Замкова або Костьольна гора в Східниці

Дерев’яна церква Св.Миколая у Східниці, 1999р.,(ПЦУ), незвичної архітектури, побудована на місці колишнього костелу Блаженної Кінги на Замковій горі, або її ще називали Костьольна гора. Церква нова, але місце має свою історію, і її свідки – це дзвіниця та могила з тих часів.

Згідно розповіді східничан, костел Св.Кінги десь в 1962-63 році більшовики розібрали, з цього дерева побудували школу у Перепростині. Однак, в  зустрічається також інформація, ніби це дерево змила повінь, коли воно лежало на березі…

Біля церкви збереглася могила нафтового промисловця Казімєжа Одживольського, одного із фундаторів костелу, а також з того часу вціліла костьольна дзвіниця.

Варто зазначити, що фото костелу, які є в мережі, свідчать про його красу, у наші дні він міг би стати цінною перлиною дерев’яної зодчини. І це не дивно, адже побудований за проектом відомого в той час краківського архітектора Славомира Одживольського. Костел мав навіть свій оргАн!

У Східниці на той час бурхливо розвивався нафтовий промисел, тож місцева польська громада, яка, очевидно, в тих процесах була задіяна не як чорнороби, могла собі дозволити. Кошти на побудову були акумульовані Нафтовим Товариством, до якого входили представники місцевих копалень і підприємців, складку зробили також місцеві робітники. Допомогла також княгиня Марія Любомирська і вже згаданий нафтовий промисловець Казімєж Одживольський.

Костел став осередком релігійного життя римо-католиків у 1925 році із набуттям статусу парафії.

Польська громада, згідно розповіді місцевого мешканця, до війни налічувала тут близько 1500 осіб. І, якщо почитати історію Східниці того часу, українці після розпаду Австро-Угорської імперії тут зазнавали жорстких утисків і переслідувань зі сторони польських жандармів, доходило навіть до летальних випадків.

Зараз із Костьольної гори у Східниці можна спостерігати довкола мир та піднесення, і, дай Боже, щоб так було завжди.

Автор тексту і фото Віра ЧОПИК,

давнє фото костелу – з мережі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *