Борислав: Еко-місто чи еко-безлад?

Дуже популярним сьогодні є слово «еко». Еко-харчування, еко-свідомість, еко-дім, еко-транспорт, еко-туризм тощо.  Маємо в Бориславі комунальне підприємство «Еко-місто», засноване на початку 2004 року Бориславською міською радою. Як йому вдається і чи вдається взагалі відповідати своїй назві, – вирішувати вам.

Раніше підприємство знаходилось на вулиці Братів Лисиків – на базі колишнього комбінату комунальних підприємств. Віднедавна воно займає приміщення колишньої міської лазні. За цей час тут облаштували адміністративний офіс, встановили опалення дровами, облаштували території. За 13 років на підприємстві змінилось сім керівників. Від серпня 2013 року ним директором є Михайло Щербанік. Нині  тут працює 80 працівників.

Основний вид діяльності підприємства – прибирання сміття, боротьба із забрудненням та інші види діяльності: лісівництво, нафтовидобування, торгівля, перевезення таксі, будівництво (доріг і автострад в тім числі), організація відпочинку, ритуальні послуги тощо – зазначено в Єдиному Державному Реєстрі.

Чистота вулиць

Задля об’єктивного оцінювання роботи підприємства, інформаційна сторінка F4S на Facebook провела соціологічне опитування з приводу чистоти міста. В середньому бориславці дали місту два  бали з десяти.

Прибирання міста сплачується з міського бюджету. Встановлення локальних смітників на вулицях, зупинках і алеях – також прерогатива міста. «Еко-місто» ж відповідає за вивезення сміття з локальних смітників та дорожніх заметів. І якщо пішохідні доріжки виглядають ще прибраними, то за ними на траві чи в кущах нескладно знайти сміття. І з його вигляду так само нескладно визначити як давно воно там лежить.

Робочий графік прибиральників –  від 6 до 13 години.

Як поводитись зі сміттям

Одна з основних ознак екологічного міста – сортування сміття. Окрім екологічної вигоди, здавання вторинної сировини є ще й прибутковим. Щербанік Михайло каже, що не може займатись, зокрема, пластиковим сміттям, бо не має необхідної техніки для його вивозу. Попри це «Еко-місту» у 2020 році обіцяють виділити п’ять гектарів  для сміттєзвалища. Пан Михайло запевняє, що, якщо процедура виділення землі відбудеться, він облаштовуватиме сміттєвий полігон за усіма правилами і нормами, передбаченими законодавством.

Дороги

Колись Борислав мав шляхо-будівельне управління та асфальтний завод. Тепер тут – чи не найгірші дороги в регіоні. Дорожники «Еко-міста» можуть здійснювати тільки поточний (ямковий) ремонт доріг, але для капітального ремонту не мають відповідної техніки.

Взимку в обов’язки дорожньої бригади «Еко-міста» входить боротьба з ожеледицею та очистка доріг від снігу. Посипання доріг здійснюється пісково-соляною сумішшю. Підприємсто має трактор МТЗ-82, що чистить дороги, посипає, косить траву. Але директор підприємства каже про неефективність трактора. За його висновками, економніше посипати дороги за допомогою самоскида і двох хлопців з лопатами.

Цієї зими від жовтня до  квітня  підприємство придбало піску і солі майже на 100 тисяч гривень.

З техніки підприємство має ще трактор «Білорус», який може прибирати тротуари і паркові алеї. Ще одне поповнення техніки має бути в жовтні, якщо підприємство виграє мікро-проект.

Інші джерела надходжень та обов’язки

«Еко-місто» надає ритуальні послуги, адже всі кладовища міста перебувають на балансі підприємства. Також воно збирає кошти з підприємців, які торгують за межами території бориславського ринку (за прибирання території). Також на сесії десятого  серпня депутати проголосували за дофінансування підприємства на 960 тисяч гривень. 600 тисяч гривень воно винне Дрогобицькій державній податковій інспекції.

Щодо обов’язків. «Еко-місто» повинно встановлювати дорожні знаки згідно з приписами ДАЇ. За словами пана  Щербаніка, знаки закуповують через Prozorro.

КП «Еко-місто» також є власником 25 відсотків  акцій ТзОВ «Науково-виробниче підприємство «Еконафтогаз». Пан Щербанік, щоправда, стверджує, що це підприємство не є прибутковим, тому надходжень від нього немає.

Ще одним обов’язком, покладеним міською радою на «Еко-місто», є контроль за популяцією вуличних собак. Директор підприємства каже, що місто вже давно не виділяє кошти ні на стерилізацію, ні на вакцинацію тварин, тому він не робить нічого для вирішення цієї проблеми. Про нещодавню акцію безкоштовної стерилізації в Дрогобичі знав, але не мав можливості собак туди доправити. Натомість показав нам кошторис майбутнього притулку для собак та запевнив, що це питання розлядатимуть на наступній сесії міської ради.

Куди списують державне майно?

2012 року в Бориславі проводили капітальний ремонт вултць Трускавецької та Шевченка. Старі бордюри тоді завезли на вуицю Братів Лисиків – поблизу колишнього комбінату комунальних підприємств. Першого серпня цього року активісти помітили, як вночі до приватного будинку на вулиці  Котляревського було привезено старі радянські бордюри. Працівники казали, що не знають звідки та чиї це бордюри, але повідомили, що самі неоднорозаво купували подібну державну власність, як в Бориславі, так і в Дрогобичі. Пан Щербанік до того ж запевняє, що жодні бордюри не числяться на балансі підприємства. То що, кожен може собі їх взяти?

Борислав – охайне місто: чи це можливо?

Щопонеділка в міській раді відбуваються наради за участі керівників комунальних підприємств. Зокрема нещодавно Степан Танчинець, директор фірми-перевізника сміття в Бориславі ДВ «Еко-світ», пояснив нам, що в Бориславі немає відповідальної сторони за вивіз гілок, скошеної трави, листя. І що це не входить в обов’язки «Еко-світу». Також він сказав, що що фірма-перевізник згідно з угодою не зобов’язана сортувати сміття, але запевнив, що буде на кожному сміттєвому майданчику встановлювати контейнери для пластику з власної ініціативи.

В свою чергу КП «Еко-місто» та КП «Зелене господарство» повинні домовлятись про вивіз гілок та трави, з яких «Зелене господарство» може робити біо-гумус і використовувати його для міських клумб. Тим самим економити кошти міста на закупівлі грунту та дбати за чистоту в місті.

Юлія ГАСІЙ, Медіа Дрогобиччина №8 (22) від 23 серпня

Додати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *