«Два з половиною» двірники на двадцятитисячне місто…

В передгір’ї Карпат розкинулось мальовниче містечко Стебник. Втім, мальовничим видається воно лише тоді, коли дивишся на нього здалеку. А тільки-но в’їдеш, приглянешся – і стає страшно. В кущах – поліетилен, пластик, мішки, старе взуття. На узбіччі доріг – та ж картина. У смітті потопають двори, дитячі майданчики, парки. Так і корить піймати себе на думці, що «ні, наші люди цього зробити не могли, то все жиди і москалі. То все путін». Але навряд чи президент РФ  їздить у Стебник кульки і пляшки розкидати. Тож мабуть-таки це наші люди…

Що сміття – то їх біда, у Стебнику добре знають. Станом на сьогодні, як повідомили «Медіа Дрогобиччину» в міській раді, розроблено нову програму  вивезення ТПВ. Замість комунального підприємства, цим займеться приватна фірма. Місцевий підприємець зголосився надавати населенню якісні послуги з ввезення сміття, і пообіцяв, що ціна за це не зросте. Ба, більше, він зобов’язався встановити територією міста сучасні контейнерні майданчики. Один з них уже є – біля місцевого ринку та Парку Героїв Небесної сотні. До Великодня їх має бути, прогнозується, уже 5-6. Загалом же, має бути стільки майданчиків, скільки це потрібно на ціле місто. Один сміттєвоз у підприємця уже є, ведеться робота над придбанням другого, кажуть в міській раді. «Ми хочемо повністю змінити підхід до проблеми вивезення ТПВ, зробити цей процес якісним», – підкреслив міський голова Петро Старосольський.

Тобто, є надія, що з вивозом сміття буде наведено порядок, і, наприклад,  депутат міської ради Ярослав Пецюх (батько якого, до слова,   був міським головою попереднього скликання, але, на жаль, ради дати з тою бідою не зумів), матиме тепер менше скарг від мешканців щодо неналежного вивозу ТПВ.

А от щодо прибирання… Депутат міськради А.Афанасов вивченням цього питання займається давно. Запити, звернення. На них отримав відповідь про те, хто, що і як має прибирати. Як з’ясувалось, територія міста умовно поділена, і кожна частинка закріплена за різними установами, організаціями, ОСББ. Результат їхнього «прибирання» – на лице: гори сміття у кущах, біля тротуарів, на узбіччях доріг.

«Станом на сьогодні в Стебнику фактично є лише дві з половиною ставки двірника. Вдумаймось, лише дві з половиною ставки на 20-тисячне місто!» – ділиться секретар ради Андрій Петруняк. «Ми внесли зміни в штатний розпис інспекції з благоустрою, одну ставку вдалось вивільнити – аби «перекинути» її на забезпечення міста ще одним двірником. Але ми чітко усвідомлюємо, що цього замало. Аби місто стало чистим, тут має працювати вдесятеро більше двірників», – каже А.Петруняк. Зі слів посадовця, все впирається в кошти. Їх шукають. «Ми почали проводити моніторинг щодо сплати підприємцями податків, акцизного збору. Ситуація вжахнула. Десятки підприємців ведуть діяльність не те що не сплачуючи податків – навіть без ліцензій! Або сплачують такий мізер, що суми називати соромно: 4 гривні, 80 гривень. Ці люди «на камеру» рвуть на собі сорочку, мовляв, вони патріоти і хочуть змін, а для того, щоб зміни настали не роблять нічого, порушуючи при цьому закон і зневажаючи інших підприємців,які платять усі потрібні відрахування в повному обсязі. Я у владу прийшов з підприємницького середовища. І дуже не хочеться псувати стосунків зі знайомими, друзями. Але так, як було дотепер, бути не може. Це нечесно по відношенню до міста, стебничан та інших, добросовісних бізнесменів»

В міській раді розповіли: сьогодні пробують дійти з підприємцями порозуміння, як то кажуть, по-доброму вирішити ситуацію зі сплатами. Якщо ж не вдасться – вдадуться до жорсткіших методів. «Це не «азаровщина», як нам закидають. Ми виступаємо за справедливість. Якщо усі ми хочемо доброго міста, чистих вулиць – ми усі маємо для цього постаратись. І не треба «винаходити ровер». Достатньо просто виконувати Закон. Чесно виконувати».

Чи довго Стебнику потопати у смітті – залежить від самого Стебника. Не від певних осіб, а від усього міста. Яке або почне рятуватися – піднімаючи свою культуру, не кидаючи сміття абиде, сплачуючи податки щоб було за що найняти двірників, або… Або потоне у відходах.  Бо місячники благоустрою, прибирання, які раз у раз проводять в місті з ініціативи мерії і активістів, ічно проблеми не вирішать. Так, до Великодня приберуть. А далі? Далі знов полетить поліетилен і пластик, і жодного мера не вистачить за кожним усе це прибрати. Та й «два з половиною» двірника не справляться.

Хочеться нагадати слова, що чисто не там, де прибирають, а там, де не смітять. І що порядок «у власному домі» – це спільна відповідальність усіх.

Марія Кульчицька

МЕДІА ДРОГОБИЧЧИНА, №1

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *