НОРМАЛЬНЕ СВІТЛО: МІСІЯ НЕМОЖЛИВА?

 

Реформа енергетичного сектору передбачає створення енергонезалежних громад.

 

Невід’ємною складовою енергонезалежності є економія. Ключовими відповідальними за нормалізацію та розвиток місцевої енергетики та комунальних послуг реформа визначає органи місцевого самоврядування. Держава підтримує ефективні рішення на шляху до енергонезалежності. Фінансує мікропроекти, що зроблять можливою економію та підвищать стандарти якості. Але в Дрогобичі ефективність енергоекономії на виграних проектах зупиняється…

Йтиметься про енергозберігаючі світильники вуличного освітлення. Вони могли б економити електроенергію міста до 80% вже у 2017 р.

 

Спроба перша

Перший шанс економити на вуличному освітленні Дрогобич отримав у 2016 році. Тоді у Всеукраїнському конкурсі Державного фонду регіонального розвитку Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України

переміг проект Інституту міста Дрогобича «Заміна світильників вуличного освітлення з

використанням енергозберігаючих технологій в м. Дрогобичі (реконструкція)».

Бюджет проекту становив 17 млн. 632 ти. грн. Проект/закупівлю винесли на торги через систему Prozorro.

У ході торгів ціну проекту було знижено до 12 млн за ініціативи ТзОВ «НАУКОВО-ПРОМИСЛОВА КОМПАНІЯ «СХІДНО ЄВРОПЕЙСЬКИЙ ЕНЕРГЕТИЧНИЙ СОЮЗ». Кінцева пропозиція ТОВ «НПК СЄЕС» була найнижчою. Але Департамент міського господарства пропозицію відхилив. Натомість переможцем визначив ПП «АРХІ-ЛАЙТ» (м. Тернопіль) із найбільшою пропозицією – 12 млн. 700 тис. грн.

Тендерний комітет департаменту мотивував своє рішення так: тендерна пропозиція ТОВ «НПК СЄЕС» не відповідає вимогам. А саме: протягом 2 днів з дня проведення аукціону не було завантажено кошторис на остаточну зменшену договірну ціну. Не відповідали вимогам тендерної документації, на думку тендерного комітету департаменту, і дві інші фірми, чиї пропозиції за ціною були нижчі, аніж пропозиція переможця.

Консультанти системи ProZorro пояснили, що на надання уточнених кошторисів, згідно з

законом, передбачено 5 днів. Хоча замовник може скоротити цей термін до 2 днів. Також

замовник не мусить надавати консультації-нагадування учасникам торгів. Що й відбулося

у 2016 році.

 

Василь Процишин – тоді ще керівник ТОВ «НПК СЄЕС» – із рішенням тендерного комітету не погоджується та пише скаргу в Антимонопольний комітет. У ній зазначає, що у системі ProZorro долучення документів можливе лише для учасника, пропозиція якого визнана переможцем процедури конкурсних торгів. А оскільки переможцем конкурсних торгів Замовником він не визнавався, то й не мав права завантажувати уточнений кошторис.

 

Постійна адміністративна колегія Антимонопольного комітету України з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель встановила таке: тендерна пропозиція ТОВ «НПК СЄЕС» була неправомірно відхилена Замовником. Окрім цього, переможець аукціону ПП «АРХІ-ЛАЙТ» порушило вимоги Документації в кількох частинах. Тож його тендерна пропозиція не відповідала умовам Документації. Колегія постановила скасувати рішення Департаменту щодо переможця.

 

Департамент знаходить нові невідповідності документації ТОВ «НПК СЄЕС». Цього разу комітет піддає сумніву можливість якісного та своєчасного виконання робіт через відсутність матеріально-технічної бази. Торги визнають такими, що не відбулися.

 

Спроба друга

Початок 2018. Інститут міста знову подає заявку у ДФРР на заміну світильників вуличного освітлення. При створенні проекту та кошторису цього разу Інститут опирався на характеристики світильників фірми “Шредер”. Ця фірма працює на світлотехнічному ринку України з серпня 1990 року, є у 35 країнах на п’яти континентах.

 

Отже, ДФРР погодився фінансувати проект. Відбір виконавців знову здійснювався через систему державних закупівель Prozorro. Стартова ціна – 21 703 304 грн. Співфінансування з боку місцевого бюджету – не менше 10% від загальної суми вартості проекту. Боротьбу вели 13 учасників.

 

У травні відбулось розкриття тендерних пропозицій. ТОВ «НПК СЄЕС» йде тим самим шляхом, що і два роки тому – одразу знижує поріг до 14 млн. грн. І на цьому не зупиняється. Друге розкриття – пропозиція ТОВ «НПК СЄЕС» знову є найнижчою – 9 млн. 980 тис. грн. Як і два роки тому, пропозиція товариства відхиляється департаментом “у зв’язку з невідповідністю документації”. Пропозиції інших фірм-учасників відхиляються з тих самих причин. Переможцем процедури закупівлі визнають ТОВ “СЕТА- УКРАЇНА” із майже максимальною пропозицією серед усіх учасників – 19 799 грн.

 

Фірми, чиї пропозиції було відхилено, подають скарги в Антимонопольний комітет. Комісія комітету визнає, що пропозиція жодного з позивачів не відповідає вимогам документації. Так само як і пропозиція переможця торгів ТОВ “СЕТА- УКРАЇНА”.  Тому на вимогу Антимонопольного комітету тендерний комітет департаменту скасовує рішення про визнання ТОВ “СЕТА- УКРАЇНА” переможцем. Торги визнають такими, що не відбулися.

 

Технічні характеристики зменшуємо, ціну лишаємо ту саму

Тендер був оголошений 27 квітня 2018 р. І вже 7 та 10 травня Департамент вносить зміни в тендерну документацію. Ціна пропозиції при цьому не зменшується. Зокрема, в технічному завданні до світильників зникає пункт «Наявність внутрішньої оптики» – дзеркальний відбивач з алюмінію високої частоти. Та з’являється додаткова інформація про те, що учасники процедури закупівлі повинні надати в складі пропозицій документи, які підтверджують відповідність пропозиції учасника технічним, якісним, кількісним характеристикам.

 

Третя спроба

17 серпня Департамент міського господарства ДМР знову оголошує конкурс на проведення торгів. Дата розкриття тендерних пропозицій тричі змінювалась. Згідно з останніми змінами кінцевий строк подання тендерних пропозицій – 20 вересня.

 

Що кажуть герої епопеї

Співвласник ТОВ «НПК СЄЕС» Василь Процишин запевняє, що причиною його програшів є корупційна складова.

«Навіть зменшивши ціну вдвічі – я зароблю. Просто мені вистачить 10% заробітку, а не 200%. Зменшуючи ціну, я не зменшую вартість робіт. Мої лампи виготовляються за європейськими стандартами, мають належні сертифікати. Можу дозволити собі знижувати ціну за рахунок того, що у тендерній документації є невідповідності цін з ринковими цінами», – каже В. Процишин – Крім того, я пропонував меру Дрогобича додатково та безкоштовно освітлити громадські місця в Дрогобичі. Та зустрічного ентузіазму не побачив». Так ТОВ «НПК СЄЕС» як спонсорську допомогу надало м. Борислав 8 світильників для освітлення вул. Карпатська Брама. Таку інформацію нам надав директор КП «Бориславсвітло» Валерій Настенко.

 

Коментувати свою причетність до махінацій із фірмами ТОВ «НПК СЄЕС» та ТОВ «НВК СЄЕС» п. Василь до рішення суду відмовився.

Керівник Департаменту міського господарства Роман Москалик від коментарів відмовився також. Спершу, бо не хотів нічого казати без юриста, яка на момент спланованого інтерв’ю була у відпустці. Вдруге – не мав 5 хв. часу, а всю інформацію запропонував шукати серед публічних даних.

А, можливо, за цими ухиляннями маскується бажання щось приховати?

 

ТОВ “СЕТА- УКРАЇНА”

Ми спробували дізнатись, що ж такого особливого в цій фірмі, що тендерний комітет не помічає ні невідповідностей в їхніх документах, ні найвищої ціни?

Зареєстрована вона в Івано-Франківську 11.05.2002 р. Основний вид діяльності –  гуртова торгівля деревиною, будівельними матеріалами та санітарно-технічним обладнанням. Власник – Тетяна Косенко. Паралельно вона співвласниця фірм ТОВ “ВЕСТА ТРЕЙД” та корпорації-боржника “УКРТРАНСЖИЛБУД”. Обидві фірми неодноразово мали за керівника Сергія Леонідовича Жирного. Знаного в Дрогобичі як особа, дотична до ремонту доріг та інших будівельних замовлень у місті.

Аналітична система Youcontrol характеризує фінансовий стан компанії як підприємство з високим рівнем ризику.

 

ТзОВ НАУКОВО-ПРОМИСЛОВА  КОМПАНІЯ «СХІДНО ЄВРОПЕЙСЬКИЙ ЕНЕРГЕТИЧНИЙ СОЮЗ»

А що за фірма, яка двічі подається, вдвічі знижує ціну і програє?

ТзОВ зареєстроване в Дрогобичі 15.04.1998 р. Уповноважена особа та власник 36% акцій – уродженець м. Трускавець Василь Процишин. Решта акцій належать ТзОВ «ІМЕКС ТРАНС ЕНЕРГО» (зареєстровано в м. Перемишль, Польща), яке також підконтрольне Процишину В. та де він також є засновником та керівником. Аналітична система Youcontrol характеризує фінансовий стан компанії як підприємство з середнім рівнем ризику.

Показники дещо кращі, ніж в ТОВ “СЕТА-УКРАЇНА”. Чому? З великих замовлень у 2018 р. фірма проводила реконструкцію вуличного освітлення в с. Болехівці.

 

Проте є ще й інші фактори успіху.

Аналітична система Youcontrol фіксує ряд судів, пов’язаних з особою Василя Процишина. До вашої уваги справа, яка знаходиться на розгляді Солом’янського районного суду м. Києва, №32018100090000041. У ній п. Процишина звинувачують в тому, що він з метою прикриття незаконної діяльності придбав та перереєстрував на своє ім’я ТОВ «НПК «Східно Європейський Енергетичний Союз».

З 21.04.2008 до 17.10.2017 В. Процишин займав посаду Генерального директора TOB Науково-виробнича компанія «Східно Європейський Енергетичний Союз» (ТОВ НВК «СЄЕС», засноване 22.02.2002, засновник та власник 61% акцій є литовець п. Стріога Віргініюс).  17.10.2017 В. Процишина звільнили з посади на загальних зборах товариства, на які сам директор не з’явився.

Далі – витяг з кримінального провадження: «Відповідно до Податкових декларацій навесні 2017 р. ТОВ НВК «СЄЕС» реалізувало належне підприємству майно на адресу ТОВ НПК «СЄЕС» на загальну суму 4 461 470, 67 грн.». Що, згідно з Статутом, було неможливо без усіх учасників Загальних зборів. Станом на 15 вересня справа перебуває на розгляді суду.

 

Результати торгів будуть оприлюднені на нашому сайті.

 

Юлія Гасій

Медіа Дрогобиччина, № 14 (44)

 

фото з мережі

 

 

 

 

 

 

Додати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *