Андрій Янів: Ринок практично був доведений до банкрутства

Ринок – це місце, де повинен бути постійно рух коштів та прибуток. Однак, у Стебнику ситуація чомусь кардинально інша. У грудні 2016 року на місцевому ринку підприємці мали намір блокувати роботу міської ради доти, поки їхні звернення та вимоги не візьмуть до уваги. Вони звинувачували адміністрацію в розкраданні коштів і майна ринку та  неналежному виконанні своїх посадових обов’язків і вимагали відставки директора Ігоря Боднара та головного бухгалтера Світлани Пархоменко. Також підприємці наголошували на тому, що вони працюють у жахливих умовах, на території ринку немає жодного благоустрою і виникла велика заборгованість з плати за електроенергію, тоді як усі податки вони сплачують вчасно і в повному обсязі. Головне питання, яке тоді виникло, – це куди зникають кошти. Тоді влада міста пішла підприємцям на зустріч та прийняла їхні правила гри. Власне, Стебницький міський голова заявив, що коли будуть виявлені факти зловживання, справу буде передано до правоохоронних органів. Також міський голова розповів, що цього разу залишає право обирати керівника за самими підприємцями. Таким чином новим директором ринку став Андрій Янів.

Про те, що стало причиною такого стану та як зараз виживає ринок, ми розмовляємо  з директором ринку Андрієм Янівим

– Пане Андрію, ви на посаді уже півроку. Що змінилося від того часу, коли ви очолили комунальне підприємство?

– Коли я очолив ринок, то насамперед треба було погашати великі заборгованості та недостачі. В нас працівники, які прибирають територію ринку, були по два місяці без заробітної платні. На сьогодні  момент заробітну платню усім працівникам виплачуємо згідно з Постановою Кабінету міністрів України, а до того часу це питання навіть ніхто не розглядав. Також ми відремонтували приміщення для адміністрації та перенесли його на територію самого ринку, на це витрачено  близько 13 тисяч гривень. Також великим плюсом є те, що зараз на рахунку ринку є майже 15 тисяч гривень.

– Тобто у вас зараз є кошти, які можете скерувати на благоустрій ринку, адже, якщо говорити відверто, умови праці на ринку жахливі.

– Так, це кошти, які ми можемо використати на найнеобхідніші речі. Також у нас є ще борг перед міською радою у сумі сім тисяч 500 гривень, який залишився  від попереднього керівництва. Однак погашати його зараз ще немає можливості: кошти ми використовуємо на ремонт. Перш за все ми погасили податковий борг та пеню, яка наросла. Насамперед  ми повністю замінили труби та зробили туалети. Адже ринок без води –  це порушення усіх санітарних норм. На ці роботи було витрачено півтори тисячі гривень.. Ще ми навели лад із вивезенням сміття. На початку роботи за вивіз сміття ми сплачували одну  тисячу 700 гривень за місяць, зараз ми дійшли згоди із підприємцем, й яки вивозить сміття, і платимо лише 900 гривень за місяць. Також облаштували на ринку кімнату для охорони. Необхідно ще замінити двері. Є чимало інших планів і задумів, тож маю надію, що поволі ситуація на ринку в Стебнику змінитьсчя на краще.

– Невже на ринку не було елементарних умов?

– Сказати, що не було, – це нічого не сказати. Вода була, однак труби були такі занедбані, що вода подавалася без тиску, отже  можна сказати, що  практично її не було. Санітарні приміщення –  то взагалі окрема історія. Словом,  господарка була занедбана.

Що можете сказати  стосовно заборгованості з  оплати за електроенергію, адже саме це стало причиною протестної акції підприємців у грудні минулого року, адже саме тоді на ринку вимкнули електроенергію?

– Борг за світло ми також сплатили  і зараз намагаємося  використовувати електроенергії не більше ніж вказано за нормами. На разі  нам це вдається. Були розмови про те, що нібито самі підприємці масово крадуть світло, тому виник борг, бо були перевищені ліміти, хоча можу відповідально ствердити, що світло у нас не краде ніхто. Перш за все необхідно було вчасно вносити платню, тоді  такої ситуації не було б.

Ще однією проблемою є те, що підприємці котрі не проводять жодної діяльності,  не платять орендної плати. Яка ситуація зараз, чи щось змінилося помінялося?

– Так, це проблема, бо дуже важко змусити підприємця сплачувати оренду, якщо він її взагалі ніколи не платив. Ми постійно проводимо роботу з тими підприємцями, у яких “заморожені” контейнери. Є дуже багато боржників, але зі всіма ми стараємося знайти спільну мову. Кожному ми надіслали  відповідний лист, поговорили індивідуально. Якщо б це був приватний ринок, такого б не було, але треба розуміти, що наш ринок – це комунальне підприємство. Та все ж маю надію, що порозуміння ми все ж таки знайдемо. І частина підприємців-боржників вже зголосилася частково сплачувати борги. Тому зараз є певні надходження і від сплати оренди.

– А так званий молочний ринок? Чи платять люди там орендну плату?

– Так підприємці, котрі там торгують молочною продукцією, також платять, хоча ця платня  є чисто символічною  і становить три з половиною гривні. Однак  за день це приблизно 150-200 гривень. За ці кошти ми пофарбували торгові місця і плануємо поставити там лавочки.

– А чи з’явилися нові торгові місця. Чи вдалося залучити нових підприємців, окрім тих що торгують тут уже не один рік?

– Ні, нікого  нового нам не вдалося залучити. Проте в нас з’явилося багато виїзних торгових точок. Вони також платять в касу ринку орендну плату, й з цього також надходять певні кошти.

– Коли ви стали директором ринку, проходила аудиторська перевірка, які її результати?

– Так, перевірка була. І за результатами цієї перевірки попередніх керівників ринку треба покарати згідно з законодавством України. Перевірка показала, що внаслідок діяльності попередніх керівників ринок був доведений до банкрутства.

– А понесли вони хоча б якусь відповідальність?

– Цим повинні займатися відповідні органи. Люди, котрі тут працювали, просто звільнилися, отримали всі розрахунки і на тому все.

Ми також  запитали і  підприємців, чи є зміни на ринку, і якщо є, то в кращу чи гіршу сторону. Ми почули практично одностайну  думку про те, що позитивні  зміни за нового керівництва  відбуваються. Звичайно, вони не такі масштабні, як хотілося б, проте однозначно вони є. Тож є надія,що ринок у Стебнику нарешті стане прибутковим

Олеся НІМЕРОВСЬКА, Медіа Дрогобиччина №6 (20) від 21 липня

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *