Чому пацієнт змушений за все платити?

Написати цю статтю мене спонукало побачене та почуте у стінах міської лікарні у Стебнику. Цього місяця мені як пацієнту довелося відчути на собі усі “комфортні” умови перебування у лікарняній палаті та побачити усі прогалини у якісному наданні медичної допомоги.

Перше, на що хотілося б звернути увагу, – це умови у лікарняних палатах. Скажу відверто:  вони жахливі. Потрапивши у хірургічне відділення, одразу ж відчуваєш неприємний запах, проте саме приміщення на перший погляд видається прибраним та чистим. Сама лікарняна палата також не мала б викликати якихось пересторог. Однак, постільна білизна просто наводить жах: пожовкле від прання (і не тільки) простирадло, подушка і покривало теж відлякують незрозумілим запахом і забарвленням. І це все при тому, що постійно йде мова про гуманітарну допомогу з Німеччини та оновленння матеріально-технічної бази. Щоправда, лікарняні ліжка таки пристосовані для пацієнтів з різного роду травмами. Піднявшись на поверх вище, де знаходиться ЛОР-відділення, бачиш кардинально іншу картину. Охайні коридори, палати з комфортними умовами для перебування (є чиста постільна білизна, зроблено косметичний ремонт палат, замінено двері). У кожній палаті є нові умивальники, а ще пацієнт навіть має можливість дивитися телевізор. Чому така різниця? Ніхто пояснень не дає.

Щодо наявності елементарних засобів надання першої медичної допомоги.

Переступивши лікарняний поріг, пацієнт повинен мати із собою все: від елементарного шприца і вати – до найнеобхідніших ліків. Власне, ефективність вашого лікування безпосередньо залежить від вашої платоспроможності. Це зрозуміло, бо така ситуація не лише у Стебницькій лікарні, а й у медичних закладах цілої країни. Однак, окрім медикаментів, пацієнт змушений забезпечувати ще й господарські витрати: пакети для сміття, деякі дезінфікуючі засоби та засоби елементарної гігієни. Прояснити ситуацію, що склалася, і знайти можливі шляхи вирішення проблем спробував директор-головний лікар Роман Пукало: “Так, лікарня повинна якось виживати в умовах, що склалися у нашій державі. Фінансування медичної сфери в Україні вкрай низьке.  Ми просто змушені шукати шляхи економії, тож частково витрати на перебування пацієнта у лікарні лягають на його власні плечі. Цього року, згідно бюджетних запитів, для повноцінної роботи нашого медичного закладу нам необхідно 26 млн. 471 тисячу гривень, з них на господарські витрати – 186, 5 тисяч гривень. З необхідної нам суми ми отримали всього 14 млн. 422 тисячі. Решту нам вдається отримати із Дрогобицького міського бюджету, проте все ж таки залишається дефіцит на оплату заробітної платні – близько 4 мільйонів гривень… Цього року ми вперше практично повністю забезпечені коштами на виплату комунальних послуг – це водопостачання, електропостачання, газопостачання та тепло. Цьогоріч Дрогобицький бюджет виділив нам уже  2 млн. 76 тисяч гривень. Для виплати заробітної плати у нас вистачає грошей лише на вісім місяців, а загалом потрібно 16 млн. 872 тисячі гривень. Тобто, якби не добра воля керівництва Дрогобича та депутатського корпусу, – невідомо, в якій ситуації ми б зараз знаходилися. Хочу зауважити, що зараз суттєво зменшилася кількість хворих, які звертаються за медичною допомогою, бо люди просто не мають коштів на лікування. І це тенденція по всій державі. За два останні роки у нашій лікарні скорочено 65 ліжок і також кілька десятків посад. Переважно скорочення відбувається за рахунок людей, що звільнилися у зв’язку з виходом на пенсію, або вакантних місць. Проте, можу запевнити, що скорочення не впливає на якість надання медичної допомоги. Крім того, стараємося економи видатки на статті оплати заробітної плати. Однією з найважливіших причин такого стану медицини є те, що навколишні території (Дрогобицький р-н, Трускавець, Борислав) лікують своїх мешканців у лікарнях Дрогобича та Стебника, не перераховуючи за це жодних коштів Дрогобицькій медицині. Це передбачено законодавством, однак не розроблено жодного механізму перерахунку коштів за пролікованого хворого. Незважаючи на такі важкі часи, маємо велику надію, що медична реформа, яка розпочалася, принесе реальні позитивні зміни”.

Щодо конкретних витрат на господарські потреби та перебування пацієнта у лікарні, нам дала коментар головний бухгалтер Стебницької міської лікарні Ольга Карпа: “Так, у нас, як і у всіх медичних закладах, звичайно, є проблеми з фінансуванням. Цього року конкретно на господарські витрати нам виділено 5 тисяч гривень на цілий рік – це при необхідних 186, 5 тисячах. За  можливості ми просимо самих пацієнтів купувати деякі господарські засоби,  проте у нас це оприбутковується відповідним актом. Таким чином, завдяки цим “благочинним внескам” за цей рік ми оприбуткували 35 тисяч гривень. На медикаменти  нам виділено всього 100 тисяч гривень на рік, з яких більше 50% іде на придбання наркотичних засобів для онкохворих пацієнтів. На забезпечення хворого харчуванням нам виділено 110 тисяч гривень, а на один день харчування це приблизно 2 гривні 20 копійок. Також надходять кошти за надання платних послуг, тобто медичних оглядів, у сумі 48, 9 тисяч гривень. 81, 5 тисяч гривень надійшло за рахунок надання майна в оренду. Однак цих коштів все одно не вистачає для повноцінного функціонування лікарні”.

Окремо хочеться виділити медичний персонал лікарні, котрий, попри практично спартанські умови праці, все ж здатен швидко надати медичну допомогу.

Звичайно, можна зрозуміти пояснення про недостатнє фінансування. Проте для чого розпочалися реформи медицини?  Очевидно, що як і усі розпочаті реформи, вони існують лише на папері. На жаль, жодних реальних змін у бік покращення не відбувається, і ми  змушені лише виживати в цих умовах, або, що ще гірше, – просто пристосовуватися до них.

Олеся НІМЕРОВСЬКА, Медіа Дрогобиччина №11 (25) від 06 жовтня

Додати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *