Декілька слів про лавини в Карпатах

На порозі зима, і прихильники гірськолижного катання уже потирають руки від очікуваного драйву. Хоча погода наразі не балує, проте уже сьогодні з вітерцем можна прокататися на Буковелі та Драгобраті. Там сезон розпочато.

Загалом синоптики прогнозують сніжну морозну погоду у другій половині грудня, так що доступними для катання стануть і ближні місця. Наразі ж у даній публікації хотілося б ще раз поговорити про безпеку у зимових Карпатах. Отож продовжуємо серію публікацій спільно з туристичним порталом karpatytur.info.

У зимову пору, коли активізується гірськолижна індустрія, лижникам та туристам не варто забувати про зимового ворога, який чатує скрізь в горах і є надзвичайно підступний та непередбачуваний. Мова йде про гірські лавини.  Насправді вони, мабуть, є одним з найнебезпечніших явищ у зимових горах (точніше в «засніжених горах»), оскільки ті не передбачувані, володіють колосальною енергією і є надзвичайно швидкі та стрімкі. Потрапляння в лавину дуже часто завершується нещасними випадками. Гори Карпати не  виключенням – лавини тут часте явище, тому, якщо володіти певними знаннями і навиками, в такому разі у вас більше шансів вийти з цього двобою з найменшими втратами.

Причин формування та сходження лавин є дуже багато. Першопричиною звісно є сніг, який накопичується у своїй масі на схилах гір, і в якийсь момент усе це не витримує напруження і починає рухатися вниз з кожним метром набираючи швидкості та сили. Але що може спонукати заставити сніг стартувати у лавину. Тут є дуже багато факторів, які можуть вплинути на поведінку снігового покрову. Проте лідером є погодні умови: швидке підтоплювання снігу, різкі зміни температур.  Холодна пора також не є запобіжником для лавин: нерівномірне промерзання пластів снігу можуть спричинити лавину. Важливим фактором на виникнення лавинонебезпечної ситуації є форма, кут нахилу та географічна орієнтація схилу. Скажімо північні схили менш уразливі до різких коливань температур відтак лавинонебезпечна ситуація там буде довше зберігатися. Врешті вагомим фактором старту лавин є людський фактор. Це прогулянки по лавинонебезпечний ділянках. Навіть гучний голос чи крик в зимових горах своєю вібрацією здатний спровокувати схід лавини.

Для активних туристів уже давно розроблені правила та інструкції, як себе поводити у тій чи іншій ситуації при зустрічі з лавиною. Та оскільки ми орієнтовані на широкого читатча тож вирішили зібрати та систематизувати невеличку антилавинну пам’ятку для тих хто вперше побуває в зимових горах, або для тих, хто далі лижних трас не планує свої мандри. Складена вона з рекомендацій рятувальників та бувалих туристів. Іронія в тім, що інколи лавини можуть навідатися у цілком безпечні місця, тому бути озброєним певною інформацією ніколи не буде зайвим.

  1. Перед тим як планувати мандрівку в зимові гори поцікавтеся синоптичною ситуацією на місці прогулянки чи катання на лижах. Коли звучить повідомлення про лавино небезпеку, краще утриматися від прогулянок. Загалом в світі ситуацію з лавино небезпекою прийнято вимірювати в ступенях від 1 до 5. 1 – помірна небезпека, і 5 – найвищий рівень небезпеки.
  2. Надавайте перевагу тим територіям. де ви знаєте на 100% що працюють рятувальні служби.
  3. Перед мандрівкою ознайомтесь з картами лавинонебезпечних зон та місць, і будуйте свій маршрут так, щоб їх уникати. Якщо таких карт немає, пам’ятайте що схил який перевищує по крутизні 30 градусів уже становить лавинну небезпеку.
  4. Якщо ви все таки вирішили податися у мандри, подбайте про засоби зв’язку. Для професійних туристів рекомендовані рації. У нашому випадку навіть наявність мобільного телефону буде не зайвим. Також поцікавтеся телефонами місцевих рятувальних загонів.
  5. Якщо під час прогулянки ви почули гуркіт лавини – насамперед не панікуйту і не тікайте. В такому випадку вам оперативно необхідно знайти якийсь прилисток. Це може бути дерево чи скеля. У крайньому випадку лягаємо на землю і приймаємо добре відому з авіації позу ембріона: коліна до живота і руками захищаємо голову. Проте у випадку з лавинами є ще дві корисні поради: розташовуємо тіло за рухом лавини і прикрити рот одягом і дихати через нього.
  6. Якщо ви потрапили в лавину, не варто панікувати і кричати. Сніг і так звук повністю поглине. Варто берегти сили і намагатися плавальними рухами переміститися до краю лавини де швидкість завжди менша.
  7. Ось лавина зупинилася і ви під шарами снігу. Насамперед не панікуємо і відганяємо фобії, що задихнемося, оскільки сніг містить достатньо кисню для дихання. Спробуйте створити простір довкола обличчя та грудної клітки. Це дасть вам змогу вільно дихати.  І найголовніше не дайте собі заснути, пам’ятаючи, що вас уже шукають.

Сподіваємося, що дана пам’ятка не стане вам у нагоді, проте її інформація додасть впевненості та спокою вашого майбутнього відпочинку у зимових Карпатах.

Підготував Ярослав Баран

спеціально для “Медіа Дрогобиччина”

та Туристичного порталу http://karpatytur.info

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *