Гімназія vs Влада: хто кого чи компроміс?

Більшість із читачів, мабуть, чула про конфлікт керівництва гімназії із міською владою, який триває уже понад рік, але минулого тижня досяг свого апогею. Директор і вчителі оголосили почергове голодування, вийшли на протести, міський відділ освіти наполягає на своєму, а думки громадськості розділилися.

У чім, власне річ, а головне –  чи є вихід із ситуації, що склалася,- це й намагаємось з’ясувати.

Проблема. Через відмову влади фінансувати поділ класів на уроках української літератури та математики в Дрогобицькій гімназії імені Богдана Лепкого виникає ризик втрати гімназією свого статусу.

Ціна питання: близько 32 тисяч гривень на місяць.

Офіційна позиція влади, висловлена 13 червня цього року на прес-конференції за участі міського голови Тараса Кучми й начальника управління освіти Петра Сушка.

 • На додаткове фінансування гімназії (зазначимо: це –  близько  700 тисяч гривень на рік – Авт.) у бюджеті немає коштів.

 • Новий статут гімназії не передбачає додаткового поділу класів.

 • Зараз, навіть без урахування доплати за престижність праці (нагадаємо, що від жовтня минулого року вчителі гімназії відмовились від дев’яти відсотків  цієї доплати на користь виплати заробітних плат п’ятьом учителям, які могли б потрапити під скорочення – Авт.)  заробітна платня працівників гімназії більша, ніж посадовий оклад працівників інших навчальних закладів.

 • У всіх дітей має бути рівний доступ до освіти. Додаткове фінансування одних закладів означає не повне фінансування інших.

 • За додатковий поділ класів на окремих уроках можуть доплачувати батьки учнів.

 • Міська рада виділяє кошти на навчання у гімназії 132 дітей соціальних категорій.

 • Цьогоріч було профінансовано 18 мікропроектів від різних навчальних закладів міста на покращення матеріальної бази, а це майже чотири мільйони гривень з міського бюджету.

 • Влада не має наміру прирівнювати гімназію до середньої школи, а конфлікт вважає не економічним, а політичним.

Того ж дня 15 директорів шкіл Дрогобича та Стебника написали звернення, у якому назвали вимоги керівництва гімназії “некоректними і такими, що вносять деструктив у функціонування усієї освітньої галузі”.

Офіційна позиція директора Дрогобицької гімназії імені Богдана Лепкого Івана Лепкого та голови ініціативної групи для порятунку Дрогобицької гімназії Андрія Юрківа, висловлена на прес-конференції, яка відбулася 14 червня цього року.

 • Чинним є статут Дрогобицької гімназії, затверджений рішенням № 1372 сесії Дрогобицької міської ради шостого скликання від 28 травня  2014 року, оскільки нову редакцію статуту  ухвалювали з грубими порушеннями, вона так і не була затверджена відповідними органами, а зараз є оскарженою в суді.

 • Відповідно  до статуту додаткові поділи класів на уроках української літератури та математики є обов’язковими. Тому відмова фінансувати роботу вчителів є порушенням трудового законодавства. Таким самим порушенням є і недоотримання вчителями своїх доплат за престижність праці.

 • Середня освіта в Україні є безкоштовною. Платні послуги в освіті – це гуртки, додаткові студії, але не уроки. Це означає, що жодних інших, окрім міського бюджету, джерел фінансування поділів класів на уроках, у тім числі й доплат із кишень батьків учнів, просто не може бути. Гімназія може знайти донорські кошти на ремонт чи проекти модернізації, але не на виплату заробітних плат учителям.

 • Рівний доступ до освіти полягає у праві вступити до гімназії, ліцею тощо, тобто створення навчальних закладів для обдарованих дітей не позбавляє інших учнів їхніх прав. Гімназії – це особливі навчальні заклади, які й фінансуються по-іншому. Додаткові поділи української літератури, математики, фізичної культури чи інших предметів для таких навчальних закладів є обов’язковими. Інакше, вони нічим не відрізнятимуться від загальноосвітніх шкіл.

 • Влада ділить субвенції Міносвіти порівну, тобто на загальну кількість учнів у неоптимізованих школах Дрогобиччини. Під час цього не враховано, що навчання учнів у різних навчальних закладах і коштує по-різному. Не можна ігнорувати того, що в гімназії найвища категорійність педагогічного колективу, а також найбільша кількість учнів у класах (середня наповнюваність – 30 і більше).

 • Педагогічний колектив гімназії вимагає лише того, що має надаватися їм за законом. До того ж, як і вчителі решти шкіл, не протестує проти того, що їм не платять за завідуваннями кабінетами та не виділяються кошти на відрядження. Хоча це теж цілковите безправ’я.

Директор Дрогобицької гімназії Іван Лепкий зазначив, що не воює з владою чи окремими посадовцями, а воює за гімназію.

Чи дійдуть обидві сторони конфлікту компромісу, який означає збереження статусу гімназії, що успішно функціонує вже 25 років, а чи продовжуватимуть протистояння,  – вирішить суд. Сподіваймося, що новий навчальний рік розпочнуть у гімназії без проблем і “війни”.

Ірина ВОЛОЩАК, Медіа Дрогобиччина №4 (18) від 23 червня

Додати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *