Ступницьке городище – нерозкритий скарб Дрогобиччини

Невеличкі села Ступниця і Котоване  Дрогобицької громади зараз мало відомі широкому загалу, але вони мають такий потенціал, що в майбутньому, при підтримці влади,  можуть стати потужними туристичними магнітами Дрогобиччини. Ступниця, із збереженими до нашого часу оборонними валами 9 ст., є пам’яткою національного значення, на Львівщині таких всього 15, і вони мають особливий охоронний статус. Більше подібних за розмірами оборонних укріплень у Дрогобичі та районі не виявлено.

Перші поселення в цій місцевості виникли ще в часи неоліту (6-4 тис. до н.е.), а в часи середньовіччя Ступниця була потужним городищем із фортифікаційними валами. Історики стверджують, що поселення підпорядковувалося сину Ярослава Мудрого – Ігорю, адже тут Михайлом Грушевським свого часу було знайдено князівську свинцеву печатку. До слова, саме Михайло Грушевський започаткував у Ступниці археологічні дослідження ще вкінці 19 ст. від НТШ, яке організував у Львові. За результатами досліджень історик опублікував дуже великий об’єм документів до історії Ступниці.

Відтак у Ступниці побували наукові експедиції багатьох відомих українських археологів,  дослідження велися навіть в розпал ІІ  світової війни. Зокрема, у 1942 році  в ході розкопок було виявлено сліди поселення лінійно-стрічкової кераміки, тоді тут було викопано 458 фрагментів керамічного посуду!

Оскільки середньовічна фортеця в Ступниці територіально перебувала  в ареалі хорватських племен, які засновували на наших теренах городища ще з 9-10 століття, то вчені припускають, що Ступницьке городище теж було засноване білими хорватами, а згодом  воно перейшло під егіду київських князів.

Зокрема, в період Галицького князівства Ступниця могла відігравати роль митниці. Про зв’язок із білими хорватами свідчить також знайдений тут дрогобицькими істориками у 2012 році зооморфічний S-подібний бронзовий гак – елемент поясного набору Х–ХІІІ ст. (сьогодні він, які сотні інших артефактів городища, перебуває у фондах Музею «Дрогобиччина»)

Сучасні дослідження Ступниці відновилися в 2007 році за ініціативи історика, директора  ДІКЗ «Нагуєвичі»  Богдана Лазорака, наукового співробітника ДДПУ ім.І.Франка Романа Миська та директора музею археології ЛНУ ім. І.Франка Ярослава Погоральського.  За цей період було зроблено чимало роботи, яка підсумована в низці наукових праць.

Цього року науковці залучилися фінансовою підтримкою відомих в Дрогобиччині меценатів – Фондом братів Дуліб’яників, і це дало змогу забезпечити роботу наукової експедиції протягом 5 місяців. Особливо цінним є те, що вчені ґрунтовно дослідили стан місцевого храму Святого Юра (УГКЦ), який розташований на території городища, а також провели геодезичні обміри території за допомогою сучасного обладнання. Підсумки цих досліджень було презентовано місцевій громаді  учора в церкві Святого Юрія в межах наукової конференції. До слова, історія  першого храму на цьому місці теж сягає в глибину віків, аж до 14 ст.

Конференцію  «Ступниця і Котоване від неоліту до ранньомодерного часу: Підсумки і перспективи досліджень середньовічного городища та реставрація храму Святого Юрія» приурочили 644-ій річниці від першої писемної згадки про село Ступниця.

З науковими доповідями про історичність цієї місцевості виступили відомі львівські науковці – уже згадуваний Ярослав Погоральський,  доктор історичних наук, головний науковий співробітник відділу історії середніх віків Інституту українознавства ім. І. Крип’якевича НАН України  Володимир Александрович, а також завреставраційним відділом Національного музею народного мистецтва Гуцульщини та Покуття ім. Й. Кобринського  Андрій Лінинський (м. Коломия), який в теперішній час займається реставрацією давніх ікон 300-літньої церкви Преображення у Підбужі.

Про особливості планування села Ступниця і підсумки геодезичної експедиції 2021 року прозвітував старший викладач кафедри ландшафтної архітектури, садово-паркового господарства та урбоекології Національного лісотехнічного університету України Любомир Пархуць(м. Львів), який, власне, протягом всього літа займався геодезичними обмірами Ступниці. Варто зазначити, що результат цієї праці – це вже реальна користь для мешканців села, адже вони тепер мають детальний оцифрований план місцевості, який можуть використовувати для своїх потреб.

До ремонту. Фото 08.12.2009р.

Та найбільше, що зараз турбує громаду і науковців – це стан церкви Святого Юра 1894р. З метою її збереження та повернення до втраченої автентичної форми працювала ціла група науковців, які детально дослідили технічний стан сакральної споруди. Зокрема, це кандидат архітектури Ігор БОКАЛО, кандидат історичних наук Віктор МЕЛЬНИК, магістр реставрації Максим ЧОРНИЙ (кафедра архітектури та реставрації Національного університету «Львівська політехніка», м. Львів), які  презентували громаді дослідження будівлі та дали попередню оцінку її технічного стану і свої пропозиції з невідкладних протиаварійних заходів, які необхідно робити вже.

Роботи є чимало, кошти потрібні немалі, але якщо ініціативи науковців підтримуватиме громада, а особливо влада різних рівнів, то в Ступниці буде не лише славне минуле, але й велике майбутнє. Адже не так давно село Урич  було мало кому було відоме, а зараз сюди на фестиваль та екскурсії  з’їжджаються гості із всієї України.

Свою підтримку не лише словами, а реальним фінансуваннями задекларував депутат Львівської обласної ради від ВО «Батьківщина Андрій Дуліб’яник. Від його імені виступив помічник-консультант Андрій Вовк, який пообіцяв і подальше сприяння депутата  задля розвитку цієї історичної місцевості. Також він порекомендував ініціативній групі  готувати проекти для участі в обласних програмах, щоб отримати фінансування з обласного бюджету.

На заході побував міський голова Дрогобича Тарас Кучма, який теж наголосив на  історичності цього місця та закликав усіх  об’єднати зусилля задля дослідження та промоції краю.

Ступниця, завдяки Богдану Лазораку вже має величезну підтримку в науковому товаристві, зокрема є  тісна співпраця з ДДПУ ім. І. Франка, Археологічним музеєм Львівського національного університету ім. І. Франка, Національним університетом «Львівська політехніка», Національним лісотехнічним університетом України (м. Львів), Інститутом українознавства ім. І. Крип’якевича НАН України, Національним музеєм народного мистецтва Гуцульщини та Покуття ім. Й. Кобринського (м. Коломия).

Є бажання докластися до розвитку свого краю і в парафіяльної громади та староства сіл Ступниця і Котоване.  А це вже серйозна заявка на успіх та сподівання, що уже в недалекому майбутньому тут проводитимуться фестивалі середньовічної культури,  а та цікаві історичні екскурсії.

Віра Чопик

Фото автора

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *