Палиш листя – провокуєш рак

Кому подобається дихати димом від тліючого листя?
Мабуть, нікому.
Однак, традиційно, з року в рік, з настанням осінньої пори знаходяться ґазди, які розводять вогнища з опалого листя перед будинками, на вулицях, просто у житлових кварталах… А чи знають вони, що спалювання опалого листя несе чималу шкоду здоров’ю людини та природі?

Чим шкідливе спалювання опалого листя?

Кожен другий українець має алергію на дим, тож спалювання листя послаблює імунітет половини жителів нашої країни. При згорянні однієї тонни рослинних залишків у повітря потрапляє близько 9 кг мікрочастинок диму. До їх складу входять: пил, окиси азоту, чадний газ, важкі метали і низка канцерогенних сполук. У тліючому без доступу кисню листі виділяється бензопірен, що здатен викликати у людини ракові захворювання. При тлінні вологого листя з димом у повітря вивільняються діоксини – одні з найотруйніших для людини речовини.  На присадибних ділянках рослини нерідко окропляють пестицидами, які також вивільняються у повітря при згорянні листя.

Окрім безпосередньої шкоди людському здоров’ю, спалювання рослинних залишків становить суттєву загрозу для природи. А ще – виникає загроза перекидання вогню на природні ділянки, ризик загоряння житлових будинків, погіршується видимість на дорогах, збільшується частота ДТП.

 

Яке покарання передбачене для порушників?

Спалювання рослинних залишків є прямим порушенням Законів України “Про охорону навколишнього природного середовища”, “Про охорону атмосферного повітря”, “Про благоустрій в населених пунктах”.

Дії, що є порушенням зазначених норм законодавства, тягнуть за собою відповідальність, відповідно до ст. 77-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Самовільне випалювання сухого листя тягне за собою накладення штрафу на громадян від 10 до 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, і на посадових осіб — від 50 до 70 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

 

Компостування та мульчування – альтернатива спалюванню

Єдиною альтернативою спалювання листя є компостування. Кожен власник присадибної ділянки чи комунальне підприємство, що надає послуги із озеленення міста, на своєму господарському дворі можуть зробити компостну яму, зберігаючи в ній рослинні залишки. Як результат, не буде забруднюватися повітря, а вже за півроку кожен матиме власне безкоштовне добриво. Також законодавством передбачена можливість укладання договорів на вивезення листя зі спеціалізованими організаціями.

…У Бориславському парку восени можна зустріти пана з граблями та мішками, який збирає листя для свого городу, паралельно полегшуючи роботу прибиральникам парку. Компостних ям не створює, користується старим методом поліпшення ґрунту – мульчування землі. Шар листя надійно захищає ґрунт від пересихання, вимивання, ерозії, збагачує його корисними речовинами. У свою чергу, це економить час та сили весною на перекопування та удобрення ґрунту – потреба в цих діях відпадає.

 

Юлія Гасій, Медіа Дрогобиччина №13 (27) від 03 листопада

 

Додати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *