“Великий” чи “малий Трускавець” – битва проектів ОТГ

  •  
  •  
  •  
  •  
Протягом останнього часу в Трускавці точаться палкі суперечки стосовно доцільності створення об’єднаної територіальної громади з оточуючими селами.

На цей час дискусія ведеться над двома «проектами», чи то ідеями. Перший, який в народі вже встигли наректи “великий Трускавець”, об’єднуватиме сусідні громади – Орів, Уличне, Зимівки, Доброгостів, Бистрий, Модричі та Станилю з адміністративним центром в оздоровниці. Інший  – це “маленький Трускавець”, тобто пропозиція обмежитись тільки громадами Трускавця, Модрич та Станилі.
Обидва проекти мають право на життя. Різниця тільки в розмірі ОТГ, яка, зрештою, утвориться.

Противники ідеї «великого Трускавця» основним аргументом висувають твердження про те, що курорту доведеться утримувати сусідів, і, зрештою, він перетвориться на “великий колгосп”. Мовляв, основне цільове призначення земель в селах – сільськогосподарське, і ОТГ мислитиме не про розвиток курортної галузі, а про засівання полів. Це твердження є нічим іншим, аніж звичайною спекуляцією, адже зелений туризм – доволі перспективна галузь, а її розвиток може принести чималі надходження до бюджету. Розпорядженням голови Львівської ОДА від 07.08.2015 №402/0/5-15 було створено робочу групу з питань підготовки висновків щодо відповідності Конституції та законам України проектів рішень територіальних громад стосовно добровільного об’єднання у Львівській області. Робочою групою було проведено економічний розрахунок Трускавецької ОТГ, до складу якої увійшли б Трускавець, Модричі, Орів, Станиля, Уличне, Доброгостів. В результаті обчислення прогнозований обсяг доходів ОТГ становить більш, ніж двісті одинадцять мільйонів гривень, обсяг витрат – понад сто шістдесят п’ять мільйонів гривень. Тобто очікуваний профіцит бюджету –  майже сорок шість мільйонів гривень.
Не варто також стверджувати, що утримання населених пунктів, які увійдуть до ОТГ, окрім Трускавця, коштуватиме шалених витрат курорту. Бюджет Модрич у 2018 році становить два мільйони двісті дев’ятнадцять тисяч шістсот гривень, Станилі – три мільйони сто десять тисяч триста гривень, Доброгостова – два мільйони двісті двадцять дев’ять тисяч дев’ятсот гривень, Уличного – шістсот двадцять дві тисячі триста гривень. Тобто річний бюджет всіх сіл разом – вісім мільйонів вісімдесят три тисячі гривень. Навіть якби Трускавцю доводилось виділяти ці гроші з власного бюджету – це мізерна сума за грандіозні перспективи розвитку. Слід також пам’ятати, що в країні діє фінансова підтримка державою добровільного об’єднання територіальних громад, яка закріплена на законодавчому рівні. Держава допомагає, шляхом надання ОТГ коштів у вигляді субвенцій на формування відповідної інфраструктури, згідно з планом соціально-економічного розвитку такої територіальної громади.
Для того, щоб об’єднана територіальна громада була утворена, всі ради сіл та Трускавця мають винести ухвалу про добровільне об’єднання, або ж провести місцевий референдум та на його основі вирішити власне майбутнє.
Створення ОТГ – це черговий крок до реформування держави, оптимізації системи управління та використання фінансів. Це шлях до децентралізації, який нам необхідно пройти для побудови реально діючих громад, які не чекатимуть “подачок” з центрального бюджету, а будуть економічно ефективними передусім для себе.

Марко Федоренко

Медіа Дрогобиччина №2 (32) від 02 лютого

Додати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *