Складно, але потрібно: створення ОТГ. Дрогобич

Вражаюча цифра – наприкінці 2017 року в Україні вже було сформовано 698 об’єднаних територіальних громад. У 665 ОТГ вже відбулись перші вибори, ще 33 очікують рішення ЦВК щодо призначення виборів. Понад 29% території країни охоплені ОТГ, в яких проживає понад 6 млн українців  – таку інформацію на початку січня 2018 року на своїй сторінці у Фейсбуці розмістив Геннадій Зубко, віце-прем’єр-міністр України.

Рано чи пізно вся територія України буде складатися з ОТГ. Якими вони будуть залежить від людей, адже законодавством дозволено добровільно формувати склад майбутніх об’єднань.

Що таке ОТГ та для чого воно потрібне? Об’єднання територіальних громад є складовою процесу реформування системи місцевого самоврядування в Україні. Головним завданням цієї реформи є забезпечення органів місцевого самоврядування відповідними повноваженнями і ресурсами для самостійного вирішення питань місцевого значення.

5 лютого 2015 року було ухвалено Закон “Про добровільне об’єднання територіальних громад”. В добровільні ОТГ можуть об’єднуватися громади сіл, селищ і міст, що мають спільні межі. Цікаво, що Дрогобич та Стебник не мають спільних меж, і для об’єднання до ОТГ потрібно буде долучати або Модричі, або Болехівці, якщо буде ухвалено рішення, що Стебник входитиме до одного ОТГ з Дрогобичем.

Навіщо об’єднувати громади

“До впровадження адмінреформи в України існувало 11520 територіальних громад, з них 458 міських, 783 селищних та 10279 сільських. При цьому в 92% сільських громад проживало менше 3 тис. мешканців, а майже 11% сільських територіальних громад мали менше, ніж 500 жителів. Трапляються навіть громади, що містять менше 100 осіб”, – інформує портал Espreso.tv. Такий стан справ є економнічно невигідним для країни, адже понад 50% сільських громад – дотаційні, тобто понад 70% витрат їм покриває держава. 483 територіальні громади взагалі на 90% утримувалися за рахунок дотацій. Об’єднання та переформатування таких громад дозволить змінити ситуацію та запровадити нові підходи, які гарантуватимуть поступовий економічний розвиток і реалізацію справжнього місцевого самоврядування.

Добровільне об’єднання. Ключові фігури

Слово “добровільно” передбачає, що повинна бути воля як людей, які проживають на цих територіях, так і місцевої влади. Держава має забезпечити механізми для утворення ОТГ. Ключовими гравцями в процесі творення ОТГ є суб’єкти, які можуть ініціювати процес творення. Отож ініціаторами об’єднання територіальних громад може бути: сільський, селищний або міський голова; депутати сільської, селищної або міської ради (не менше, ніж третина загального складу); члени територіальної громади в межах місцевої ініціативи; органи самоорганізації населення, якщо вони представляють більше, ніж третину членів відповідної територіальної громади. Від позиції цих людей залежатиме, коли буде ОТГ і якою вона буде. Є й інших й шлях – фактично примусове об’єднання.  Про це ми поговоримо згодом.

Тобто ініціювати об’єднання територіальних громад можуть не лише чиновники та депутати, але й місцеві жителі, або органи самоорганізації населення, що представляють інтереси не менше третини членів громади.

Олег Дьорка

Продовження читайте в Медіа Дрогобиччина №2 (32) від 02 лютого

Додати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *