Фермерство в районі: бажання, дух і електронний пастух

Під час відстоювання у Львівській обласній раді позиції створення в Дрогобицькому районі дев’яти, а не чотирьох ОТГ, депутати та держслужбовці району запевняли, що Дрогобиччина має серйозний економічний потенціал. У песимістів та скептиків регіону побутує думка, що район бездорожний і депресивний, тут немає виробництва і «все пропало». Та спробуймо сьогодні без емоцій дослідити, що ж насправді працює в Дрогобицькому районі, зокрема, в аграрному секторі. Розвиваються чи виживають фермерські господарства, наповнюють районний бюджет чи самі потребують дотацій?

В секторі агропромислового комплексу Дрогобицької райдержадміністрації нас запевнили, що насправді біди нема – фермерство в регіоні розвивається та отримує державну підтримку за різноманітними обласними та загальноукраїнськими програмами, відкриваються та реєструються нові господарства. Так, у Дрогобицькому районі зареєстровано 44 сільськогосподарські та фермерські господарства. Щоправда, реально працюють 23 ФГ та ТзОВ. Основний напрямок діяльності – рослинництво. Тваринництвом та ВРХ – великою рогатою худобою – займаються лише потужні фермерські господарства, такі як ТзОВ «Літинське», ТзОВ «Довге», ТзДВ (товариство з додатковою відповідальністю) «Волощанське». Вівці і кози з Австрії розводить ФГ «Меринос Захід» (с. Почаєвичі). Вівцями також займається ФГ «Техас» (с. Попелі).

Ці підприємства стараються розвиватися, оновлювати матеріально-технічну базу, переймати кращий європейський та світовий досвід. Керівник ФГ «Меринос Захід» Дмитро Огньов на час підготовки матеріалу якраз перебував у відрядженні в Австрії.

Рослинництво в районі представлене досить багато та різноманітно. ПП «Боровик» (м. Борислав) вирощує і реалізує печериці. ФГ «Ромалін» (с. Рихтичі) спеціалізується на квітах. ФГ «Ролів-Агро» (с. Ролів) займається садівництвом яблук і груш. ФГ «Агрокомплекс» (с. Рихтичі) окрім зерняткових, вирощує ще й кісточкові: сливи, персики, нектарин, абрикос, а також ягідні та горіхоплідні культури.

Овочами займається ФГ «Галишин» (с. Раневичі). ФГ «КарпатАгро» висаджує малину. Досить стабільно з рослинництвом і тваринництвом працює ФГ «Ротай-кредо».

Фермерські господарства можуть залучитися підтримкою різноманітних державних та обласних програм з розробки бізнес-планів, погашення відсотків по кредитах, преміювання за нарощення поголів’я тощо,  – запевнили нас в секторі агропромислового комплексу РДА.

БРАКУЄ СТАБІЛЬНОСТІ І… ЛЮДЕЙ…

Як воно насправді бути фермером не у Техасі, а в Україні, у Дрогобицькому районі, запитуємо у ветерана фермерської справи, керівника ФГ «Калина» (с. Ясениця) Віри Володимирівни Старосольської. ФГ «Калина» займається тваринництвом – має 32 корови та 20 телят. Реалізує молоко та м’ясо. Пані Віра, яка розпочала власну справу у 1991 році, була головою Асоціації фермерів району, тепер із сумом розповідає, що з 57 фермерів, які були у 1997 році, сьогодні працює лише вона. Причиною такою ситуації і основною проблемою фермерів та держави Віра Володимирівна називає відсутність будь-якої стабільності. Через відсутність стійкої ціни і курсу гривні ніколи неможливо правильно спланувати господарство. Вартість міндобрива та дизпалива постійно росте, а ціна на молоко за цим не встигає – звідси  й нерентабельність господарства.

Та ФГ «Калина» вдалося втриматися на плаву і серйозно оновити матеріально технічну базу завдяки співпраці з Львівською аграрною дорадчою службою та участі в канадському проекті «Розвиток молочного бізнесу в Україні», який фінансувався з Міністерства закордонних справ, торгівлі та розвитку Канади (DFATD). В рамках цього проекту у фермерському господарстві проведено реконструкцію стайні та обладнано доїльну залу за останнім словом техніки. Також тут механізовано процес відкачки гною, а корів пасуть… електронні пастухи! Працівники дорадчої служби раз на місяць приїжджають і перевіряють стан здоров’я та якість молока кожної корови.

Але навіть ця повна механізація і підтримка не підсолоджує того, що у селі, на жаль, майже не залишилося людей працюючого віку – лише малі і старенькі… Держава створила чомусь такі умови, що люди виїхали. Цього року купили в кредит новий трактор, то знайти тракториста на роботу виявилося проблемою! Оце болить, оце сумно… «Мої діти продовжили мою справу, взяли господарство у свої руки, та от чи внуки захочуть це робити – вже й не знаю», – завершує розмову пані Віра.

СПОКІЙ, ТІЛЬКИ СПОКІЙ…

Такий наразі секрет фермерства АТОвця і депутата Дрогобицької районної ради Дмитра Куція. Він лише розпочинає фермерську діяльність – зареєстрував ФГ «Кейтпол» у Брониці в березні цього року і планує займатися ягідництвом: малиною, лохиною, полуницею, ожиною. Початковий капітал у 20 тисяч гривень сформував зі своїх заощаджень та виплат від Центру зайнятості, у якому перебував на обліку після демобілізації, і де йому вдалося захистити бізнес-план на відкриття власної справи. Всі ці кошти пішли на пальне до батьківського трактора. Посадковий матеріал взяв під виплату в інших фермерів.

Дмитро сподівається цього року взяти участь в обласній програмі з пільговими кредитами для АПК та вірить, що проблем з реалізацією ягід не виникне, адже тепер в області дуже сильно розвивається переробна галузь. «Спокій, не поспішати і не чекати швидкого прибутку. Брати участь у профільних семінарах – і все буде добре», – переконаний Дмитро Куцій. Фермер планує обов’язково поїхати до Львова на ІІ Міжнародний форум «Ягідництво та кооперація». В майбутньому Дмитро ставить собі за мету вирощувати ягоди, які можна збирати механічним способом.

Іра ЦИГАН

Медіа Дрогобиччина №8 (38) від 27 квітня – 10 травня

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *