Еко-гроші – на охорону довкілля? Не зовсім

На початку 2016 року Львівська обласна рада затвердила «Програму охорони природного навколишнього середовища на 2016-2020 роки», спрямовану на збереження природи та стабілізацію екології. Вашій увазі – перелік природоохоронних заходів на Дрогобиччині, фінансування яких здійснювалось з обласного фонду охорони навколишнього середовища у 2016, 2017, 2018 роках. Та здійснюватиметься у 2019 році. Але спершу – про специфіку наповнення та розподілення коштів фонду.
З 2018 року грошей в екофондах поменшало.
Основним джерелом наповнення Державного фонду охорони навколишнього природного середовища є кошти від збору за забруднення навколишнього природного середовища, який здійснює державна фіскальна служба. Також грошові стягнення за шкоду, заподіяну довкіллю в результаті господарської та інших видів діяльності. Їх здійснює обласна екологічна інспекція. Наповнюватись фонд також може добровільними внесками підприємств, установ, організацій та громадян.
Ідея фонду охорони навколишнього природного середовища в тому, щоб забруднювачі фінансували відновлення чи покращення того, що вони забруднюють. Саме тому кошти з екофонду повинні йти на природоохоронні заходи.
У 2017 року розмір екологічного податку для забрудників виріс на 12%. Але це не означає, що грошей на природоохоронні заходи побільшало.
У 2017 році в державний бюджет йшло 20% екологічного податку, ще 25% отримували місцеві бюджети, а 55% залишалося в розпорядженні відповідної обласної ради. У 2018 році розподіл змінили на користь держави, і тепер 45% йде на центральний рівень (крім Податку, що справляється за викиди в атмосферне повітря двоокису вуглецю стаціонарними джерелами забруднення, який зараховується до загального фонду державного бюджету у повному обсязі; Податку, що справляється за утворення радіоактивних відходів). Відсоток громад залишився без змін, а в область тепер йде лише 20% податку. Зокрема, згідно із Державним Бюджетом України на 2019 рік, очікується надходження в 4 млрд. 60 млн. грн. від екологічного податку. На жаль, цей податок зараховується в загальний фонд бюджету. І на бюджетну програму за кодом 2401270 «Проведення природоохоронних заходів» в цьому році заплановано виділити лише 423 млн. 411 тис. грн. Така от децентралізація.

НЕ ЗАВЖДИ ЕКОПОДАТОК РЯТУЄ ДОВКІЛЛЯ

У місцеві бюджети екологічний податок зараховується в спеціальний екологічний фонд. Але не завжди природоохоронні кошти «працюють» на довкілля. Згідно з аналізом правозахисної організації «Екологія Право Людина», через наступні фактори:

уповноважені органи маніпулюють переліком заходів, підводячи під нього заходи, які де-факто не є природоохоронними;
окремі заходи є шкідливими для довкілля і не відповідають сучасним європейським підходам до охорони природи;
відсутній системний підхід до фінансування заходів, які потребують не разового, а багаторічного фінансування;
відсутній цілісний підхід до вирішення екологічних проблем, націленість на «латання дірок»;
система розподілу коштів є непрозорою та непублічною;
часто надходження коштів відбувається під кінець року, що унеможливлює проведення низки заходів, які вимагають роботи протягом тривалого часу;
наявна корупційна складова під час проведення тендерів та вибору заходів.

ПРИРОДООХОРОННІ ЗАХОДИ
НА ДРОГОБИЧЧИНІ

Дрогобич – 10 млн. грн.
У 2016 р. в Дрогобичі здійснили реконструкцію системи аерації міських очисних споруд (1 млн. 878 тис. грн. із запланованих 2 млн. 34 тис. грн.).
У 2017 р. – реконструкцію вторинних відстійників на районних каналізаційних очисних спорудах (4 млн. 543 тис. грн. з передбачених 5 млн.). Придбали обладнання для збору та складування ТПВ на території міського сміттєзвалища на суму 245 тис. грн. При цьому програма передбачала виділення на обладнання 600 тис. грн. За 1 млн. 700 тис. грн. придбали сміттєвоз для збору та транспортування ТПВ у м. Дрогобич.
У 2018 р. фонд виділив 1 млн. грн. на будівництво зовнішніх мереж водопроводу та водовідведення кварталів житлової забудови К-10 та К-13 на вул. Наливайка. З них використали 568 тис. грн. В цьому ж році фонд передбачив 446 тис. грн. на реконструкцію водовідведення у військовому містечку № 7 ВЧ 3002 по вул. Трускавецькій, 79. Але у відповіді на інформацію про надані кошти Департамент екології ЛОДА цієї суми не згадує.
1 млн. на водопровід по вул. Наливайка планують виділити у 2019 році.
Трускавець: 6 млн. 800 тис. грн.
Для Трускавця фонд з року в рік виділяє кошти на реконструкцію міського парку: благоустрій, інженерні мережі, ремонтно-реставраційні роботи. У 2016 році – 800 тис. грн., у 2017 та 2018 роках – по 2 млн. грн. Стільки ж планують виділити у 2019 році.
Стебник – 1 млн. 900 тис грн.
У 2016 р. в Стебнику за 203 тис. грн. здійснили Берегоукріплення та регулювання русла р. Солониця в районі вул. Чумацької та провулка Гірського.
У 2017 р. розчистили та врегулювали русло р. Солониця з метою покращення екологічного стану та захисту території від підтоплення в межах м. Стебник. Вартість робіт – 372 тис. грн. За 1 млн. 275 тис. грн. закупили сміттєвоз із навісним обладнанням для збору та транспортування ТПВ у м. Стебник. Також з фонду було виділено 170 тис. грн. на розробку проектно-кошторисної документації на реконструкцію каналізаційної насосної станції та надпірної каналізації від неї.
Борислав – 1 млн. 145 грн.
У 2016 р. В Бориславі за кошти фонду було здійснено будівництво берегоукріплення р. Понерла в районі вул. Симоненка – 256 тис. грн.
У 2017 р. за 99 тис. грн. проведено екологічний моніторинг підземних вод, загазованості та забруднення ґрунтів. Також виділено 550 тис. грн. на придбання спеціального обладнання для забезпечення екологічно безпечного зберігання, утилізації та захоронення ТПВ. Ці кошти, проте, були використані для придбання трактора для КП «Еко-місто» марки «BELARUS-82.1» та навантажувача «МТ-4», – повідомляє Бориславська міська рада.
У 2018 р. фонд виділив 240 тис. грн. на руслорегулюючі та берегоукріплюючі роботи на р. Тисмениця в районі вул. Д.Галицького та В.Чорновола.
Район 8 млн. 974 тис. грн.
У 2016 р. фонд виділив 80 тис. грн. на забезпечення екологічно безпечного збирання та зберігання відходів на території Доброгостівської сільської ради.
480 тис. – на берегоукріплення та регулювання р. Сторонявка по вул. Грушевського, 24 у смт. Підбуж.
230 тис. – на очищення та врегулювання екологічного стану р. Солониця для захисту від підтоплення с. Болехівці сільськогосподарських угідь на території Болехівської сільської ради.
99 тис. грн. – на розчистку та покращення екологічного стану потоку Потокового для захисту від підтоплення с. Верхні Гаї та сільськогосподарських угідь на території Верхньогаївської сільської ради. У 2018 р. на ці ж потреби виділили 70 тис. грн.
150 тис. грн. було виділено з фонду на розчистку та покращення екологічного стану р. Ріпчанка для захисту та підтоплення с. Солонське і сільськогосподарських угідь на території Солонської сільської ради. Ще 150 тис. грн. – у 2017 р.
30 тис. – на забезпечення екологічно безпечного збирання та зберігання на території Медвежанської сільської ради. 30 тис. на ті самі потреби Верхньогаївської сільської ради.
У 2017 році фонд виділив 1 млн. 483 тис. грн. на моніторингові дослідження в межах території гірничого відводу шахтних полів рудників № 1 і № 2 Стебницького калійного заводу та територій дамб хвостосховищ.
200 тис. на розчистку та регулювання р. Летянка отримало смт. Меденичі.
85 тис. грн. – на проведення заходів для захисту від підтоплення території с. Довге.
У 2018 році за 1 млн. 664 тис. грн. здійснили будівництво каналізаційних мереж та очисних споруд по вул. Дрогобицька, вул. Сагайдачного та вул. Дорошенка в с. Раневичі. Ще 2 млн. 948 тис. грн. на ті ж потреби фонд планує виділити у 2019 р. Розроблення проектно-кошторисної документації на цей проект коштувало фонду у 2016 році 60 тис. грн.
У 2019 році фонд планує профінансувати проведення руслорегулюючих та берегоукріплюючих робіт для збільшення пропускної здатності р. Вишниця на території Модрицької сільської ради з метою запобігання надзвичайної ситуації. Обсяг фінансування – 1 млн. 355 тис. грн.
На захист села Смільна від шкідливої дії вод з покращенням екологічного та гідрологічного стану р. Бистриця з фонду буде виділено 1 млн. 100 тис. грн.

Можете оцінити, наскільки ефективно та справедливо обласний фонд охорони навколишнього середовища розподіляє кошти забруднювачів. Задати питання місцевим органам влади. Та долучитись до контролю ефективності використання коштів екологічних фондів. Щоби ці кошти справді працювали на охорону довкілля.

Юлія Гасій

Газета “Медіа Дрогобиччина”, № 3 (50)

Додати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *