Депресіє осіння, хто ти?

За вікном вересень, а це означає, що сезон масової нудьги за літом та нарікань на його швидкоплинність офіційно розпочато.

Для цієї болячки вік, як і професія, абсолютно не мають значення, вона може підкосити кожного. Кажуть, що такий психологічний стан цілком нормальний, мовляв, таким чином наш організм реагує на зміни сезонів. Проте одними балачками це не завершується, адже осіння, як кажуть у народі, хандра має дуже неприємну звичку перетворюватися на різноманітні хвороби. Саме завдяки їй ми і наші діти часто застуджуємося, скаржимося на головні болі, легко дратуємося через дрібниці і навіть страждаємо від раптових панічних атак.

Помітивши розвиток подібних симптомів, людина, вже за звичкою, кудись біжить: у кращому випадку – до лікаря, а в гіршому – до першого-ліпшого фармацевта. Але чи варто? Чи справді від аптечних вітамінів та пігулок вам стане краще? Наш експерт зі здорового харчування Христина Матківська переконана: якщо ваш стан здоров’я не визначається як критичний, то ви легко можете обійтися без препаратів, які наполегливо пропонує придбати реклама.

– Христино, що відбувається з людським організмом після 31 серпня, чому в нас моментально змінюється  настрій?

– В людей виникає постійний стан стресу, бо організм перебудовується із літнього способу життя на зимовий. Ми не можемо цього побачити, адже всі зміни відбуваються всередині. Як би дивно не звучало, але цей процес можна полегшити за допомогою звичайного правильного харчування. Від того, що і як ми їмо, залежить ступінь важкості симптомів під час перебудови організму між сезонами.

– Тобто цей стан не від того, що на нас погано впливають зовнішні фактори (наприклад, діти пішли до школи чи стало менше  часу), а тому, що ми неправильно їмо?

– Саме так. Усім відомо, що зазвичай люди не люблять сильно замислюватися  над прийомами їжі. Коли починається осінь, сезон дощів, настрій миттю скочується  до нуля, і ви не хочете взагалі нічого робити, а тим паче – навантажувати себе зайвими клопотами, пов’язаними з готуванням здорової їжі. Я це все розумію. Але якщо не взятися за харчування, відсутність гарного настрою переросте у справжній стрес, – а це аж ніяк не втішний діагноз.

– Існує стереотип: здорове харчування – дороге харчування. Деякі люди не те, що не хочуть, вони просто не можуть дозволити собі витрачати кошти на таку їжу, ти згідна?

– Це неправда. Вам не потрібно купувати дорогі чи якісь унікальні продукти: просто споживайте у великій кількості сезонні фрукти та овочі. Ось така «страшна» таємниця!

Наприклад, зараз маємо сезон баклажанів, а це означає, що їх треба встигати їсти практично кожного дня. Баклажани мають здатність піднімати настрій, так само, як гарбуз і навіть улюблений багатьма  глінтвейн. Напій, до слова, не обов’язково має бути алкогольним: можна зварити собі яблучно-виноградний  сік  і додати  до нього  різних спецій для смаку.

Для настрою та гарного самопочуття також добре пити коктейлі із зелених фруктів та овочів. Все їстівне, що бачите на базарі зеленого кольору,  підійде для приготування «щасливого коктейлю».

Я не хочу сказати, що люди не їдять вищезгаданих продуктів взагалі, просто вони роблять  це не так часто. А таємниця здоров’я полягає  саме в регулярному споживанні.

– А що ж робити взимку, коли природа не дарує різноманітної  корисної смакоти?

– Тут все працює дещо інакше. Людина дуже розумно влаштована, наш організм готується до зими ще з червня. Ми споживаємо сезонні продукти й таким чином створюємо  собі запас вітамінів на зимовий період.

– Ти вживаєш аптечні вітаміни?

– Категорично ні, адже я знаю, що природні – корисніші та доступніші. Всі вітаміни, що продають в аптеці, є синтетичними.

Ось, наприклад, коли організму людини бракує заліза, їй чомусь ніхто не говорить, що треба ввести до  раціону амарантову олію, в якій багато не лише заліза, а й інших корисних елементів.

– Можеш назвати свою головну трійку природніх вітамінів, які варто споживати восени?

– Звісно.  Це хлорела, спіруліна та насіння чіа.

– Ого, звучить, наче китайська мова! Що це за продукти?

– Це все водорості, окрім третього. Хлорела та спіруліна є незамінними препаратами за вмістом корисних вітамінів та мікроелементів. Їх рекомендують усім, навіть вагітним жінкам. Знаю достеменно, адже переконалася на собі.

Наприклад, у 28 грамах хлорели – 202%  добової норми кальцію, вітаміну А – 287%, цинку – 133%, білка – 33%. У спіруліні дуже багато білка, більше просто немає ніде, – це 67%  добової норми. Саме тому цей вітамін підходить для спортсменів, бодібілдерів та для тих, хто не вживає м’яса. Він виводить з організму токсини, і вже за місяць вживання ви зможете відчути реальні результати.

– Де ж знайти такі диво-вітаміни?

– В Україні вони є, навіть в аптеках. Проте, я б радила все ж  купувати в еко-крамницях, там вони справді будуть без добавок.

А в насінні чіа, про яке я згадувала, є дуже багато омега-кислот, необхідних жіночому організму. До речі, чіа спокійно можна вживати замість риб’ячого жиру.

– Словом, усе це не є дуже дешевим, хоча ціна й не космічна. Та, як я розумію, ці вітаміни слід споживати маленькими дозами, по декілька грамів?

– Так, це дуже добра інвестиція у власне здоров’я.

Підсумовуючи, рекомендую всім не впадати у крайнощі, різко відмовляючись від звичного способу життя. Просто поступово  додавайте до раціону якнайбільше сезонних продуктів та при нагоді спробуйте вітаміни із трійки моїх фаворитів. Я обіцяю, що результати вас здивують: будете почуватися щасливими та енергійними, – саме цього усім і бажаю.

Уляна САЛІЙ, Медіа Дрогобиччина №10 (24) від 21 вересня

Додати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *