Що робити, коли за вами прийшли: 8 порад від адвокатки

Як поводити себе під час обшуку? Що треба знати для захисту своїх прав під час цієї процедури? Що потрібно дописати в протокол, якщо цього не зробили слідчі? Чи можна не відчиняти сейф? Хто може допомогти зафіксувати порушення?

Відповіді на усі ці питання прозвучали на заході Української Галицької Партії від відомої адвокатки Євгенії Закревської.  Ми зафіксували найголовніше. Повну лекцію можна перелянути на  ютуб-каналі УГП.

1. ДЗВОНЯТЬ У ДВЕРІ – ВИКЛИКАЙТЕ АДВОКАТА

Не відмикати двері – не варіант. Якщо до вас прийшла слідча група з ухвалою суду про обшук, на вашу відмову відчинити двері мають право їх виламати. Поки відчиняєте двері – викликаєте свого адвоката!

2.ПЕРЕВІРИТИ ДОЗВІЛ НА ОБШУК

Слідчі повинні показати вам ухвалу суду про дозвіл на обшук і надати його копію.Під час вручення копії ухвали вас попросять розписатися. Не розписуйтеся, доки копії не буде фізично у вас на руках.

3.ХТО МАЄ ПРАВО ЗНІМАТИ

Уже після дзвінка у двері група слідчих починає проводити відеозапис. Вони зобов’язані фіксувати на відео всі свої дії, а цей запис долучити до матеріалів справи. Якщо у вас немає жодного процесуального статусу в справі, вам проводити відеознімання, найімовірніше, не дозволять. Ви теоретично маєте право знімати, але вам мають право заборонити знімати. Фіксувати обшук на відео дозволено адвокатові.

4.КОНТРОЛЮЙТЕ РОБОТУ СЛІДЧОЇ ГРУПИ

Ваше основне завдання – постійно контролювати роботу слідчої групи. Всі учасники обшуку мають переміщуватися разом, щоб ви і поняті могли всіх їх тримати в полі зору і уваги. Якщо слідча група налічуватиме велику кількість осіб, вам самостійно фізично важко буде всіх проконтролювати. Якщо хтось із учасників слідчої групи відійде в іншу кімнату без членів сім’ї та понятих, це треба озвучити на відеокамеру.

Тому чим більше адекватних людей з вашого боку буде присутніми під час обшуку, тим краще. Вам НЕОБХІДНО ходити за ними і спостерігати за їхніми діями, аби уникнути “підкидів” чи встановлення прослуховувального пристрою. Також, коли ви не будете пильні, вони можуть непомітно відібрати ваші біологічні зразки – волосся з гребінця чи відбитки пальців.

5.ЧИ МОЖУТЬ СЛІДЧІ ПСУВАТИ МАЙНО

Псувати майно слідчі не мають права. Але якщо є закриті сейфи, шафи, тумби – вони мають право їх зламати за умови вашої відмови відкрити їх добровільно.

6.РЕЧІ, ЯКІ НАЙЧАСТІШЕ ВИЛУЧАЮТЬ

Найімовірніше, слідчі вилучать усі носії інформації, які знайдуть. Це карти пам’яті, жорсткі диски, системні блоки, ноутбуки, паперові блокноти тощо. Тож якщо ви не відкидаєте, що у вас колись проводитимуть обшук, варто скопіювати в безпечне місце важливі файли, які будуть потрібні для роботи, особистого архіву тощо. Бо коли саме і чи взагалі повернуть вилучені під час обшуку речі – невідомо.

Раджу електронні носії інформації зашифрувати вже сьогодні. А вхід на всі пристрої (телефон, ноутбук, планшет) – запаролити. Прохання слідчих розблокувати телефон чи месенджер ви виконувати не зобов’язані. Відмова ввести пароль не є порушенням, але безпечніше сказати, що ви просто  забули пароль.

7.ПРОТОКОЛ ОБШУКУ: ЩО ВАЖЛИВО ДОДАТИ В НЬОГО ВІД СЕБЕ

Протокол обшуку слід уважно прочитати, навіть якщо він написаний нерозбірливим почерком і має багато сторінок. Не варто погоджуватися на пропозицію прийти кудись завтра і підписати протокол, бо його ще треба слідчим дописати. Також слід просити для себе копію протоколу. Вам зобов’язані виготовити копію і видати.

Дуже бажано, щоб ваш адвокат протокол доповнив. Якщо адвоката немає, це доведеться зробити вам самостійно. Зокрема, у протоколі має бути вказано:

 • – реальний час початку і закінчення слідчої дії;
 • – усіх присутніх під час обшуку, їхні дані, адреси тощо;
 • – усі випадки пересування членів слідчої групи поза вашої присутності;
 • – невиправдані пошкодження майна;
 • – майно, яке зникло під час обшуку і не зафіксовано в описі вилучених речей;
 • – усі порушення, які ви зафіксували;
 • – питання до понятих, сумніви щодо неупередженості;
 • – усі ваші прохання, на які були відмови (знімати, комусь телефонувати, залишати приміщення, покликати няню для дитини, викликати лікаря);
 • – час вилучення у вас телефона, іншої техніки;
 • – чи вимикалася камера;
 • – о якій саме годині у вас вилучили телефон (для уникнення ситуації, коли замість вас із нього будуть здійснюватися дзвінки чи писатися повідомлення, які потім додадуть до матеріалів справи як ваші).

За необхідності додати свій опис вилучених речей. Наприклад, детально описати пакетик з “речовиною рослинного походження” і зазначити, що це насправді чай, а таблетка без упаковки – аспірин (якщо це дійсно так і є).

8.ЧИ МОЖУТЬ ВАС ЗАТРИМАТИ ПІД ЧАС ОБШУКУ

Можуть. Згідно з кримінально-процесуальним кодексом, підстав затримати людину, яка до того не переслідувалася, не має на одязі ознак скоєння злочину і не вчинила його щойно, – немає (окрім злочинів, підслідних НАБУ). Водночас під час обшуку прокурор чи слідчий за погодженням прокурора можуть подати клопотання про дозвіл на затримання для доставлення в суд з метою обрання запобіжного заходу, якщо вас підозрюють у злочині. Таке клопотання суд може розглянути досить швидко.

Тож, поки триває обшук, до моменту його завершення можуть приїхати слідчі з ухвалою суду про дозвіл на ваше затримання і доставлення до суду для обрання запобіжного заходу. Але вас можуть попросити і просто після обшуку “проїхати з нами”. І ця поїздка після “відвідування” органу досудового розслідування може завершитися в суді.

 

Джерело

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *