24/7 без вихідних

Операції на серці, стентування і коронарографії – усе це
вже рік роблять у Дрогобичі!

За рівнем смертності від серцево-судинних захворювань Україна вже не один рік лідирує серед країн Європи. Щороку понад 40 тисяч українців страждають від інфаркту. В цілому від інфаркту помирають 14% пацієнтів і 21% – з тих, хто потребував невідкладного стентування.
Допомогти таким хворим покликані реперфузійні центри, які працюють у режимі 24 години 7 днів на тиждень, 365 днів на рік (24/7/365), і яких станом на середину липня минулого року налічувалося уже 42 по цілій країні.
Що важливо, що один із таких центрів є у Дрогобичі! Про нього напередодні Дня медика і розповімо.

Отже, Дрогобич. Міська лікарня №1. Відділення інтервенційної кардіології та реперфузійної терапії. Тут дороге обладнання- ангіограф GE Optima 330.
Відділення працює ось-ось рік. Тут доброзичливі лікарі та молодший медичний персонал.

За час роботи проведено 450 інтервенційних втручань, 130 стентувань, з них половина – ургентні (а, отже, на державному забезпеченні, про що розповімо далі).

«Наше відділення інтервенційної кардіології та реперфузійної терапії працює 24/7 без вихідних. Тут – повне медичне забезпечення пацієнта з гострим інфарктом міокарда (до 12 годин від початку больового синдрому). Все, що потрібно від пацієнта – це вчасно звернутись по допомогу, – розповідає завідуючий відділенням, серцево-судинний хірург Василь Романяк. – Проводимо обстеження та лікування хворих з серцево-судинними захворюваннями в рентген-операційній за допомогою ангіографа».

 

У відділенні оперативно і якісно проводять коронарографії (обстеження судин серця), вентрикулографії (обстеження шлуночків серця, що дозволяє оцінити його скоротливість, наявність у ньому аневризм, а також побачити ступінь недостатності аортального або мітрального клапанів серця) та стентування.
Дрогобицьке відділення унікальне тим, що у області поза межами Львова воно державне таке одне! Всі інші – у самому Львові .
Всі етапи коронарографії та стентування тут – під постійним контролем  гемодинаміки та ЕКГ.

ЯК ОТРИМАТИ ДОПОМОГУ?

Людям з симптомами гострого інфаркту міокарда, а саме;
– інтенсивним постійним болем за грудиною;
– болем, що не припиняється після прийому нітрогліцерину;
– тривалістю болю більше 15 хвилин необхідно негайно телефонувати 103.

Життєво важливо, щоб пацієнт з гострим інфарктом міокарда отримав медичну допомогу якомога раніше: протягом 12 годин (в деяких випадках – упродовж доби) від початку симптомів. Для максимального ефекту від процедури і наступної реабілітації, пацієнта повинні доставити в реперфузійний центр (відділення) протягом перших 2 годин від першого контакту з медичним персоналом.
Далі команда інтервенційних кардіологів проводить стентування.
Усі пацієнти з гострим інфарктом міокарда у стані, що загрожує життю, гарантовано отримують стент безоплатно.
Стентування – це процедура механічного усунення перешкоди (тромбу і  атеросклеротичної бляшки) в судині з допомогою каркаса (стента), метою якої є відновлення кровопостачання серця.

Варто додати, що це дуже делікатна, ювелірна справа. Лікар працює дистанційно катетерами в судинах серця. А потрапляє туди через судини руки або ноги.
Крім того, це важка робота. Ввімкнений рентген, лікарі працюють по кілька годин в захисних костюмах. Вага костюма – 8 кг. Вдягнув 8 кг – і працюєш в судинах серця. Уявіть!

Після своєчасної та ефективної реперфузійної процедури пацієнт швидко й ефективно відновлюється, і, в залежності від тяжкості стану, може бути виписаний через кілька днів і продовжити реабілітацію в амбулаторних умовах.

«Не хвилюйтесь, якщо для встановлення точного діагнозу вам призначили коронарографію. Цьому діагностичному методу вже понад 40 років, і він зарекомендував себе як найточніший спосіб виявлення пошкоджених серцевих судин!
Коронарографія — безболісне втручання в організм людини, яке виконується під місцевої анестезією. Розріз, розміром всього у кілька міліметрів, роблять переважно на зап’ясті пацієнта або пацієнтки. Через цей отвір хірург заводить спеціальний катетер і далі за допомогою контрасту під рентгенівським контролем обстежує судинне русло. 
За допомогою коронарографії можна спрогнозувати розвиток багатьох серцево-судинних патологій і вчасно їх попередити», – пояснює кардіолог відділення Маряна Лепка.

 

НА ЩО ЗВЕРНУТИ УВАГУ 

Інфаркт міокарда – це ураження серцевого м’яза, викликане гострим порушенням його кровопостачання. При цьому уражена частина м’яза відмирає, тобто розвивається її некроз.

«Загибель клітин починається через 20-40 хвилин з моменту припинення кровотоку.
Найпоширеніша причина інфаркту – це стеноз або звуження судин. Він може утворюватися повільно. Серце адаптується до цього – виростають дрібні судини, відбувається компенсація. Хворий приймає ліки, і йому стає краще. Але настає момент, коли відбувається запалення цього звуження. Це призводить до утворення тромбу, і судина, що два роки звужувалася, за кілька хвилини повністю перекривається тромбом. Кровотік припиняється. Це різке закриття судини призводить до відсутності постачання крові у частині серцевого м”яза. Ці наслідки називаються інфарктом міокарду», – розповідає завідуючий відділенням Василь Романяк.

Головне завдання при інфаркті – максимально швидко відкрити заблоковану судину. Якщо це зробити за 2 години, то інфаркт не встигає завдати великої шкоди міокарду (серцевому м’язу). Відповідно до європейських протоколів лікування, стентування (заміна пошкодженої судини) мають проводити у перші 2 години контакту пацієнта з медичним персоналом (максимум 12 годин від початку симптомів).
З часом шкода стає все більшою, а якщо взагалі не відкрити судину, то 20% пацієнтів помирають, а половина з тих, хто виживає, залишаються інвалідами.

ПРИ СВЯТІ 

Напередодні Дня медика хочеться подякувати усім, хто рятує серця , здоров’я і життя!

Дякуємо усім медикам Дрогобича, Дрогобиччини, Львівщини і країни!

А якщо розповідаємо про відділення інтервенційної кардіології та реперфузійної терапії – то персонально зав відділенням, хірургу серцево-судинному Василеві Романяку, хірургу серцево-судинному Станіславу Фанті, кардіологам Маряні Лепкій та Сергію Данильчуку, зав.відділення кардіології Марії Тидаш, кардіологам Ларисі Трефаненко, Любов Дзісь, Оксані Городиській, Ірині Гищук, Анні Суранович, Олені Тулуман, Валентині Цап,Юрію Каракевичу,анестезіологам Ірині Писар, Олегові Бондаренку, Тарасові Стрийському, Романові Михашулі , Юрію Шиху та  Тетяні Ваврів, анестезистам Ліді Кучмі, Орисі Іванцюрі, Юрію Малику та Маріанні Максимовій. І, звісно, операційним сестрам, без яких було би непросто – Маряні Семенюк, Маряні Войтович, Ірині Лаганяк, Оксані Лезі, Ігорю Мецану та молодшій
медичній сестрі Оксані Білокур.

 

Усім медикам бажаємо міцного здоров’я, гідних умов та оплати праці, нульову смертність і здійснення мрій!

 

НАОСТАНКУ

Зараз багато говоримо про коронавірус, але серцево-судинні нікуди не ділися і продовжують забирати життя у тисяч людей. А в кого не життя – то точно здоров’я, роблячи колись міцним людям проблеми на все життя.
Тому не нехтуйте. Немає значення скільки вам років, недуга не питає. Чуєте сильний тиснучий біль , який не зникає після нітрогліцерину – дзвоніть 103, не зволікайте!

Марія Кульчицька

Газета “Медіа Дрогобиччина”, № 3 (60)

 

Ми в Телеграм  t.me/drogmedia 

 

Повне або часткове використання матеріалів ресурсу “ Газета “Медіа Дрогобиччина” дозволяється лише за умови прямого, відкритого для пошукових систем гіперпосилання на безпосередню адресу матеріалу на сайті drogmedia.net.ua

 

Додати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *