Муніципали – надрокористувачі?

 

«На виконання доручення міського голови з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку КП «Муніципальна варта» Бориславської МР, міська рада вирішила перейменувати його на КП «Надра Борислава» Бориславської МР». Таке доручення міський голова Ігор Яворський видав 19 листопада. Контроль за виконанням рішення покладено на першого заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів влади Романа Садлівського.

 

Окрім контролю над дотриманням правил благоустрою міста, статут нового підприємства передбачає ще цілий ряд можливостей та повноважень. Від розробки та експлуатації нафтових і газових родовищ до переробки промислової продукції та організації гуртової та роздрібної торгівлі матеріалами. Види діяльності, які підлягають ліцензуванню, можуть здійснюватись підприємством виключно після отримання належних ліцензій та спецдозволів.

22 листопада ми спробували вияснити механізми виконання доручення у Романа Садлівського. Він сказав, що наразі не готовий про це говорити, бо деталі йому невідомі. Працівники “Муніципальної Варти” у той самий день про доручення дізнались від нашого кореспондента вперше.

Можливі прибутки та втрати

Тема надрокористування є актуальною для Борислава. Нафта, газ, джерела мінеральних вод, йод, бром, озокерит – є. Тим паче, що не вся територія міста – зона гірничого відводу ПАТ «Укрнафта». Цікаво лише, звідки оновлене підприємство братиме кошти на отримання ліцензій. І кому належатиме прибуток.

А тепер про втрати. Разом зі зміною назви підприємство втратить ліцензію на охоронну діяльність, яку виробило за кошти працівників. (Про мізерне фінансування муніципалів ми вже писали не один раз). Нова ліцензія виробляється щонайшвидше один місяць. До чого це може призвести? До відсутності охорони на міському сміттєзвалищі та колишньому терапевтичному відділенні лікарні. Також до невизначеності з подальшим працевлаштуванням охоронців – восьми воїнів АТО, один з яких – інвалід війни. Ще один охоронець проходить в “Муніципальній Варті” альтернативну службу. Служити йому залишилось рік. Нагадаємо, що підприємство створювалась зокрема для того, аби забезпечити атовців роботою.

Поки немає керівника…

Показовим, на думку багатьох активістів, є те, що близько місяця перед дорученням з “Муніципальної варти” звільнились спершу начальник охорони Ігор Антоник, а згодом і директор Леонід Федевич. Ці люди здобули авторитет серед бориславців, бо є дієвими та принциповими. Зокрема, колишній директор Леонід Федевич у 2014-2016 рр. служив у батальйоні імені генерала Кульчицького. Його зарплата була найнижчою в місті якщо порівняти з іншими директорами КП. За два роки міська рада так і не закупила муніципалам спецобладнання для ведення продуктивної діяльності. Періодично затримувала працівникам заробітні плати та перешкоджала успішній діяльності підприємства. Попри це, показники їхньої діяльності в порівнянні з іншими містами були високими.

 

“Остання затримка заробітної плати – більше ніж на місяць – стала підставою для наради керівників міста і Варти. На ній останні пояснювали мерові своє бачення покращення благоустрою міста”, – розповідає Ігор Антоник.

– Чому затримуєте виплати? Якщо питання в мені, я напишу заяву на звільнення, – припустив Ігор Антоник.

– Так, у вас, – відповів Ігор Яворський.

 

Невдовзі повноваження директора склав і Леонід Федевич. Пояснює, що зробив це тому, що було складно працювати в атмосфері, де стосунки між керівництвом і підлеглими будуються на командуванні без обговорення. Зробив це після того, як Роман Садлівський на одній з нарад при свідках у розмові з ним перейшов на крик.

 

«Наказ був скласти протокол»…

Нещодавно директор одного з магазинів у центрі міста поділився з нами цікавою інформацією. До нього та директорів ще трьох магазинів-сусідів звернулись інспектори МВ з пропозицією вирівняти бетонні блоки перед магазинами. Оскільки машини, які завозять їм товари, ці блоки зіпсували. Законом це передбачено як “інвестиційний внесок у розвиток інфраструктури”. Підприємці запропонували більше – замінити бруківку на нову. За попередніми підрахунками, заміна бруківки коштувала б 160 тис. грн. – по 40 тис. грн. з магазину.

 

Чому заступника мера не влаштував варіант заміни бруківки? «Він був обурений тим, що я ухвалив рішення про заміну бруківки без його відома. Адже він мені наказував тільки скласти протокол”, – розповідає Леонід Федевич. Протокол передбачає накладення штрафу в сумі 340 грн. Невже цей варіант привабливіший для міста, ніж зручна пішохідна зона в центрі міста?

 

Ще одна історія. Леонід Федевич отримав наказ оштрафувати підприємця, котрий виклав бруківкою великий відрізок тротуару біля свого магазину на вул. Шевченка. При цьому він не порушив попередніх меж тротуару. Оштрафувати ж його треба було за те, що попередньо не узгодив будівельні роботи з міською радою. Леонід Федевич відмовився виконувати цей наказ: це не принесе користі, тільки демотивує інших підприємців облаштовувати благоустрій в місті, – вважає він. Можна було б передати викладену бруківку на баланс міста і без штрафу, і без спільного з міською радою проекту. Що врешті і було зроблено без жодних протоколів.

“Таких випадків було чимало, – зізнається п. Леонід. – Хотіли, щоб я планомірно протягом  кількох місяців штрафував людей, які щось зробили для Борислава. Схоже було на те, що нас з Ігорем Антоником вже давно намагались вижити з міської ради. Ми ніяк не вписувались в їх систему, бо ми – не люди системи. Ми вміємо працювати тільки чесно і прозоро”.

 

Залишаються відкритими багато питань. Чому в Бориславі вирішили перейменувати старе підприємство а не створити нове, яке б займалось виключно надрами? Скільки коштів місто готове виділити на роботу оновленого КП «Надра Борислава»? І кому надходитиме прибуток від заробітку?

 

Депутати рішення ухвалили

Подальшу інформацію ми написали вже після того, як наше видання вийшло з друку.

“29 листопада за згоди 19 депутатів проект рішення про перейменування “Муніципальної Варти” було ухвалено. КП “Надра Борислава” буде структурним підприємством з підрозділами: Муніципальна Варта, Мінеральні Джерела, Нафта і газ, Озокерит”, – розповідає депутат міської ради Любов Голубіцька – очевидно, майбутній керівник “Надр Борислава”.

 

В сесійній залі панувала основна думка: нове КП, яке б стосувалося надракористувань та несло контролюючі і перевіряючі функції – потрібне.

“На території ліцензійної діяльності створеного чотири роки тому ТзОВ “Науково-виробниче підприємство Еконафтогаз” (керівник – Р.О. Наменанік)  є свердловина НАК “Нафтогаз України”. Через це вже понад два роки не видобувають нафту зі свердловини № 200, що є причиною затоплень підвалів житлових будинків нафтою та виходу газу на поверхню. КП “Надра Борислава” планує взяти цю сведловину на баланс міста, укласти угоду з “Еконафтогаз” та купувати у них газ по собівартості. Цього газу мало б вистачити на опалення котелень міста, що в перспективі може зменшити ціну на опалення для мешканців та підприємців, – пояснює Любов Голубіцька. – Є розуміння керівника НАК«Нафтогаз України» стосовно екологічних проблем Борислава та їх часткового вирішення. Також є напрацювання щодо діяльності підприємства у сфері співпраці із Львівською екологічною інспекцією стосовно залучення коштів з екологічного фонду. Напрацьована зустріч з представниками зарубіжних компаній щодо залучення інвестицій. Маємо велику підтримку від депутатів Верховної ради”.

 

Мер міста Ігор Яворський запевнив, що реорганізація підприємства не вплине на інтереси працівників – інспектори будуть наділені більшими повноваженнями, керівник буде обиратись з лави воїнів АТО. Зокрема, посаду керівника Варти (чи замісника директора “Надр”) пропонували депутату, воїну АТО – Андрію Бігею. Проте він бути директором не хоче. Каже, що після перейменування “Муніципальна варта” втратить свою суть.

 

Деякі депутати пропонували створити нове підприємство, залишивши КП “Муніципальна варта” без змін. Адже в державі вводиться воєнний стан, тож втрачати ліцензію на охоронну діяльність – нерозумно.

 

На що представники міської ради “заспокоїли”: з 23 жовтня, відколи змінився керівник і фахівець з охоронної діяльності, і дотепер, підприємство не подало відомостей про ці зміни – отже, станом на 29 листопада підприємство не відповідає ліцензійним вимогам.

Серед деяких депутатів (Василь Піх, Любов Голубіцька, Віктор Руднєв, Богдан Городиський) панувала думка, що “Муніципальна Варта” не виправдала їхніх сподівань, не зуміла навести в місті порядок та навчитись заробляти на себе кошти. Натомість новоперейменоване підприємство матиме більше повноважень а отже, фінансових надходжень. Частину прибутку “Надр Борислава” планується витрачати на оплату праці муніципалів. В об’єднанні Люба Голубіцька вбачала економію на посаді керівника і бухгалтера в сумі 300 тис. грн. на рік.

 

Але насправді нове КП перейменували з метою економії не лише коштів, а й часу, – пояснила пані Голубіцька. Депутатка каже, що відколи займається питанням діяльності “Укрнафти” в Бориславі, бориславські депутати так і не створили належного підприємства. І до 11 грудня не створять. У цей день в місті планують провести круглий стіл для обговорення проблем нафтогазовидобування за участю керівників “Укрнафти”, Державної екологічної служби та інспекції, посла Фінляндії, депутатів та керівників Борислава. Тож для того, аби до круглого столу Борислав був підготовлений, залишається тільки перейменування “Варта” на “Надра”.

 

                                                                        

Юлія Гасій

Медіа Дрогобиччина

Додати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *