештегом #яДонор або #яДонорка.

А ще ви можете встановити класну рамку на своєму фото у Facebook. Навіть якщо ви здавали кров лише раз у житті чи робите це регулярно — важливо ділитися будь-яким досвідом з іншими, щоби більше людей долучалися до культури донорства та розуміли, що це дуже важливо.

Щоб додати рамку на свою аватарку, натисніть “Оновити світлину” —> Додати рамку —> В пошуку введіть #яДонор та ставте рамку від Міністерство охорони здоров’я України.

Або ж тисніть на лінки та обирайте рамку до смаку —> https://bit.ly/2XvdZR7https://bit.ly/2MxxV4Lhttps://bit.ly/31gdVH1https://bit.ly/2XEnkpT.

Як діяти, якщо ви хочете здати кров:

1⃣Почитайте про абсолютні (https://donor.ua/pages/4) та тимчасові (https://donor.ua/pages/5) протипоказання щодо здачі крові та її компонентів.

2⃣Якщо ще маєте запитання стосовно донорства, почитайте ґайд від The Ukrainians https://theukrainians.org/hochu-zdaty-krov/

3⃣Перегляньте уважно ґайд для майбутніх донорів тутhttp://bit.ly/2wGUmd1

4⃣Приходьте здавати кров. Тут карта пунктів, де це можна зробитиhttps://donor.ua/centers

Бути донором не лише круто та важливо, але й корисно для здоров’я. http://bit.ly/2I61Bl5. Це хороша нагода рятувати життя, оздоровлюватися та втілювати зміни разом!”

Усім донорам, хто регулярно здає кров та рятує життя❤ Якщо ж ви постійно плануєте здати кров, але поки що не…

Posted by Уляна Супрун on Monday, 10 June 2019

 

Додати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *