“До цивілізації” ще далеко

Від першого квітня у Бориславі переповнені сміттєві контейнери. Частково це пов’язано із періодом передвеликоднього прибирання, під час якого люди позбуваються усього зайвого та несуть до сміттєвих майданчиків окрім звичного сміття, ще й великогабаритне, будівельне сміття, одяг.

Але головна причина полягає в тому, що компанія-надавач послуг з перевезення сміття ТОВ «ДВ-Екосвіт» – збиткова. Через велику заборгованість підприємства у них виникли проблеми з утилізацією сміття. Орендар сміттєзвалища ТзОВ «Ком-Еко – Борислав 2010» заборгував гроші компанії, у якої орендував бульдозер. Дорога до сміттєзвалища викладена плитами лише частково, тож після танення снігів та рясних дощів для сміттєвозів вона була непроїзною.

На початку квітня представники ТзОВ «Ком-Еко – Борислав 2010» та ТОВ «ДВ-Екосвіт» Олександр Василянський та Сергій Деміч зустрічались із депутатським корпусом Бориславської міської ради. На цій зустрічі бізнесмени пояснювали депутатам, що заборгованість на їх підприємствах спричинена нерентабельністю тарифу на вивіз та захоронення ТПВ.  

Знаючи, як в Бориславі вміють ухвалювати нові тарифи на прикладі «Водоканалу» (з порушенням процедури нарахування самих тарифів та громадських слухань), хочеться наперед повідомити депутатів про справжні причини нерентабельності підприємств. Найперше – це заборона завозити на сміттєзвалище сміття з інших міст, окрім Борислава та Східниці.

Друга причина – слабка робота абонентського відділу «ДВ-Екосвіт». Великий відсоток споживачів та підприємців не платить за послуги компанії-перевізника. А для того, щоб усі споживачі платили за вивіз сміття, послуги треба надавати якісно і вчасно.

Третя причина – відмова від сортування сміття. Вже дев’ять місяців на сміттєзвалищі його не сортують навіть роми. А це не тільки унеможливлює додатковий заробіток підприємством. Це ще й порушення Закону «Про відходи», який вступив в дію з 1 січня 2018 року. Згідно з законом, захоронення на полігонах неперероблених побутових відходів забороняється і тягне за собою накладення штрафу на суб’єктів підприємницької діяльності від п’ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Контроль  у сфері поводження з відходами має здійснювати центральний орган виконавчої влади або громадські інспектори з благоустрою населених пунктів.

Згідно з цим Законом, сміттєві майданчики повинні бути обладнані бетонною основою, огорожею з покрівлею, контейнерами для ТПВ з кришками та для вторсировини.

Бетонну основу має встановити КП «Еко-місто». Ці роботи підприємство зможе розпочати лише після надання відділом ЖКГ Схеми санітарної очистки міста. Заступник голови відділу Богдан Романів каже, що роботи зі створення схеми ще не розпочинались. З його слів, її виготовлення коштуватиме містові 300 тис. грн. В бюджет ці кошти не закладені. Тому гальмується і встановлення компанією-перевізником майданчиків з накриттям.

Не до кінця зрозумілою є й ситуація із баками для вторинної сировини. Керівництво міста шукає фірму, яка б займалась сортуванням сміття. Але чому б це не робити КП «Еко-місто»? Адже продаж вторсировини – це додатковий прибуток підприємству. Для цього треба лише закупити контейнери (2800 грн. за один контейнер для пластику), прес (80 тис. грн.) та сміттєвоз (ціна вживаного – близько 400 тис. грн.). Згідно зі старим планом розміщення сміттєвих майданчиків, у Бориславі їх є 157. Тобто за 1 млн. грн. можна розпочати свій бізнес з сортування пластику. Цінова політика – 3 грн. за кг. несортованого і 6 грн. за 1 кг сортованого за кольорами пластику. Ці кошти можна було б повернути за 1-2 роки.

«КП «Еко-місто» не має таких можливостей, – каже голова міста Ігор Яворський. Все виглядає прибутково тільки з боку, поки сам цим не почнеш займатись. Я хочу, щоб якщо вже щось робилось, то якісно. Ми хочемо, щоб сортували не тільки пластик, а й усю вторсировину». Також очільник наводить неефективний приклад збору пластику ГО «Патріоти ОСА», яка не вивозить його вчасно з майданчиків та складає на своєму подвір’ї.

Але є в місті і позитивний приклад – громада Губич. Власними силами вони встановили вже п’ять контейнерів для сортування пластику і зупинятись на цьому не збираються. Зароблені кошти від продажу пластику йдуть на благо громади.

Юлія Гасій

Медіа Дрогобиччина №7 (37) від 13 – 27 квітня

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *