Тарифи на воду в Бориславі призначені з порушеннями

  •  
  •  
  •  
  •  

У травні бориславці отримали нові квитанції за воду за новими тарифами. КП «Вододар» офіційно перейшов на обслуговування системи водопостачання та водовідведення в місті.

Окрім найдорожчої в області води, мешканці зіткнулися з анулюванням накопичення по субсидіях. «Вододар» – із не надто високими показниками оплати серед населення. Головна причина цього – заключення договорів між новим підприємством та споживачем послуг з водопостачання та водовідведення лише розпочались. Перший платіж на рахунок КП «Вододар» без заключення договору також означатиме початок нових відносин споживач-надавач послуг.

 

“Я угоди з “Вододаром” не укладав, – каже колишній голова ліквідаційної комісії КП «Бориславводоканал» Орест Сенів. – Кому платити? А розрахуватися за послуги “Водоканалу” вже не можу – платіж відсутній у базі даних. І взагалі, вважаю рішення Бориславського міськвиконкому № 62 від 14.03.2018 р. з питання встановлення тарифів на водопостачання та водовідведення  необґрунтованим та ухваленим з грубим порушенням чинного законодавства”. Заяви про порушення та прохання провести перевірку щодо правильності розрахунку та дотримання чинного законодавства він надсилає в Держспоживслужбу та Антимонопольний комітет. Про порушення п. Орест розповів і нашій редакції.

 

КП «Вододар» надає послуги з водопостачання та водовідведення в м. Борислав та смт. Східниця відповідно до Договору, укладеного між Бориславською міською радою та КП «Вододар» та затвердженого рішенням міської ради від 07.12.2017 р. № 1033. У договорі відсутня бодай згадка про Постанову Кабміну України від 01.06.2011 № 869 «Про забезпечення єдиного підходу до формування тарифів на житлово-комунальні послуги».

У рішення Бориславського міськвиконкому № 62 від 14.03.2018 р. з питання ухвалення тарифів, КП «Вододар» мала зафіксувати ситуацію щодо припинення надання послуг КП «Бориславводоканал» та передачу цих функцій КП «Вододар» з 01.04.2018 р. Цього не було зроблено. Передано “Вододару” було лише майно.

 

Антимонопольний комітет тарифи не погоджував

Відповідно до ст. 12 ЗУ «Про захист економічної конкуренції», КП «Вододар» є суб’єктом господарювання, який займає монопольне становище на ринку надання послуг. А отже, є об’єктом антимонопольного регулювання на вищезгаданих ринках.

Відповідно до ст. 20 ЗУ «Про Антимонопольний комітет України», погодженню з антимонопольними органами підлягають проекти рішень органів місцевого самоврядування, що стосуються установлення порядку формування тарифів. А рішення виконкому № 62 було ухвалено без попереднього погодження з територіальним відділенням АМКУ всупереч вищезгаданим нормативним документам (відповідь комітету від 12.04.2018.).

 

Громадські слухання – без резолюції

В цьому “дійстві” (гром. слухання – авт.) було використано т. зв. «метод мозкового тиску», – вважає п. Сенів. Не дати часу та можливості мешканцям і членам виконкому на вивчення та аналіз матеріалів. «Оголошення про намір здійснити зміну чинних тарифів» було опубліковано у часописі «Нафтовик Борислава» 7 березня. А вже на 13 березня – призначено громадські слухання. Причому всупереч наказу №390 Міжрегіонбуду, де «суб’єкт господарювання обов’язково вказує на джерело розміщення усієї необхідної інформації, з якою без перешкод може ознайомитись споживач», КП «Вододар» такої інформації не надало.

На громадських слуханнях на пропозицію провести незалежну експертизу розрахунків тарифу начальник відділу економіки та торгівлі БМР Лев Попель заявив, що тарифи перевірялись Антимонопольним комітетом. Насправді ж за погодженням тарифів для КП «Вододар» від імені міськвиконкому в Антимонопольний комітет ніхто офіційно не звертався. Також на слуханнях міський голова Ігор Яворський проігнорував вимогу присутніх проголосувати і прийняти резолюцію слухань, яка означала би позицію громади щодо цього питання. А це суперечить вимогам пункту 2.14 наказу № 390 та статуту територіальної громади Борислава (в частині проведення громадських слухань). Тобто фактично громадські слухання не відбулись.

Проте це не завадило Бориславському міськвиконкому вже 14 березня ухвалити рішення про встановлення тарифів КП «Вододар»

 

Інвестиційна програма “Вододару” – відсутня

Бориславський міськвиконком повинен був вимагати від КП «Вододар» надання інвестиційної програми із затвердження комплексу заходів щодо легалізації водозаборів, шляхами покращення водопостачання та нарощування об’єму реалізації питної води. Така програма чи бодай посилання на неї – відсутні.

Розрахунок тарифу на центральне водопостачання та водовідведення має проводитися шляхом ділення суми річних планових витрат повної собівартості та річного планового прибутку на плановий річний обсяг центрального водопостачання та водовідведення.

Річні плани ліцензованої діяльності повинні складатися на підставі фактичних за останні п’ять років та прогнозованих обсягів централізованого водопостачання і водовідведення з урахуванням укладених із споживачами договорів.

У поданих “Вододаром” розрахунках використано абонентську договірну базу КП «Бориславводоканал».

 

Планові витрати розраховані без компоненту понаднормативних втрат. Неточною є інформація щодо витрат на оплату праці. КП «Бориславводоканал» мало в штаті фактично 129 осіб (зі слів директора на громадських слуханнях). КП «Вододар» подає у розрахунках 158 осіб з відповідними зарплатами, в тому числі 8 операторів локальних водозаборів «Валька» та «Ріпне» – не паспортизованих.  

Витрати на амортизацію на засіданні міськвиконкому були значно збільшені без будь-яких розрахунків як порівняти з даними про амортизаційні витрати в «Оголошені про наміри…». А саме – з 476,8 т. грн. на водопостачання до 1,3 млн. грн.

 

Розрахунок і ухваленння тарифу на водовідведення

Згідно з вимогами «Порядку  формування тарифів», витрати на очищення власних стоків іншими підприємствами плануються відповідно до укладеного договору. На час встановлення тарифу КП «Вододар» не укладало договору із КП “Дрогобичводоканал”, а посилалось на лист-інформацію, де трактується як «інші споживачі». До слова, для ТОВ “Трускавецький Водоканал” очищення стоків становить 1,92  грн/м.куб., а планується 1,85 грн./м.куб. Для Борислава – 1,92 грн./м.куб.

 

Щоб не платити борги

У такий спосіб тарифи на централізоване водопостачання та водовідведення в Бориславі встановлені шляхом підтасування даних, підміни понять, грубого ігнорування чинного законодавства, – стверджує п. Орест. – А процедура передачі майна від одного підприємства до іншого замість ліквідації “Водоканалу” здійснювалась для того, щоб уникнути виконання боргових зобов’язань КП «Бориславводоканал». Йдеться про борг перед КП “Дрогобичводоканал” за стоки; про штраф у сумі більш ніж 20 млн. грн. від 2012 року за незаконний відбір води на локальних водозаборах; заборгованості перед бюджетами різних типів; заборгованості по заробітній платі.

 

Директор КП “Бориславводоканал” Ярослав Лопушанський стверджує, що заборгованості по заробітній платі працівникам підприємство виплатить. Зокрема з коштів, які заборгували “Водоканалу” інші підприємства, а також з грошей, що будуть виручені за реалізацію вже непотрібного майна підприємства. Обсяг фінансування “Вододару” згідно з програмою фінансової підтримки комунальних підприємств м. Борислава на 2018 рік – 1 млн. 350 тис. грн.

 

Юлія Гасій

“Медіа Дрогобиччина”, № 10 (40)

 

Додати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *