Чи збережуть “Верховину”?!

Вже з березня цього року Заслужений Прикарпатський ансамбль пісні та танцю України “Верховина” залишився без фінансування.

Що це означає для професійного колективу?

На жаль, культура в Україні переважно – дотаційна. За роки незалежності вона фінансувалася завжди за залишковим принципом – коли все купили, за все заплатили, тоді й на культуру можна декілька гривень витратити.

Кошти з бюджету йдуть на зарплатні, комунальні послуги тощо. Артисти балету, хорова група, оркестр, те, що найцінніше – творчий колектив – не отримуючи грошей, можуть просто розійтися в пошуках роботи – хто куди. Хтось й взагалі – виїде, емігрує.

Казати, що артисти можуть працювати і без зарплатні – марно. А чи можете ви працювати просто так?! На скільки вас вистачить?! Відповідь ви знаєте.

Цей колектив – живий музей української культури. Однак він виявився не потрібним ні Дрогобичу, ні Львівській обласній раді. Дрогобицька влада переконує, що турбується за долю колективу, але фінансувати “Верховину” не може. Дорого. Область – Львівська обласна рада –  фінансувати колектив може, але не хоче. Кажуть, ансамбль «Верховина» належить місту Дрогобичу, а фінансує область. Це суперечить законодавству.

Свого часу було ухвалено рішення про передачу ансамблю у спільну власність територіальних громад Львівської області. Але ця передача так і не відбулась. Однак фінансування з Дрогобича припинилось і ансамбль почав отримував кошти з бюджету Львівської області. Саме через такий незрозумілий статус колективу – фінансує одна структура, а майно належить іншій – і виникли проблеми.

Наприкінці лютого міська рада Дрогобича внесла зміни у рішення «Про передачу у спільну власність територіальних громад Львівської області заклад культури «Заслужений Прикарпатський ансамбль пісні та танцю України «Верховина».

Згідно з цим рішенням, Дрогобицька міська рада безоплатно передає до державної власності, а фактично Львівській обласній раді нежитлову будівлю, що знаходиться за адресою: м. Дрогобич, вул. Т. Шевченка, 22, площею 1927,2 кв. м – заклад культури «Заслужений Прикарпатський ансамбль пісні та танцю України «Верховина».

Львівська обласна рада має прийняти це приміщення у власність і, ймовірно, продовжити фінансувати колектив. Якщо цього не станеться, це свідчитиме про абсолютну немічність чинної влади – передусім, обласної, для якої українська культура перебуває на останньому місці. Звичайно, можна зекономити декілька мільйонів на колективі, але втратити цілий кластер культури та традицію ансамблю, яка на Прикарпатті триває вже понад 70 років.

20 березня відбудеться наступне засідання сесії Львівської обласної ради, де розглядатимуть рішення про передання ансамблю «Верховина» на баланс Львівської обласної ради. Там і вирішиться, чи потрібна “Верховина” Україні. Сподіваємося на розсудливість обласного керівництва. Зруйнувати легко,  а ось створити, відродити – важко.

Тим часом на захист “Верховини” стали дрогобичани, які розпочали в Інтернеті флешмоб на підтримку ансамблю. Учасники флешмобу #Зберегти_Верховину – це прості небайдужі люди, які у такий спосіб намагаються привернути увагу влади до колективу та його проблем. Учасники флешмобу роблять фотографії з карткою, на якій написано текст: “Вимагаю: Зберегти Заслужений Прикарпатський ансамбль пісні і танцю України «Верховина»!”. Ставлять хештеґ #Зберегти_Верховину та позначають у пості Міністерство культури, Міністра культури Євгена Нищука, Львівську обласну державну адміністрацію, Львівську обласну раду та губернатора Олега Синютку. А також запрошують друзів приєднатися до акції.

Медіа Дрогобиччина №5 (35) від 16 березня

Олег Дьорка

Додати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *