Операція “Труба”… грошам?

18 липня 2018 р. кабінет міністрів України видав розпорядження виділити Львівській облдержадміністрації 20,8 млн. грн. на здійснення заходів з перенесення магістрального водогону “Гірне-Дрогобич”. Переносити планують із зони впливу калійних шахт з метою запобігання виникненню надзвичайної ситуації, пов’язаної із карстоутвореннями та проваллям.

Джерело фінансування – резервний фонд України.

Згідно з розпорядженням, ЛОДА повинна була подати звіт про використання коштів Міністерству економічного розвитку і торгівлі, Міністерству фінансів та Державній казначейській службі до 1 грудня 2018 р. Натомість станом на 22 грудня навіть не було проведено громадських слухань – обов’язкової складової у процесі оцінки впливу на довкілля.

 

Закон України «Про оцінку впливу на довкілля» (далі – ОВД) вступив у дію 18 грудня 2017 року. Процедура ОВД спрямована на попередження та запобігання шкоді довкіллю, забезпечення екологічної безпеки, охорони довкілля, раціонального використання і відтворення природних ресурсів у процесі прийняття рішень про провадження господарської діяльності, яка може мати значний вплив на довкілля, з урахуванням державних, громадських та приватних інтересів. Відповідно до Закону, здійснення оцінки впливу на довкілля є обов’язковим до ухвалення рішення про провадження планованої діяльності. Перенесення водогону підлягає ОВД.

 

Як дають – то бери

Про необхідність перенесення водогону йшлось ще в кінці 2017 року – відколи стався обвал калійних шахт на Стебницькому “Полімінералі”. Проект з перенесення розробляло КП «Дрогобичводоканал» разом із ТзОВ «Інститут «ГІРХІМПРОМ». Він передбачає підготовку землі, викорчовування дерев, риття траншеї, прокладання сталевих труб та врізання їх в систему водогону, встановлення чавунних люків, відновлення поверхні землі та ін., – про це йдеться в технічному завданні до тендерної документації. За нашими підрахунками, це близько двох кілометрів сталевих труб під водопостачання та 65 м. каналізаційних труб.

 

У жовтні Департамент розвитку та експлуатації житлово-комунального господарства Львівської обласної державної адміністрації розіграв тендер у системі публічних закупівель Prozorro. У торгах взяли участь ТОВ «Будівельне управління механізації» (20 млн. 805 тис. грн.) та ТОВ «Мостобудівельний загін №112» (21 млн. грн.). Під час обидвох етапів закупівлі учасники не знижували своїх пропозицій. Але у виграші залишаться всі: для виконання робіт фірма залучить власну техніку, а також орендовану в управління механізації ПАТ «Мостобуд», правонаступником якого є ТОВ «Мостобудівельний загін №112». Перенесення водогону для ТОВ «Будівельне управління механізації» буде першою дороговартісною роботою. Раніше компанія виконувала державні замовлення тільки з будівництва мостів.

Технічний нагляд за проведенням робіт на об’єкті здійснюватиме ПП «ЮЕМСІ Холдинг» (с. Бібрка) за 180 тис. грн. В ліцензії зазначено вид діяльності – господарська діяльність, пов’язана зі створенням об’єктів архітектури.

 

Вже переносили…

«Нова гілка водогону буде проходити через м. Стебник (вулицями Жупна та Задвірна), с. Болехівці та с. Модричі на відстані 25 м. від будинків, поблизу ділянок чи по ділянках власників, з якими укладені договори сервітуту. Власне, завдяки цьому забезпечено проектування, затвердження проекту, проходження експертизи та фінансування проекту. Нова траса водогону не проходитиме по закарстованих територіях», – каже старший науковий співробітник Інституту «Гірхімпром», кандидат геологічних наук Василь Дяків.

 

Колишній керівник ПАТ «Полімінерал» Зеновій Варивода доцільності в перенесенні водогону не бачить. “У 1992 р. коштами «Полімінералу» було перенесено з зони карсту 2,3 км. сталевого трубопроводу на максимально далеку від карстів відстань, – каже п. Зеновій. – Загроз проваль тоді ще не було. Але переносили, бо чавунний трубопровід був вже зношений та протікав, що могло б ускладнити ситуацію з карстоутвореннями”.

Проект розробляло ТзОВ “Гірхімпром”. Трубопровід було передано на баланс КП «Дрогобичводоканал».

 

Про укладання договорів сервітуту ми з’ясовували в ГО “Відверто”. Ця громадська організація займається юридичною консультацією мешканців Стебника та добре знайома з власниками будинків, що знаходяться в зоні ризику. Отже, цій громадській організації нічого не відомо про факти укладання договорів сервітуту.

 

Юлія Гасій

Медіа Дрогобиччина, № 17 (47)

Додати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *