«Оріана»: сиротинець і садочок?

Збільшення мінімальної заробітної платні в Україні призвело до низки змін у структурі фінансування бюджетних установ. Зокрема, це торкнулось дитячого будинку «Оріана» у Бориславі. Адже фінансування цього закладу здійснюється через централізовану бухгалтерію Бориславського відділу освіти. А в скарбниці міста, як завжди, катастрофічна нестача  коштів. Тепер заклад перебуває у першому списку ризиків скорочення.

«Оріана» – сиротинець відкритого типу

Сиротинець, заснований 1993 року, знаходиться на вулиці Шевченка 107, у приміщенні колишнього дошкільного закладу №10. У закладі виховуються діти віком від 3 до 18 років, функціонують три групи: дошкільна, молодша і старша шкільна. Це переважно дітки-сироти, напівсироти, дітлахи із малозабезпечених та неблагонадійних сімей.
Діти шкільного віку відвідують СЗШ №3, спортивну школу, школу мистецтв, драматичний гурток, вокальний ансамбль «Оріаночка». У дитячому будинку плідно працює гурток «Умілі руки», доробками вихованців якого прикрашено зали, коридори та кімнати закладу. Виставки дитячих робіт неодноразово відбувалися у міському краєзнавчому музеї. Вихованці беруть активну участь у всіх заходах ЗОШ № 3 та міських святах.

«Оріана» є будинком відкритого типу. Там створено всі умови, аби вихованці мали не лише щоденний затишок і тепло, навчання та розвиток, але й згодом змогли знайти своє місце в житті. Адже часто такі діти не знають, як себе відчувати та поводитися у зовнішньому світі.  Не останню роль тут відіграють наставники від Самбірсько-Дрогобицької єпархії УГКЦ. Координатор проекту «Одна надія» (проект започаткував  практику наставництва ще 2009 року в Києві)  Євген Осипчук наголошує: «Найважливіше в наставництві – це постійність. Не може бути такого, що набридло чи поганий настрій – і я не піду. Бо дитина чекає, а її інтереси – понад усе. Вона отримала серйозну травму, яку витримає не кожен дорослий, і завдання наставника – допомогти їй це пережити».

Кожна дитина «Оріани» має такого наставника, який допомагає морально, юридично та  може підставити дружнє плече.

Будинок та подвір’я «Оріани» є чистими та впорядкованими. Директор (Ірина Костира,  22 роки на посаді керівника) зуміла налагодити мережу зв’язків з меценатами місцевого та зарубіжного рівнів.

Скорочення персоналу

Зараз у державній системі опіки проходить реформування дитячих будинків на користь альтернативних форм соціалізації. Діти, позбавлені батьківського піклування, можуть виховуватися в опікунів, дитячих будинках сімейного типу, фостерних сім’ях. За кордоном є ще практика сімейної медіації, спрямована на попередження поширення сирітства шляхом допомоги неблагополучним сім’ям.  

Ми відвідали «Оріану» у серпні, саме в період очікування на скорочення, – погодьтеся,  болісний період для персоналу. Поспілкувалися з вихователями – це добрі, привітні та розумні люди. З директором говорили про ситуацію зі скороченням та вирішення  проблеми. Перше питання, яке логічно виникає, – чому?

Дитячий будинок розрахований на 30 дітей. Зараз їх 18.  Наступного року кількість зменшиться до 12-ти. У зв’язку з економією вийшов наказ про об’єднання груп. Персонал планують скоротити вдвічі. «Із семи вихователів залишаться троє. За двадцять років  утворився дуже тісний зв’язок між нами та вихованцями. Ми разом обідали на Святу Вечерю, снідали на Великдень. Неділя, вихідні дні – ми завжди тут. Окрім того, роботу 45-літньому спеціалісту вузького профілю знайти у Бориславі складно» – говорить Ірина Костира.

Які варіанти є у бориславських сиріт?

Є в Бориславі дитячий будинок сімейного типу, створений сім’єю християн-баптистів. (ДБСТ – альтернатива інтернату. Окрема сім’я бере на виховання та спільне проживання не менш як п’ятеро дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування. Фінансування ДБСТ відбувається з місцевого бюджету). Там виховуються п’ять дітей з прилеглих до Борислава сіл. П’ятого вересня 2017 року цьому будинку виповниться рік.

Щодо всиновлення, то не так легко знайти охочих… «Переважно хочуть маленьких дітей – адже чим більша дитина, тим більше їй потрібно тепла і любові, щоб переважити негативний досвід минулого. За всю історію «Оріани» тільки двох дітей усиновили» – каже директор пані Ірина. Складною є сама процедура усиновлення, але баталії ведуться тільки за здорових немовлят. «Переважна більшість бездітних пар хочуть усиновити здорове немовля до року. Кількість охочих батьків надто  перевищує кількість немовлят. Відповідно, кожна ланка, що стикається в роботі з таким немовлям, може бути задіяна у корупційній схемі. В пологових будинках, службі у справах дітей, в судах, що ухвалюють рішення стосовно позбавлення батьківських прав, працюють різні люди. Хтось чесний, хтось не зовсім, а хтось зовсім ні», – розповідає представник доброчинної організації “Львівська освітня фундація” Анна Решетник. – Основним завданням суспільства має бути недопущення потрапляння дитини в інтернат. Там можуть працювати добрі й турботливі люди, але сама система колективного виховання дуже часто є нищівною для особистості дитини. Велику увагу варто приділяти роботі із сім’ями в складних життєвих обставинах».

Щодо корупційних схем. Пан Микола з Борислава десять  років тому особисто стикався з корупційною складовою в суді під час усиновлення дитини зі Львова. Зокрема,  суд кілька разів повертав йому документи через неточності. Справу з усиновленням вирішили лише після того, як судді було виплачено “винагороду” в розмірі 600 умовних одиниць.

Що ж далі із сиротинцем?

Якщо скасувати корупційні складові і спільно працювати над недопущенням дітей до сирітства, потреба в інтернатах рано чи пізно відпаде. Скажімо, Словаччина цього досягла за 25 років. Що буде з «Оріаною» і який вихід з нинішньої ситуації бачить директор сиротинця? Пані  Ірина вважає, що зменшення кількості дітей у дитячому будинку – ознака покращення суспільства, і діткам, поза всіляким сумнівом, краще жити в сім’ях. А  оскільки «Оріана» колись була дитячим садочком, є доцільність його відновлення на частині території сиротинця. Тим більше, що умови дозволяють. А випадки поєднання дитячих будинків та садочків в Україні вже є.

Заступник Бориславського міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради  Роксолана Герасимів каже: «Про закриття дитячого будинку нині не йдеться. Штат працівників буде приведено у відповідність до кількості дітей від першого  вересня. Працівники, що потраплять під скорочення, будуть працевлаштовані. Можливість відкриття садочку на цей рік не ми не розглядаємо. Але приміщення і площі гарні. І якщо юридично це дозволено, то, можливо, ми надамо ці площі під садок. Можливо, навіть приватний. Потреби в нічних групах у Бориславі немає. Приміщення нікуди не передаватимемо».

Юлія ГАСІЙ, Медіа Дрогобиччина №9 (23) від 08 вересня

Додати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *