У Дрогобичі чадним газом отруїлась сім’я: загиблих – немає

29 березня, близько 22:40 год., у м. Дрогобич, в квартирі будинку по вул. Бориславська, 19, ймовірно, стався витік чадного газу. У Будинку проживала сім’я у складі 4 осіб. З них – двоє дітей віком 2 і 3 роки.
Про це повідомила пресслужба з питань цивільного захисту ЛОДА. Постраждалі отримали отруєння середнього ступеня важкості. Їх було госпіталізовано у Дрогобицьку міську лікарню.
Квартира обладнана двухконтурним газовим котлом.
Аварійною бригадою ПАТ “Львівгаз” тимчасово припинено подачу газу до квартири.
Обставини події встановлюються.
Про причину отруєння чадним газом та шляхи його уникнення ZAHID.NET розповідає технічний директор ПАТ «Львівгаз» Павло Сербан:

Що таке чадний газ і як він виникає?

Чадний газ – це продукт неповного згоряння вуглецю. При горінні вуглець вступає в реакцію з киснем. Така реакція відбувається нормально лише коли в приміщенні достатньо кисню. Тоді утворюється вуглекислий газ (СО2), який виходить через вентиляційний канал. Коли немає достатньої кількості кисню, утворюється СО – чадний газ.

Чим небезпечний чадний газ?

Чадний газ є безбарвним і не має запаху. Тобто наявність чадного газу ви відчуєте лише коли з’являться перші симптоми отруєння. Але найнебезпечнішим чадний газ є тоді, коли людина спить. Вона не відчуває жодних симптомів отруєння, а просто помирає.

Потрапляючи в кров, чадний газ робить гемоглобін нездатним розносити кисень по організму. При отруєнні людина відчуває головний біль, нудоту, запаморочення, у неї прискорюється серцебиття та починається сухий кашель. А при більш тяжкому отруєнні спостерігається втрата свідомості, параліч, судоми, порушення дихання, посиніння шкіри та слизових оболонок, після чого людина може померти.

Які порушення найчастіше призводять до отруєння?

1) Газова плита для обігріву. Газову плиту часто взимку використовують не за призначенням – гріють приміщення, відкриваючи всі конфорки та духовку. При цьому процес спалювання кисню відбувається значно швидше. А якщо щільно закриті і вікна, і двері, адже людям холодно, то притоку кисню немає взагалі і помешкання наповнюється чадним газом дуже швидко. За таких умов не працює вентиляція, навіть якщо вона повністю справна та прочищена. Фахівці наполегливо рекомендують для обігріву помешкання використовувати лише ті прилади, які для цього призначені.

2) Газова колонка та електровитяжка в одному приміщенні. Там, де встановлені газові прилади з відводом продуктів згоряння в комин, електровитяжки категорично заборонені. Чому? Тому що в такому приміщенні є два відкриті канали – димовий та вентиляційний. Якщо витяжка дуже потужна, а вікно і двері зачинені, то в приміщенні розріджується повітря й утворюється зворотня тяга. Тобто витяжка починає тягнути в приміщення гази з димового каналу. Димові гази замість того, аби вийти в атмосферу, починають заходити в приміщення і труїти людей. Якщо на кухні є ще якісь газові прилади, окрім плитки, витяжки не може бути в жодному разі. Пари від приготування їжі у такому випадку повинні природнім шляхом виходити через вентиляційний канал, а відпрацьовані гази з колонки – через комин.

3) Газова колонка у ванній. Раніше було дуже популярно встановлювати газові прилади у ванній, але зараз фахівці наполегливо рекомендують від цього відмовитись. Чому? Водяна пара, яка утворюється, коли людина приймає душ або ванну, забиває тягу в димовому та вентиляційному каналах. А ванна – це зазвичай маленьке приміщення і кисень з нього газовий котел забирає миттєво, наповнюючи його натомість чадним газом. Людина може померти за таких умов за 15 хвилин. Саме через це також рекомендують, щоб двері до ванної мали вентиляційний отвір.

4) Зачинена заслонка у комині. Йдеться про помешкання з пічним опаленням. Люди часто, аби швидше зігрітись, закривать заслонку у комині, коли дрова не встигли згоріти. Тоді продукти згоряння не йдуть в атмосферу, а заповнюють приміщення.

Як вберегтись від чадного газу?

У приміщенні, де працюють газові прилади, мають бути дотримані дві головні умови: постійний доступ свіжого повітря та безперешкодний витік відпрацьованих газів через вентиляційний канал.

Найбільш поширена помилка господарів – не цікавитись процесом. Принцип «я заплатив гроші, а все решта – клопіт професіоналів» згубний. Адже дуже часто цим користуються недобросовісні підприємці. Продаючи та встановлючи газові прилади, такі «професіонали» думають лише про заробіток і встановлюють прилади неправильно.

Якщо у вас квартира, є два варіанти. Або встановити газовий котел чи колонку на кухні, але тоді в жодному разі не встановлювати там витяжки, а просто стежити, щоб і димохідний, і вентиляційний канали були чисті. Інший варіант – для підігріву води у ванній встановити бойлер. Тоді можна сміливо використовувати електровитяжку на кухні.

Якщо ж у вас приватний будинок, то для газових приладів краще виділити окреме приміщення – паливну кімнату. Тоді витяжка на кухні не зашкодить.

Що робити, якщо отруєння таки трапилось, а медики ще не приїхали?

Якщо все-таки не вдалось уникнути отруєння чадним газом, треба негайно викликати швидку. До приїзду медиків потерпілого треба вивести на свіже повітря та послабити його одяг, аби полегшити дихання. Також людині при отруєнні варто піднести до носа змочений у нашатирному спирті тампон та напоїти її міцною кавою.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *