БОРЩІВНИК НАСТУПАЄ І ВИГРАЄ?

Поки Дрогобич веде складну боротьбу зі сміттям, з району надходять тривожні сигнали про цвітіння і засилля борщівника. На Львівщині борщівник найбільше «прижився» в Турківському та Старосамбірському районах, де заполонив буквально сотні гектарів. Та є проблемні села і в Дрогобицькому районі, особливо в гірській частині.

«В Новому Кропивнику таке ніби засіяли борщівник», – сигналізують громадські активісти. Розрісся небезпечний бур’ян в селах Солонсько та Опарі, – інформація з іншого кінця району.

 

ІСТОРІЯ НАШЕСТЯ

Борщівник – цей зелений бур’ян-гігант, схожий на кріп-переросток, має другу народну назву «помста Сталіна». Тому, що саме авторитарний вождь наказав привезти з Сибіру борщівник і культивувати як кормову культуру за прикладом американських фермерів. При мінімальних затратах борщівник давав велику харчову цінність. А молоко від корів, яких годували цим кормом, ніби було більш жирним. Та скоро виявилося, що на додачу в молоці з’являється гіркий присмак, та ще й дослідили отруйні властивості рослини. Цілеспрямовано борщівник вирощувати перестали, але рослина впевнено перейшла в розряд бур’яна і стала ширитися Україною з темпом росту 7-8 сантиметрів за добу. І ось щороку з настанням літньої спеки українців при дорогах і річках, у парках і навіть за школою  підстерігає зелений гігант-окупант – борщівник Сосновського.

Небезпечний сік рослини, який при потраплянні на шкіру людини під дією сонячного проміння спричиняє опіки. Вони схожі на термічні та доволі болючі, особливо для дітей. Тож при потраплянні соку рослини на шкіру потрібно ретельно промити уражене місце під проточною водою та хоча б два дні не виходити на відкрите сонце, – радять медики.

 

ІСТОРІЯ БОРОТЬБИ

Боротьба з борщівником в Україні виведена на державний рівень.

Згідно зі статтею 33 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та Земельного кодексу України, знищення борщівника Сосновського є компетенцією міських, селищних, сільських голів. Вони повинні домогтися від власників земельних ділянок, на яких розповсюджується шкідлива рослина, її знищення. Землевласники і землекористувачі, які не вживають заходів для боротьби з бур’янами, у т. ч. із борщівником, несуть адміністративну відповідальність за статтею 52 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Винищувальні заходи, починаючи з весни, повинні проводити всі землевласники і землекористувачі, а також «Райавтодор» у придорожніх смугах та «Укрзалізниця» уздовж залізничних колій.

Тож чому борщівник таки цвіте буйним цвітом на Дрогобиччині запитуємо у відділі агропромислового комплексу Дрогобицької державної районної адміністрації.

 

ВУДОЧКИ, ТОБТО КОСАРКИ, ДАЛИ!

У минулому 2017 році на боротьбу з борщівником Сосновського з коштів районного бюджету було виділено 100 тисяч гривень на 11 проблемних сільських рад, – повідомили у профільному відділі РДА. За ці кошти закуплено 20 оприскувачів та 11 газонокосарок для скошування борщівника Сосновського. Адже з борщівником є три основні методи боротьби: 1) агротехнічний – переорати уражені землі та засіяти сільськогосподарські культури;  2) хімічний і 3) механічний – косити. Для надійності можна поєднувати кілька методів – скосити, а коли борщівник почне відростати – окропити гербіцидом суцільної дії.

Далі справа за сільськими головами, які мають кошти фонду ОНПС – охорони навколишнього природного середовища – для пошуку виконавців та оплати робіт зі знищення борщівника, – запевнили в райдержадміністрації. Та часто борщівник росте на приватних землях, а адмінпротоколів та штрафів, за те, що борщівник не покошений в тому ж Новому Кропивнику, адмінкомісією при сільській раді у 2017 році виписано рівно 0 (нуль), хоча це 1700 гривень до сільського бюджету…

 

ДЯКУЄМО. АЛЕ КРАЩЕ ЗВИЧАЙНОЮ КОСОЮ

Одразу ж телефонуємо до сільського голови Нового Кропивника Назара Токмакова з запитаннями, чому ж так туго ведеться боротьба з борщівником, як витрачені кошти та що з газонокосаркою? І пан Назар погоджується, що, загалом всі тривожні сигнали вірні, в селі дійсно є серйозна проблема з борщівником Сосновського і вирішити її своїми силами селу непросто. Кошти в розмірі 10 тисяч гривень минулого року дійсно виділялися, газонокосарка закуплена. Але на практиці косити нею борщівник нереально, тому що інструмент має сильні оберти та обприскує виконавця, власне, отруйним соком борщівника, який спричиняє опіки… Так що вона стоїть в сільській раді, а бур’ян краще косити звичайними косами. Але все одно знайти косарів непросто. Минулого року на ці роботи присилали хлопців з «сороківки» як на громадські роботи. Цього року оголошували толоку серед односельчан, люди ніби зголошуються, та борщівник – це така нечисть, з якою треба боротися постійно, бо вона дуже швидко розповсюджується і росте… І для цього вартувало створити в районі комунальне підприємство, яке займалося б лише боротьбою з борщівником.

“Тому, що насправді багато гектарів борщівника росте на приватних територіях, багато біля річки чи при дорозі, а ці землі – у віданні «Райавтодору» чи водного господарства. Приватників, землі яким надала районна рада, насправді важко навіть просто знайти, приписи-попередження висилаю їм замовними листами”, – розповідає пан Назар. Землі знаходяться за межами населеного пункту, та насправді стараємося по-людськи достукатися до власників. Минулого року справді нікого не оштрафували, проте цього року землекористувачам, які не вжили жодних заходів для ліквідації борщівника, таки доведеться виписувати штрафи. «Але я свідомий того, що ці 1700 гривень штрафу проблеми борщівника не вирішать. Вважаю, що це глобальна, державна проблема, яку треба вирішувати спільно на районному рівні як мінімум», – переконаний Назар Токмаков.

Ось таке бачення з району і реальна ситуація на місцях. Всіх слухаєш і розумієш, а борщівник тим часом розростається…

Іра Циган

Медіа Дрогобиччина, № 11 (41)

 

Додати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *