Бориславський парадокс: дощі – є, води – немає

Борислав продовжує потерпати від нестачі води в кранах і її надлишку  на дорогах. Особливо загострилася ситуація восени – в період дощів. У будинки подається  брудна, непридатна до пиття вода, допускаються систематичні перебої у постачанні холодної води. Найбільш сталого характеру ця ситуація набула в районі Коваліва. Хтось звик і навчився з цим жити, а хтось вимагає дотримання своїх прав споживача і мріє про цілодобову воду в кранах. Зокрема, активісти сформулювали скаргу про неналежне надання КП «Бориславводоканал» послуг з холодного водопостачання та поширили її на інформаційній Facebook-сторінці F4S з проханням до небайдужих громадян відсилати звернення в усі можливі інстанції.

25 вересня відбулась традиційна нарада міського голови Ігоря Яворського з керівниками комунальних підприємств Борислава. Зокрема там йшлось про водопостачання.  «Людям не зрозуміло, і мені в тому ж числі, чому кожен погодній фактор позбавляє місто нормальної подачі води. Вирішуйте проблеми, не створюйте їх», – наголосив очільник міста на нараді. Директор водоканалу Ярослав Лопушанський пояснив наявність в кранах брудної води дощами, які провокують збір у водоочисних спорудах великої кількості забрудненої води, з якою фільтри не можуть впоратись.  «Потрібно провести капітальний ремонт системи очистки, але коштів не вистарчає» – каже директор КП. Перерахування оплати за подану технічну воду буде проведено згідно інструкції за іншими тарифами.

Ми ознайомились зі звітом КП «Бориславводоканал» за період з 01.01.2016 по 01.07.2017 року та поговорили з Ігорем Тарновецьким – головою житлово-комунальної комісії, який разом з Русланом Зелінським узяв під контроль діяльність підприємства.

Як водоканал рятували

Вода в Борислав подається з п’яти водозаборів: «Ріпне» та «Ріпне-2» – Мразниця, центр та Губичі. «Валька» та «Штатерлянди» повністю забезпечує водою мікрорайон Тустановичі. «Раточинка» – Раточину та Баню. Вода до спального району Коваліва подається з Рибника, що є затратно в плані електроенергії. Саме борг перед “Львівобленерго” був причиною «спраглого» страйку в місті два роки тому. А у зв’язку із підвищенням тарифів на електроенергію та збільшенням мінімальної заробітної плати, комунальне підприємство було б неспроможне платити за неї. І пішло б на продаж.

Отже, за півтора роки КП «Бориславводоканал» провело ряд ремонтних робіт: вдосконалення водозаборів та заміна близько 20 км. залізних труб на пластикові. Це зменшило втрати води в мережах з 91% до 73%. Що, в свою чергу, призвело до економії електроенергії. По нижчими більш, ніж у два рази нічним тарифами, тепер  до резервуарів чистої води (РЧВ) на вул. Палія воду закачують вночі. Встановлено 5 регуляторів тиску  та манометри – це дає технічну можливість для збалансування гідравліки в системі, а також – нову гіпохлоридну станцію на Бухові.

Таким чином, Водоканал погасив майже всю заборгованість по заробітній платі. Завдяки згаданим роботам та збільшенню тарифів на водопостачання та водовідведення, підприємство практично вийшло на самозабезпечення. На ведення господарської діяльності та закупівлю нової техніки наразі коштів не вистачає.

Роботи виконували ПП «Мажор», ТОВ БКП «Еліт», ПП «Винар», ТОВ «Група Спецтехнологія» за кошти з обласного та міського бюджету. Зокрема, останнє минулого року проводило Реконструкцію водопроводу на вул. С. Бандери від будинку № 253 до будинку № 43 за кошти Департаменту розвитку та експлуатації житлово-комунального господарства Львівської обласної державної адміністрації за 1 мільйон 136 тисячі 286 грн. Та у вересні цього року уклала договір з Управлінням житлово-комунального господарства та енергозбереження міської ради – про підключення індивідуальних житлових будинків на вул. Довбуша до міської мережі побутової каналізації за 294 577 грн.

Також Спецтехнологія займається демонтажем старих залізних труб у місті. Труби підлягають експертній оцінці, оцінені кошти направляють на монтаж нових трубопроводів. В середньому, оціночна вартість бориславських труб – 4500 грн. за тонну. За півроку «Спецтехнологія» демонтувала 333 тонни трубопроводів. З них на монтаж нових трубопроводів направлено 1 млн. 45 тисяч грн. 163 тонни труб знаходяться на складі у Львові і чекають на належну оцінку та на перенаправлення коштів.

Багато роботи ще попереду

У Бориславі 290 км. трубопроводів. Для зменшення витоків треба провести заміну ще близько 30 км. Капітального ремонту та реконструкції потребують також близько 32 км. трубопроводів побутової каналізації. «Спецтехнологія», згідно із укладеним з Водоканалом договором, може проводити демонтаж тільки тих труб, які числяться на балансі Водоканалу. А от скільки їх у нас залишилось – нікому достовірно невідомо. І якби в Бориславі безкарно не крали труби кілька років тому, місто могло б мати цілком оновлений водопровід.

Передусім, труби будуть замінені на Коваліва. Ігор Тарновецький каже, що саме діряві труби є причиною подачі брудної води в крани. Для збільшення часу подачі води в цей мікрорайон будуть прокладені додаткові труби – через вул. Ірини Сеник та Коваліва, щоб з’єднати Коваліва із загальною системою водозаборів.

Щоб воду не крали

Ще один непочатий пласт роботи – перевірка на наявність несанкційних врізок. Зокрема, на Східницю за місяць перекачують близько 70 тисяч кубічних метрів води. А оплачує Східниця – як за 20, пояснюючи це втратами. Натомість пан Тарновецький каже, що в селищі втрати максимально можуть сягати 10%, і аж ніяк не 50 тисяч кубометрів. Тому підприємство зараз шукає компанію, яка б допомагала абонентському відділу, надаючи послуги з виявлення крадіжок. До того ж Східниця не спішить допомагати «Водоканалу» вийти з кризи.

Юлія Гасій, Медіа Дрогобиччина №11 (25) від 06 жовтня

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *