Що робити з БАДами? Гомеопатія: лікування чи шахрайство?!

Сьогодні популярною є думка про те, що медицина з усіма її антибіотиками, уколами, хірургами і терапевтами вже не допомагає хворому, а ліки з класичних аптек припинили бути ліками.

Частина людей в це свято вірить, а тому на ринку, на полицях “зелених аптек” та на численних сайтах з’явилися гомеопатичні препарати і БАДи – біологічно активні добавки, які стають щораз популярнішими в Україні.

За кордоном БАДи сприймають виключно як біологічно активні добавки, і не більше. В Україні ж цим не лікарським препаратам приписують чудодійні властивості. Це і є ключовою відмінністю у розумінні суті БАДів у нас та в зарубіжжі.

Щодо гомеопатії, то здебільшого науковці називають її відвертим шахрайством, але про це дещо згодом.

БАДи

Українське законодавство біологічно активні добавки (БАД) відносить до спеціальних харчових продуктів. Їхній обіг регулюється Законом України “Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів “. Ці препарати не є лікарськими засобами.

Кажуть, якщо лікар вам прописав виключно БАДи або гомеопатію, то ви здорові. Але є такі випадки, коли лікарі призначають БАДи як основне лікування при доволі серйозних захворюваннях. Це може виявитись небезпечним для здоров’я.

Нещодавно наша читачка розповіла про свій досвід, коли після встановленого діагнозу бронхіт, один із дрогобицьких медиків призначив їй замість препаратів класичної фармакології, біологічно активні добавки з “аптеки”, де продають виключно БАДи та гомеопатичні засоби.

Після десяти днів лікування стан пацієнтки жодним чином не покращився. Зрозумівши, що приймає БАДи, пацієнтка звернулася знову до лікаря. Ескулап відповів, що таке лікування обов’язково допоможе, а якщо ні, то його треба повторити через десять днів. Ось лише препарати коштують недешево – за три види пігулок довелося заплатити 650 гривень.

Жінка вирішила більше не ризикувати і звернулася до іншого лікаря, який прописав не БАДи, а звичайні ліки. Зараз вона почувається значно краще.

Ми попросили прокоментувати ситуацію лікаря-терапевта, дрогобичанина Юрія Каракевича.

 

  • Чи можна БАДи призначати як основне лікування?

 

Не можна замінити повноцінне лікування засобами, які можуть підтримати або підсилити захисну дію організму. Варто пам’ятати: призначення ліків кожному пацієнту має відбуватися з врахуванням індивідуальних особливостей людини. Лікар повинен встановити, якщо є гострі захворювання чи дуже серйозні збої в організмі, то їх неможливо вилікувати звичайною дієтою чи БАДами. Там, де має бути ніж (наприклад, у випадку апендициту), що б ми не робили, що б не застосовували – поки туди не добереться хірург, на краще нічого не зміниться. Якщо є сильний запальний процес і ми не дамо ліки хімічного складу, ми не зможемо його “пригасити”. Якщо є гострі інфекційні процеси, поки ми не усунемо інфекцію, то знову-таки у нас нічого не вийде.

 

  • Як розуміти природу БАДів? Для чого вони потрібні?

 

Хімічні засоби довго використовувати не можна. Організм починає реагувати на них, він перебудовується. Даєш ліки два, три тижні, місяць, а потім  настає така річ: запальний процес вилікуваний, а ось імунна система має повільніший фактор відновлення. Пацієнт залишається сам на сам з цим станом не до кінця відновленого організму. Ось тут на допомогу і приходять БАДи, діючі речовини яких помірковано піднімають організм.  Наприклад, взимку використання БАДів – ідеальний варіант. Людині, яка не захворіла, але знаходиться під серйозним впливом зовнішнього середовища – морозу, холодної погоди, недостатньої кількості вітамінів БАДи дійсно стануть у пригоді. Вони підсилять харчування, покращать імунітет та захисні властивості організму. Тобто профілактично БАДИ можна і треба використовувати.

У цій історії лікарю треба було визначитися з об’ємом ураження організму, а ось це вже справжнє мистецтво лікування.  Лікар не має права недооцінити. Треба було спершу призначити засоби, які б швидко покращили стан, а потім закріпити результат БАДами. Ось, що було б дійсно результативним.

БАДи працюють, але їх треба призначати правильно. Вони стабілізують організм, виводять його  на рівень комфорту.

Бізнес на ліках, або торгові агенти з дипломами медиків

Пані Наталя Пилецька колись працювала в компанії “Амріта”, яка спеціалізується на продажах гомеопатичних препаратів та БАДів. Ми попросили розповісти нам про те, за якими правилами працюють такі організації.

“Найперше варто зрозуміти одну важливу річ: усі препарати, які продаються у так званих “зелених аптеках”, не є лікарськими. Це харчові добавки. Та й аптеками такі установи називати не варто. Це, ймовірніше, магазин. Реалізація препаратів відбувається за декількома принципами. Перший – це можливість купувати їх у спеціалізованих магазинах. Другий – мережевий маркетинг. Ви стаєте учасником програми і купуєте препарати, але за ціною дешевшою, ніж у магазині. Знижка становить приблизно 30% вартості. Це і є ваш заробіток. Дуже часто до цього залучають лікарів. Це непогані гроші. А якщо ви бачите, що такі препарати продаються в класичних аптеках, то знайте, що вони теж є учасниками партнерської програми. Фактично лікарі, які співпрацюють з такими мережами і навмисно приписують людям такі препарати, є торговими представниками компанії. Чи це добре, а чи погано?! Важко сказати. Кожен повинен зробити для себе висновки сам”, – констатує пані Наталя.

Отож є дві категорії лікарів: одні використовують БАДи як допоміжні препарати при лікуванні, а інші – просто приписують їх без будь-якої потреби, бо, можливо, отримують відсоток від аптек чи виробників цих препаратів. Якщо лікар для лікування призначив вам лише БАДи, варто звернутися до іншого медика.

Гомеопатія

З гомеопатичними засобами простіше. Міністерство охорони здоров’я України офіційно заявляє, що “гомеопатія не лікує”,  а Всесвітня організація охорони здоров’я називає гомеопатію “відвертим шарлатанством”.

Гомеопатія – альтернатива медицина, яка з’явилася у світі всього триста років тому. Ключовим для гомеопатії є доволі специфічний підхід: «Подібне лікується подібним». Для лікування хвороби використовують надзвичайно малі дози речовини, яка провокує симптоми, ідентичні до симптомів хвороби, яку лікують. Інакше кажучи – клин клином вибивають.

Зазвичай гомеопатичні препарати складаються з мінералів, речовин рослинного або тваринного походження. Їх розводять багато разів, щоб домогтися низької концентрації.

“Експерти стверджують, що гомеопатія здебільшого є безпечною тому, що майже усі гомеопатичні препарати настільки розводять водно-спиртовими розчинами, що в кінцевому підсумку часто навіть не виявляють і не описують діючу речовину. Тобто більшість гомеопатичних препаратів – це спирт або вода+цукор. Інша справа, коли гомеопатичні препарати призначаються в концентрованій формі: висока концентрація діючої речовини – лікарських рослин, речовин тваринного або людського походження, патогенних мікроорганізмів, мінералів та хімікатів може серйозно нашкодити.

Тож якщо виробник використав неякісну сировину, або якщо процедура виробництва готових препаратів цієї категорії була порушена, ви ризикуєте власним здоров’ям. У всіх інших випадках гомеопатія не нашкодить. Але й не допоможе – жодне належне дослідження не довело, що гомеопатія здатна вилікувати будь-яку хворобу – від застуди до раку”, – про це йдеться у статті “Як працює гомеопатія і чому вам не допоможе таке лікування”, розміщеній на сайті Міністерства охорони здоров’я України.

У 2015 році Національна рада здоров’я Австралії опублікувала результати дослідження ефективності гомеопатії. Проаналізувавши понад 1800 випадків, вчені констатували, що не виявили жодного захворювання, при якому гомеопатія є ефективнішою, аніж ефект плацебо.  

Чи варто вдаватись до гомеопатичних препаратів – вирішувати вам. Та  варто знати, що користь від них і досі науково не підтверджена.

Медіа Дрогобиччина №4 (34) від 02 березня

Олег Дьорка

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *