ТОВ “Грінера Україна” стає монополістом на сміттєвому ринку

 2 травня депутати Стрийської міської ради затвердили підписання договору з ТОВ «Грінера Стрий» щодо управління Стрийським полігоном захоронення ТПВ.
Рішення про передачу в управління Стрийського полігону захоронення ТПВ було прийняте 25 березня. І вже 2 квітня державні реєстратори реєструють стрийську філію ТОВ “Грінера Україна”. Статутний капітал фірми становить 100 тис. грн. Цікаво, що статутний капітал ТОВ “Грінера Борислав” – 10 тис. грн. Але про це – згодом.
Які умови договору – невідомо, адже на сайті Стрийської міської ради його – немає.
За інформацією заступника міського голови Трускавця Олексія Балицького, підприємство в чотири рази підняло вартість захоронення ТПВ. Так, якщо до травня 2021 року тонна сміття для захоронення коштувала 164 гривні, то з 15 травня коштує вже 700 гривень. Фірма, що займається вивезенням побутових відходів з Трускавця, ДП «Комунальник Плюс» ТОВ «Комунальний 1», раніше возила сміття на Стрийський полігон. Відтак зростуть і платіжки для населення. Зараз у Трускавці тариф становить 772 грн. 91 коп. за тонну, в якому захоронення закладено 165 грн. за тонну.
До речі, сьогодні Стрийська міська рада розірвала угоду з Комунальником. Тепер в Стрию послуги з перевезення сміття тимчасово виконує підрядник “Грінери” – повідомляє пресслужба Стрийської міської ради. У Бориславі тимчасовий перевізник, стебницький ФОП Карпяк, також пов’язаний із “Грінерою”, оскільки орендує у фірми сміттєвоз. Поки що оголошення про тендер на перевезення сміття в Бориславі – не оголошено.
Повернемось до платіжок для трускавчан. Іншого на данай час законно діючого сміттєзвалища в Дрогобицькому регіоні – немає. Мінімальна ціна – 500 гривень біля Самбора, але з мораторієм на прийом сміття з-поза меж Самбора та Самбірського району.
Сподіватись на економію за рахунок сусіднього Борислава – також не варто: тут також упорядником має намір стати ТОВ “Грінера Борислав”. І, ймовірно, попри 700 грн/тонну за захоронення, Бориславові ще треба буде платити субвенцію. 200 грн/тонну – таку цифру озвучував міський голова Бориславської ТГ Ігор Яворський селищному  голові Східницької ТГ Івану Піляку.
700 грн. – і ні копійки менше. Саме так поводять себе бізнесмени-монополісти. Аналізуючи згадувані події у Стрию та договір про впорядкування Бориславського сміттєзвалища, напрошується логічний висновок: фірма знає точно скільки тон сміття в день їй треба завезти (120) щоб заробити. І навіть приблизно не знає скільки коштів вона готова витратити на “упорядкування” Бориславського сміттєзвалища. Не називає ні мінімум, ні максимум.
Аналіз договору – тут: https://drogmedia.net.ua/2021/04/03/ugoda-mizh-eko-misto-bory-slav-ta-grineroyu-prohody-t-vdoskonalennya-deputats-koyi-komisiyi/
З конкретики лише – фінансовий вклад у розвиток міста. Згідно попередньої угоди, “Грінера” платитиме щомісячно КП “Еко-місто” БМР 10 тис. грн.,  на розвиток соціально-економічної сфери міста Борислав – 90 тис. гривень з моменту початку повної діяльності на сміттєзвалищі. Отже за два роки – саме такий період укладення договору, – місто отримає від Грінери разом 2 млн 400 тис грн. А це – 3 тис. 300 грн. в день. Податку від господарської діяльності місто отримає 1 млн. 200 тис. грн. Разом – 3 млн. 500 тис. грн. за 2 роки.
А тепер думками перенесемось у Новий Розділ. Його мешканці відмовились від “чужого” сміття. Натомість силами громади придбали собі контейнери, сміттєвози, грейдери… і самі собі господарюють.
Іншу стратегію обрав Миколаїв. Упорядником і власником Миколаївського сміттєзвалища є  міське комунальне підприємство. Вони приймають Львівське смітя від 2017 року. За інформацією, яку нам надали водії сміттєвозу Меденицької фірми МП “ЕРЛ”, які здійснюють захоронення на Миколаївському сміттєзвалищі, вартість захоронення – 1100 грн/тонну.
Броницька громада у судовому порядку не допускає Дрогобицьке КП “Комбінат міського господарства” до сміттєзвалища. Звалище заростає рослинністю. Інфільтрати ніхто не відкачує. Але і додаткових обсягів сміття на звалище не завозять. А це може стати в майбутньому обов’язковою умовою для рекультивації і закриття звалища. Бажаємо, – щоб у найближчому майбутньому.
Бориславська ж влада не розглядає інших варіантів, окрім здати звалище в упорядкування за 3,5 тисячі грн в день за 120 тонн сміття в день.
Хоча можна, як в Миколаєві, створити нове КП і брати 700 грн за захоронення 1 тонни.  Додатково домовлятись з містами про субвенцію на розвиток інфраструктури міста, чи робити їм знижки…
Аналіз середнього продукування сміття міського і сільського населення Дрогобицького району складає 120 тонн в день. Якраз стільки, скіль “Грінера” хоче завозити в Борислава. При цьому фірма не заперечує, що прийматиме на звалище не обов’язково львівські відходи. Це означає, що субвенції Бориславу від Львова у розмірі 500 грн/тонну – не отримувати. (500 грн. за тонну – такою була субвенція містам у 2020 році. Розмір субвенції на 2021 рік ще невідой).
Ще раз. Якби Борислав сам упорядковував своє звалище, то заробляв би в день за 120 тон 84 тис. грн. Це без урахування ринкових коливань та субвенцій з інших міст. До прикладу, Стрий отримував субвенцію від Львівської міської ради на соціально-економічний розвиток території: у 2020 році в сумі 720 тис. 285 грн., 2021 – 1 млн 283 тис. 465 грн.
Міг би 84 тис. А зароблятиме – 3,5 тис. грн.
Хоча угода ще не підписана, на звалищі “Грінера” вже проводить роботи – діляться інформацією бориславчани у Facebook. Та й, зрештою, Трускавецька міська рада офіційно заявляє про розпочаті роботи на Бориславському сміттєзвалищі.
Лише Бориславська міська рада – мовчить.
Список депутатів, що підтримали рішення про збільшення потужностей Бориславського сміттєзвалища без попереднього проведення процедури оцінки впливу на довкілля, – тут: https://drogmedia.net.ua/2021/02/13/bory-slavs-ke-smittyezvaly-shhe-otry-malo-novogo-upravy-telya/
Юлія Гасій

Додати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *