Змінити розподіл плати за ренту

Ще в лютого на сайті Верховної Ради України було зареєстровано законопроект, який, за умови його ухвалення, може стати для Борислава рятувальним човном: №10030 «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України (щодо справедливого розподілу рентної плати за користування надрами для видобування нафти, природного газу та газового конденсату)». Проект вніс народний депутат України Олег Березюк, однопартійкою якого є директор КП «Надра Борислава» Любов Голубіцька.
“Видобуток природного газу, газового конденсату та нафти вимагає відведення великих площ землі під бурильні майданчики, паркувальні і маневрувальні зони для вантажних автомобілів, громіздкого обладнання, об’єктів переробки і транспортування газу, а також під’їзних колій. Основними негативними наслідками видобутку є викиди забруднюючих речовин в повітря, забруднення підземних вод неконтрольованими газовими та рідинними потоками, витік бурильних рідин та неконтрольоване скидання відпрацьованої води. Видобувні речовини містять небезпечні речовини, а відпрацьовані води містять важкі метали та радіоактивні матеріали із родовищ.
Такі негативні наслідки першими відчувають люди, які проживають безпосередньо біля місця видобутку, й опосередковано – усе населення України. Відтак, для подолання та попередження негативних наслідків видобування, рентна плата повинна бути справедливо та рівно розподілена між державним та місцевим бюджетом” – йдеться в обґрунтуванні до законопроекту.
Нагадаємо, що раніше 100 % прибутку від видобувної діяльності підприємств (що залежить від виду видобувної сировини) надходили в центральний бюджет України. У 2016 році президент підписав зміни в Законі щодо рентної плати. Згідно з цими змінами, принцип розподілу рентної плати за видобуток нафти та газу передбачає перерахування 95% рентних платежів до загального фонду державного бюджету, а 5% – до місцевих бюджетів. При цьому, 2% доходів від ренти спрямовуються в районні бюджети, а 3% – до бюджетів міст. За інформацію начальника фінансового управління Бориславської міськради Юрія Петріва, рентної плати за користування надрами до бюджету Борислава за 2018 рік надійшло в сумі 2 млн. 747 тис. грн.

Які ж зміни до Бюджетного кодексу України пропонує внести Законопроект 10030? На думку авторів законопроекту, справедливий розподіл рентної плати за користування надрами для видобування нафти, природного газу та газового конденсату – 50 на 50. 50% ренти до бюджетів місцевого самоврядування мали б йти на капітальні видатки. А не менше 30% цих коштів – на програми природоохоронних заходів місцевого значення. Як саме плата за ренту розподілятиметься між бюджетами міст і областей – в законопроекті не зазначено. Але можна собі уявити, що при прийнятті закону та за об’ємів видобутку Укрнафти як у 2018 році, Борислав та область отримали б 45 млн. грн. Це би значно підвищило фінансову спроможність громади у подоланні та попередженні негативних екологічних наслідків видобутку нафти і газу.
Станом на березень законопроект перебуває на опрацюванні комітетів ВРУ з питань бюджету; паливно-енергетичного комплексу, ядерної політики та ядерної безпеки; екологічної політики, природокористування та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи; державного будівництва, регіональної політики та місцевого самоврядування; запобігання і протидії корупції; європейської інтеграції.

Юлія Гасій

Меіда Дрогобиччина, № 2 (49)

Додати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *