Енергетики: зворотний бік штучної бадьорості

 

Сьогодення є вимогливим до усіх представників людства. Про швидкоплинність життя говорять усі, адже, виявляється, не кожен вміє  керувати своїм часом, комфортно почувати себе у тих рамках, які ставить перед нами сучасний світ. Все це дуже відчутно відображається на нашому здоров’ї: млявість, сонливість, відсутність сил до нового робочого дня, стрес та багато іншого. Що ж робити?

 

Одним зі способів збадьорити свій організм є енергетичний напій. Виробники стверджують, що він позбавляє втоми, підвищує витривалість, концентрацію, швидкість реакції, покращує пильність та емоційний стан, стимулює обмін речовин. Вживати його радять у період підвищеного розумового та фізичного навантаження: під час занять спортом, у навчанні, на роботі, під час активного відпочинку, вечірок, довгих поїздок за кермом.

 

Але СТОП! Задумаймось на хвилинку про розплату за швидкоплинну бадьорість, коли беремо до рук енергетичний напій.

 

Погляньмо на етикетку

Енергетик – це зазвичай безалкогольний або алкогольний сильногазований напій зі значним вмістом кофеїну або його аналогів.

Розгляньмо його основні складові.

Кофеїн – звужує судини, підвищує артеріальний тиск, спричиняючи ефект припливу бадьорості. Виводить з організму воду, адже має сечогінну дію. Багато хто п’є енергетики і для тамування спраги, натомість отримує зворотний ефект: спрага нікуди не дівається, а ось організм зневоднюється ще сильніше. Спричиняє звикання.

Гуарана – вічнозелений чагарник, що росте у Бразилії та Венесуелі. Її дія схожа на дію кофеїну, тобто є стимулюючою, але має триваліший ефект, адже виводиться з організму повільніше. Побічна дія проявляється в нападах нудоти, занепокоєння, болях в животі і розладі сну.

Теобромін-алкалоїд – міститься в какао, а також в чайному листі. Застосовується в медицині як сечогінний і судинорозширювальний засіб.  Дуже сильний стимулятор.

Женьшень – природний стимулятор різносторонньої дії. У звичайних дозах знижує відчуття втоми, підвищує психічну і фізичну активність. Надмірне вживання загрожує тривожністю, безсонням і підвищенням артеріального тиску.

Глюкоронолактон – важливий компонент сполучної тканини в людському організмі. Ніякими “енергетичними” властивостями не володіє. В енергетиках міститься в кількості, що перевищує природню добову дозу, яку синтезує сам організм, в 250-500 разів.

Вітаміни. Найчастіше в енергетичні напої додають вітамін C і вітаміни групи B. Немає сумнівів, вітаміни – корисні. Але тільки не в такій хімічній компанії, яку вони зазвичай мають в енергетиках. Вітамін B у великих кількостях викликає тремтіння кінцівок, прискорене серцебиття і алергічні реакції. Вітамін С вступає в реакцію з консервантами і ароматизаторами – в результаті виробляються канцерогенні речовини, тобто ті, що підвищують ризик ракових захворювань.

 

Суть енергетичної пастки

На який ефект здатна ця суміш? Зиск від енергетичних напоїв – приплив сил і енергії. Здавалося б, напій свою місію виконує: випивши баночку, у нас з’являється відчуття, що енергія б’є через край. Насправді ж це не тільки не додає енергії, а впливає на організм, мобілізуючи внутрішні ресурси (тобто забирає те, що організм зберіг собі на майбутнє, що й викликає короткочасний приплив сил). Тобто енергетики  авансом “вигрібають” нашу енергію. Зараз вам добре, ви веселі і повні сил, але ця енергія взята “в кредит” у організму, і його доведеться віддавати. Якщо випити напій один раз – дія не буде занадто руйнівною і помітною, проте якщо пити їх постійно, організм вичерпає свої запаси і, врешті-решт, ви досягнете зворотного ефекту: замість бадьорості отримаєте перевтому, а на додаток ще ряд неприємних наслідків: прискорене серцебиття, підвищення тиску, безсоння і, зрештою, депресію.

 

Про те, чи поширена у нашій місцевості негативна тенденція зловживання енергетичними напоями і які наслідки це несе для організму запитуємо у лікаря-кардіолога Дрогобицької районної лікарні №5 Юрія Мирославовича Гаврилюка.

  • Чи часто у роботі Ви стикаєтесь саме зі зловживанням енергетиками? Можливо, є якась статистика?
  • На щастя, таких випадків у моїй практиці небагато, тому конкретної статистики немає. Пригадую випадок 4-річної давнини, коли молодий хлопець, відпочиваючи на дискотеці, вжив велику дозу енергетиків і це призвело до гострого інфаркту.

Треба пам’ятати, що для різних людей можуть бути різні за силою і проявом ефекти: комусь достатньо й разу, щоб потрапити у машину швидкої допомоги.

З наслідками вживання цих напоїв пацієнти звертаються також і до невропатологів, гастроентерологів, адже вони сильно впливають на нервову систему, а також містять хімічні барвники, які роз’їдають слизову оболонку шлунка, що призводить до гастриту та виразки.

  • Який ефект залишає по собі енергетичний напій для нашого серця?
  • Треба розуміти, що така суміш стимулює гіперактивну роботу серця, спричиняє тахікардію, викликає спазм коронарних судин і кисневе голодування організму через нерегулярний викид крові.

При тривалому вживанні організм входить у стан хронічного стресу від споживання несумісних компонентів, що містяться у, здавалося б, безневинних кольорових баночках.

  • Що можете порадити людям, які захоплюються такими напоями?
  • Берегти себе. Енергетики взагалі протипоказані при гіпертонії, захворюваннях серцево-судинної системи, артеріальній гіпертензії, порушенні сну. Звісно, годі й говорити про їх споживання дітьми та вагітними жінками.

Не варто випробовувати свій організм і він вам за це подякує.

 

Пити чи не пити? Ось в чому питання!

Якщо у вас ще залишилися сумніви щодо споживання енергетиків, просто пам’ятайте, що справжню користь від них можна сміливо ставити під сумнів, а от шкоду – точно ні. З найменших бід, які можна перерахувати – це порушення кислотно-лужного балансу ротової порожнини і руйнування зубної емалі.

Лікарі рекомендують вживати не більше однієї баночки на добу і тільки у разі сильної необхідності. Особливо небезпечними є енергетики, які містять алкоголь. Енергетик виконує стимулюючу функцію, коли алкоголь водночас  — гнітючу. Шкода такої комбінації полягає в здатності цієї суміші замаскувати вплив алкоголю, на випадок чого людина не зможе враховувати його вплив. Алкоголь у більших дозах викликає природну втому, але стимулюючий ефект енергетиків здатний перебити його, тому організм не знає, як реагувати на ризиковану суміш.

Вчені звертають особливу увагу на вживання таких сумнівних напоїв підлітками. Це пояснюється тим, що останні частіше схильні до девіантної поведінки і потрапляють у групу високого ризику розвитку депресії.

Як підсумок можна зазначити, що суперечки щодо цього питання не припиняються, а робити власний вибір мусить кожен. Нехай він буде правильним і здоровим для нас та наших близьких.

Юлія Грицай

фото з мережі

Медіа Дрогобиччина, № 15 (45)

 

***

Триває передплата “Медіа Дрогобиччини” на 2019 рік

Зробити її можна онлайн:
Друкована газета – 70 гривень на цілий рік – ЗА ПОСИЛАННЯМ

ПДФ-версія друкованої газети – 50 гривень на рік – ЗА ПОСИЛАННЯМ

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *