Олег Дукас: Є ще люди, які так і не збагнули: після Майдану прийшов час політиків нової ґенерації …

Ми домовились з ним про зустріч біля пам’ятника Юрію Дрогобичу. Мені подобається ця локація, мабуть, просто люблю старовинну частину міста. На годиннику рівно 16, і він з посмішкою зустрічає мене. Синій піджак, сині джинси і сумка через плече. З вигляду він аж ніяк не схожий на чиновника, який щойно вийшов із стін Ратуші, саме про це я думаю, коли ми тиснемо одне одному руки і вітаємось. Мій візаві сьогодні- радник міського голови Дрогобича з гуманітарних питань Олег Дукас.

– Ви щойно з роботи, над чим працювали сьогодні?

– Головна частина моїх завдань зараз стосується громадських організацій, зокрема – розвитку міського простору. Спільно з «Інститутом міста» ( КП «Інститут Розвитку Міста» – Авт.) працюємо над громадським бюджетом і конкурсом соціально- культурних проектів для громадських організацій. Ще один проект – “SpaceCraft”. Частково займаюся  і питаннями сільзаводу. А  взагалі всі поточні завдання є в моєму телефоні, маю такий собі «планувальник»- під час останніх слів він знаходить в телефоні програмку, щоб продемонструвати, як все працює.

– Звичайно. Напевне є щось таке…- він добирає правильні слова, щоб точніше висловити думку.- Це не тотальне розчарування, ні. Знав, що це буде нелегко, але очікував, що буде простіше реалізовувати щось нове в  міській раді. На жаль, все дещо не так. Мабуть, перед тим як почати щось нове, потрібно зламати те, що було. Цей процес йде досить повільно. Але ми віримо. Зрештою, ніша, в якій я зараз працюю, дозволяє мені реалізовуватись.

– Як працюється молодому політику, для якого це перша каденція із людьми, які вже десятками років у владі? «Конфлікту поколінь» не виникає?

-Залежить з ким. (Посміхається). Я б радше назвав це «конфліктом світоглядів». Є політики  старшого покоління, які мають прогресивне бачення розвитку міста, а є, навпаки, молода людина, яка абсолютно зневірена у всьому і не бачить жодного шансу  щось змінити. Можна бачити можливості, або ж, навпаки, шукати причини, чому це не вдасться зробити. Знаєте, є ще люди, які так і не зрозуміли, що після Майдану настав час політиків нової генерації, іншого світогляду. Я вірю, що такі будуть змушені піти найближчим часом.

На моє запитання, яких політиків більше в стінах дрогобицької Ратуші – тих, хто бачить можливості чи тих, хто шукає виправдань, Олег Дукас чесно відповідає, що зараз ситуація виглядає  50 на 50.

– З мером Тарасом Кучмою ви ще з часів Майдану. За моїми власними спостереженнями, ви завжди були в дружніх стосунках. Після вашої відставки з посади заступника міського голови з гуманітарних питань, як змінилися ці взаємини?

Мій співрозмовник бере кількасекундну паузу. Він посміхається, але я розумію, що це також час для того, аби подумати над відповіддю.

– Я можу сказати відверто – раніше я був набагато ближчим з міським головою, ніж зараз.

Напевне цими словами він не проти завершити свою відповідь, але я прошу деталей.

– Звичайно на попередній посаді я проводив більше часу з мером, адже всі ці наради, зустрічі.. Зараз я маю окремий напрямок, яким я займаюся, відповідно, якщо питання мене не стосується – мене не кличуть на цю нараду.

Давайте детальніше про вашу відставку. В листопаді минулого року ви написали заяву на звільнення, мотивуючи це низкою чинників, серед яких – «постійне нагнітання атмосфери навколо вашої персони депутатським корпусом Дрогобицької міської ради… та лобіювання інтересів керівника відділу освіти (Петро Сушко – Авт.) та екс- керівника відділу охорони здоров’я ( Андрій Шевкенич – Авт..)» ( сторінка чиновника у мережі Фейсбук). Виходить, що в стінах дрогобицької Ратуші все ж лобіюються інтереси певних людей чи певних політичних сил. Це так?

– Якщо говорити про лобіювання, слід розуміти, що тодішній керівник відділу охорони здоров’я є депутатом міської ради від певної політичної сили. До речі, я тоді давав подання на догану для нього. Звичайно, це не сподобалося політичній силі, яку Андрій Шевкенич представляє… Були спроби раніше підписати меморандум, який би  забороняв чинному депутатові бути одночасно  керівником комунального підприємства, але, на жаль, не всі політичні сили підтримали цю ідею. В чому ризик? Із сторони керівництва міста може бути певний тиск на цих депутатів, щоб вони голосували. З іншого боку – такого керівника міський голова не може звільнити, бо за першим стоїть політична сила, яка його лобіює. Моя особиста думка – депутати не можуть бути одночасно чиновниками чи керівниками комунальних підприємств.

– Які з останніх ініціатив місцевої влади ви вважаєте вдалими, а з якими, навпаки, не згідні зовсім?

– Створення Муніципальної варти ( КП «Миніципальна варта» – Авт..) – ідея позитивна. Нещодавно спілкувався із керівником економічного відділу калуської міської ради, який дуже схвально відгукувався про аналогічний проект у їхньому місті, бо саме завдяки представникам Муніципальної варти вдалось вирішити низку проблем, серед яких  незаконне паркування та торгівля. Дуже добре, що в Дрогобичі впроваджується громадський бюджет – це дозволить активізувати громаду. Серед невдалих ініціатив – дозволи на використання підвальних приміщень, що розташовані на Площі Ринок, з комерційною метою, наприклад, підвал біля «Вишеньки» чи управління пенсійного фонду. Це нонсенс. Так не має бути.

–  Ви – представник нової ґенерації українських політиків. Як думаєте, чи готова молодь очолювати політичні процеси та брати відповідальність за зміни в країні?

– Молодь точно готова, але старше покоління, яке дуже міцно «вкорінилося»  в систему хоче підірвати віру в свої сили постійними розмовами про відсутність досвіду, наприклад. Ключова деталь – відсутність досвіду у владі молодь компенсує великим бажанням. Наведу приклад: Ігор Чава (керівник КП «Туристично-інформаційний центр Дрогобича» – Авт.)- людина також без досвіду, але показує хороші результати. Важливо не прийти одразу керівником у комунальне підприємство, а для початку створити його, працювати над ним, тоді точно буде результат. Переконаний – чим більше молодих людей залучати до політичних процесів, тим  кращим буде результат.

– А є попит на молодих людей в стінах Ратуші?

– За моїми спостереженнями, так. Шкода, що молодий спеціаліст не може претендувати одразу на керівну посаду, але це вже питання, яке регулює Кабмін.

– Продовжуючи тему участі молоді у політичних процесах – явка молодих людей на виборах- мінімальна, голосують в переважній більшості пенсіонери, в той час як саме молодих людей не влаштовує той стан речей, в якому зараз перебуває країна. Як це змінити?

– Один з варіантів – максимально активізувати молодь в містах. Як? Дуже просто – «витягувати» найбільш активних людей та залучати до цікавих ініціатив. Моя нещодавня ініціатива – збори ІТ- фахівців. На першу зустріч прийшло заледве десять людей, натомість на другу  – більше двадцяти…Саме з такими людьми ми надалі можемо формувати стратегію розвитку міста. Тема урбаністики також зараз дуже популярна в Україні, і нам вдалося знайти чимало молодих талановитих архітекторів, які допомагають втілювати  в життя проекти. Шукаємо нові обличчя- і, на щастя, знаходимо.

– До вашого приходу до влади ви були засновником та ідейним натхненником громадської організації «Молодіжний прорив». Чим живе організація зараз, якими проектами займається?

– Так склались обставини, що я зараз знову очолюю організацію.(Сміється). Багато наших активістів поїхало на студії  до Львова чи Києва, і там вже й залишились. Нам зараз потрібний новий формат та нові люди. Плануємо зосередити свою увагу на трьох напрямках роботи- урбаністиці, культурі та освіті.

– Чи можете виокремити  три найголовніші проекти, що їх вдалось втілити на нинішній посаді?

– Стратегія розвитку ІТ-сфери в Дрогобичі – це повністю моя ідея. Друга – громадський бюджет  і третя – конкурс соціально-культурних проектів для громадських організацій міста. До речі, знаю, що подано 17 проектів на конкурс.

– Якщо вірити вашій декларації за минулий рік, то вона дуже скромна.

– Ви про майно і доходи? ( Це питання в радника міського голови викликає щиру посмішку). Живу з батьками, відповідно будинок належить їм. Зарплата за минулий рік- близько 100 тисяч гривень.

– У вас не вказано ні автомобіля, ані земельних ділянок, ніякого майна взагалі.

– Це правда. З придбаного  – лише ровер. Кілька разів приїздив ним на роботу. Паркував у Дворику Ратуші.

– Ви надовго в політиці?

– Складно загадувати наперед. Якщо чесно, зараз мені цікавіше працювати не як політику, а «варитися» в громадському середовищі. Політики все ж таки мають певні інтереси і роблять все з певною користю чи задля піару, а в роботі  з громадою можна бути більш щирим, справжнім.

 Роксолана Буяк, Медіа Дрогобиччина №1 (15) від 12 травня 2017

Додати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *