ЛІСОВИЙ СПРУТ

У народі є приказка «Чому бідний? Бо дурний. Чому дурний? Бо бідний!».

Однією з причин незаконної вирубки лісів в Україні називають тотальну бідність людей, особливо в селах. Зрубати трохи лісу на дрова, бо нема за що купити, мовляв, ледь не життєва потреба. Задовольниш первинну потребу в теплі та їжі, з’являється інша «вища» потреба – будуватися, розширювати господарські споруди тощо… Про те, що рубають гілку, на якій сидять, не думають…

Та, на жаль, найбільш організовано незаконною вирубкою лісів займаються самі охоронці лісів – працівники лісових господарств та лісництв. Тому, що крадіжка і перепродаж лісу – один з найприбутковіших бізнесів у світі, і Україна, найпевніше, учасник цього бізнесу. Експерти відзначають, що найбільше це процвітає в наших західних регіонах. На жаль, не виняток і Львівщина, Дрогобиччина. І це справжня лісова мафія, спрут, La Piovra, як кажуть італійці, яка має зв’язки у контролюючих і правоохоронних органах та не гребує жорсткими бандитськими методами аж до замаху на вбивство чи відвертий саботаж слідства. Так навіть гіпертолерантна та малоефективна через мораторій на позапланові перевірки Державна екологічна інспекція у Львівській області констатує у 2017 році у ДП «Дрогобицьке лісове господарство» незаконну рубку дубів та 491 дерев різних порід. Сума завданої державі шкоди становить 2 мільйони 382 тисячі 63 гривні. Матеріали скеровано в Управління СБУ у Львівській області… Виявлено також незаконної вирубки на 1 мільйон 12 тисяч 771 гривню Доброгостівським лісництвом ДП «Дрогобицьке лісове господарство»… Матеріали перевірки скеровано в УЗЕ у Львівській області Національної поліції України…

Та, щоб довести навіть уже відкрите кримінальне провадження за фактом незаконної вирубки лісу до результативного вироку суду, потрібно ще дуже багато роботи і бажання правоохоронних органів, а також фахові і змістовні покази свідків. Але Слава Богу, поряд з мафією є на Дрогобиччині і свій «комісар Катані» – районний мисливцезнавець Василь Осипович Дмитришин. Саме завдяки його невтомній роботі з контролю лісових масивів, чергуванням та виїздам, часто власним коштом і на власному транспорті, заявам у правоохоронні органи та свідченням, шести працівникам ДП «Дрогобицьке лісове господарство» вже винесено вироки суду, дві справи перебувають в суді та три на досудовому розслідуванні. Фактично, половина працівників ДП «Дрогобицьке лісове господарство» – майстри лісу та інженерний склад – засуджені. Щоправда, Василь Осипович розповідає, що сьогодні навіть люди, яким є винесені обвинувачувальні вироки суду, продовжують обіймати свої посади в ДП «Дрогобицьке лісове господарство». Справа в тому, що лісничий Гаївського лісництва Ігор Пагутяк, який наніс збитків державі на 4 мільйони гривень, був засуджений і звільнений з роботи, подав і виграв апеляцію, поновившись на займаній посаді… Тож тепер директор “Лісгоспу” нікого не звільняє і, схоже, погано себе почуває, бо на час підготовки матеріалу перебуває на лікарняному. Та ситуацію в “Дрогобицькому лісовому господарстві” коментує перший заступник директора, головний лісничий Кінаш Василь Васильович.

НАЙГУМАННІШИЙ СУД

Василь Кінаш підтверджує і визнає більшість фактів незаконної рубки дерев, наведених в інформації Державної екологічної інспекції у Львівській області: “Так, на жаль, такі факти відбувалися. В кварталі 82 Гаївського лісництва виявлено незаконну рубку 30 дерев породи дуб. Відвод проводився під керівництвом старшого ланки відводів Володимира Вовчка та майстра лісу Миколи Данилка. Їх опитали, вони сказали, що не різали, але факт залишається фактом. Матеріали передані в правоохоронні органи. Миколі Данилку винесений вирок суду, він отримав три роки умовно. Над Вовчком суд ще триває.

Незаконну рубку 491 дерева у Воля-Якубівському лісництві допустили працівники лісової охорони – майстер лісу Андрій Опалінський, помічник лісничого Михайло Матійчин та керівник лісництва  Микола Чміль. Всі троє звільнені з займаних посад, матеріали передані в правоохоронні органи”, – розповідає Василь Кінаш та наголошує, що, у “Дрогобицькому лісовому господарстві” насправді стараються боротися з незаконними рубками та позбавлятися від недобросовісних працівників.

“Хоча це нелегка справа, бо в Україні, схоже, найгуманніший суд в світі. Так, звільнений за незаконні рубки лісничий Гаївського лісництва Ігор Пагутяк подав на “Лісгосп” позов до суду, куди надав довідку, що він на час звільнення перебував на лікарняному, і суддя визнав, що ми незаконно його звільнили. Ми подали і програли апеляцію, а Ігор Пагутяк поновився на роботі. Ось така ситуація. Куди ще подавати? Тому ті працівники, щодо яких винесені обвинувачувальні та умовні вироки, але немає рішення суду звільнити з займаної посади, продовжують працювати”…

ЛІС ВРЯТУЄ КОНТРОЛЬ І ОПЕРГРУПА!

  • То який же вихід? Як боротися з незаконними рубками? – запитую Василя Васильовича.

“Рада і вихід один – посилити контроль за роботою лісової охорони! – впевнений чоловік. – Зараз ми доробляємо машину «Ниву» і створюємо оперативну групу з числа наших працівників для виявлення самовільних рубок. Оперативна група працюватиме вдень і вночі, працівники будуть забезпечені тепловізором, відеокамерою та засобами захисту – травматичною зброєю. Це буде спеціальна машина, яка займатиметься суто охороною лісу, буде їздити лісництвами постійно і без попередження!”.

ЗЛОЧИН

Та поки що Василь Дмитришин на початку березня 2018 року на звіті голови Дрогобицької райдержадміністрації повідомляє про ситуацію в “Дрогобицькому лісовому господарстві” голову Львівської обласної державної адміністрації Олега Синютку: «У 2017 році у Житомирському обласному управлінні лісового та мисливського господарства, яке є другим за величиною в Україні (!), зафіксовано незаконної вирубки лісу на 10 мільйонів гривень. А в Дрогобицькому лісгоспі лише в самій Волі Якубовій державі нанесено збитків на 10 мільйонів гривень», – зокрема наголосив активіст. Голова області попросив передати йому всі зібрані матеріали.

Та вже наступного дня – 2 березня 2018 року – в центрі Дрогобича на вулиці Стрийській в декількох метрах від відділення поліції та адмінбудівлі Дрогобицького лісництва, імперія, тобто мафія, наносить удар у відповідь. Причому в кращих італійських традиціях – зухвало і цинічно. Двоє невідомих з арматурами напали на Василя Дмитришина посеред білого дня. Все відбувалося наче в кіно: неочікуване зустрічне зближення, запитання «Василь?». І після ствердної відповіді посипалися удари залізними арматурами. Та не на слабкодухого натрапили! Василь Дмитришин не лише вистояв, хоч били переважно по ногах, а й захищаючись, поранив з травматичного пістолета Макарова одного з нападників, і з допомогою небайдужого перехожого зумів затримати кривдника.

І КАРА?

І ось тут починається дуже довга і дивна історія покарання зловмисника. Ми наведемо лише факти, а чи так в правовій державі має поводитись правоохоронна та медична система – судіть самі.

Отже, того ж дня – другого березня, обоє – і жертва, і нападник, а ним виявився 34-річний мешканець Борислава Юрій Коцко, потрапляють до Дрогобицької лікарні з травмами від арматури та травматичної зброї відповідно. 9 березня Юрія Коцка виписують з лікарні. У справі нападу на районного мисливцезнавця за статтею «Злісне хуліганство» слідчий поліції та процесуальний керівник прокуратури ухвалюють рішення про необхідність обрання нападнику запобіжного заходу. 14 березня 2018 року Юрія Коцка викликають до Дрогобицького міськрайонного суду для обрання йому міри запобіжного заходу. Підозрюваний на засідання суду з’являється з запізненням, у нетверезому стані та з двома адвокатами, чиї послуги досить вартісні. Адвокат викликає клієнту швидку, бо, мовляв, у нього аритмія, болі в серці, тож його потрібно госпіталізувати, а не обирати людині в такому стані запобіжний захід.

У такий спосіб в 11.50 14 березня Юрія Коцка було доставлено у приймальний покій Дрогобицької міської лікарні. Тут його оглянули черговий терапевт Яворська М.П. та черговий кардіолог Трифаненко Л.Л. Діагноз лікарів: «Алкогольне сп’яніння» (клінічно) та синусова тахікардія. Підозрюваний відмовляється здавати подальші аналізи і… втікає з лікарні.

Потім адвокати надають довідку, що з 16.03.2018 року по 30.03.2018 року Юрій Коцко перебував на лікуванні з діагнозом… перелом носа!

Ви вже зрозуміли, що запобіжний захід зловмиснику, який серед білого дня біля відділку поліції напав на громадського діяча та державного службовця, так і не винесено. Та всі матеріали і свідчення свідків у цій справі таки направлено до суду. А Василь Дмитришин не має наміру зупинятися у справі боротьби з незаконною вирубкою лісів: «Я тут народився і виріс. Я хочу, щоб тут був лад!». Він переконаний, що знайде та покарає другого нападника і замовника злочину. Василь Осипович з твердої української родини, бабусина сім’я пережила репресії та вивезення, але зуміла вижити та повернутися на батьківщину. Тож і він своєї мети – досягне!

Іра Циган

“Медіа Дрогобиччина”, №10 (40)

Додати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *